zamosc.tv

Uważajmy na oszustów podszywających się pod rachmistrzów

dodano: 22.06.2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Już od 23 czerwca rachmistrzowie będą odwiedzać osoby, które nie dokonały spisu przez Internet, ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami, które mogą podszywać się pod rachmistrzów. Pamiętajmy, że oszuści mogą wykorzystać ten fakt na przykład do wyłudzenia naszych danych.

Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Natomiast już od 23 czerwca rachmistrzowie będą odwiedzać osoby, które  nie dokonały spisu samodzielnie przez Internet  ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Pamiętajmy jednak, że oszuści mogą wykorzystać ten fakt do na przykład wyłudzenia naszych danych. Przypominamy, że zgodnie z przepisami nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę gdy rachmistrz zapuka do naszych drzwi?
Przede wszystkim każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,  2. numer identyfikatora oraz hologram,  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
 
Pamiętajmy, że zadawane przez rachmistrza pytania nie dotyczą ani ilości zgromadzonych na kontach pieniędzy, ani posiadanych w domu kosztowaności. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom nas odwiedzającym numerów kont bankowych, loginów czy haseł. Jeśli osoba podajaca się za rachmistrza, będzie pytała o takie dane, to znak, że mamy do czynienia z oszustem.
W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów: -poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ , -poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza, - w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz