zamosc.tv

Letnie warsztaty muzealne "Bezkres wyobraźni"

dodano: 22.06.2021

Letnie warsztaty muzealne "Bezkres wyobraźni" towarzyszące wystawie "Echa dawnej Rzeczypospolitej ..."
Wystawa "Echa dawnej Rzeczypospolitej w twórczości Juliusza Kossaka, Józefa Brandta i Józefa Chełmońskiego" stanowi nie tylko inspirację do nietuzinkowych zadań plastycznych, jest również idealnym pretekstem do rozmów z dziećmi na temat sztuki i odkrywania historii za pomocą np. malarstwa batalistycznego. Warsztaty opierają się na edukacji i partycypacji, pomogą dzieciom nie tylko znaleźć własną formę ekspresji twórczej ale również przyczynią się do poszerzenia ich perspektywy patrzenia na rzeczywistość i rozwinięcia umiejętności interdyscyplinarnych.
❖ Harmonogram: CZERWIEC:
„O podróży w malarstwie”
W poszukiwaniu malarskich inspiracji, kresowe podróże dla bohaterów wystawy były szczególnym doświadczeniem. A jeśli podróż, to i oczekiwanie na nią. Stan wyczekiwania, był bliski także wielu artystom. Na co mogli czekać? Odpowiedzi poszukamy na wystawie. Podczas zajęć przeniesiemy się w krajobraz Podola i Wołynia, spróbujemy odnaleźć piękno w otaczającym nas pejzażu. Przy pomocy zebranych wcześniej roślin stworzymy obrazy przedstawiające kresowe pejzaże.

 

* 29 czerwca 2021 (wtorek), godz. 11.00
* Prowadzenie: Kinga Kołodziejczyk LIPIEC: „W pracowni malarza” Podczas zajęć zgłębimy tajniki pracy artystów i poznamy metody i narzędzia, jakimi się posługiwali. Wybrane prace malarskie stanowić będą inspirację do wspólnych działań plastycznych. W drugiej części zajęć uczestnicy w formie zabawy sensoryczno – plastycznej stworzą artystyczne dzieło.
* 13 lipiec 2021 (wtorek), godz. 11.00
* Prowadzenie: Natalia Szczerba „Sceny batalistyczne w malarstwie” W II poł. XIX w. tematyka historyczna zyskała szczególną popularność wśród narodów nieposiadających własnego państwa – m.in. Polaków. Tego typu twórczość miała podtrzymywać nadzieje na odzyskanie niepodległości. Gatunkiem malarstwa historycznego jest batalistyka. Do najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu należeli: m.in. Juliusz Kossak i Józef Brandt. Podczas warsztatów przyjrzymy się wizerunkom bohaterów minionych epok i za pomocą kolażu stworzymy własne sceny batalistyczne. Do komponowania obrazów posłużą nam: kawałki tkanin, drewna, ilustracji gazetowych itp. Po przyklejeniu ich na karton, za pomocą farb i pisaków, dokonamy ostatecznej korekty.
* 27 lipiec 2021 (wtorek), godz. 11.00
* Prowadzenie: Kinga Kołodziejczyk SIERPIEŃ "Siła kompozycji w sztuce" Tematów do prezentowanych na wystawie obrazów artystom dostarczało życie codzienne obserwowane m.in. na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W ich twórczości odnajdujemy różnorodne układy kompozycyjne. Mistrzem w aranżowaniu scen rodzajowych był Józef Brandt. Podczas warsztatów wykonamy ręcznie robione kapelusze i ozdobimy je według własnych pomysłów. Następnie stworzymy z gotowych elementów aranżacje przestrzenne. Za pomocą dużej ramy z obrazu, kawałka tkaniny i przygotowanych wcześniej akcesoriów powstaną żywe portrety, uwiecznione za pomocą fotografii.
* 12 sierpień 2021 (czwartek), godz. 11.00
* Prowadzenie: Natalia Szczerba ❖ Zasady uczestnictwa:
* warsztaty skierowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat
* czas trwania warsztatu: 1,5 h
* liczba miejsc jest ograniczona (max. 15 osób)
* koszt zajęć: 12 zł
* zapisy na poszczególne warsztaty prowadzone są przez formularz umieszczony na stronie www.muzeumarsenal.pl

 

Kinga Kołodziejczyk

MUZEUM FORTYFIKACJI I BRONI ARSENAŁ
ODDZIAŁ MUZEUM ZAMOJSKIEGO

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz