zamosc.tv

Terytorialsi w gotowości

dodano: 25.06.2021

W czwartek w godzinach wieczornych 2 Lubelska Brygada OT aktywowała Zespół Oceny Wsparcia. Żołnierze 2 LBOT są w gotowości, aby wspierać służby i mieszkańców poszkodowanych po przejściu nawałnic w naszym regionie.

Wczoraj, przed godziną 21.00 lubelscy terytorialsi otrzymali sygnał alarmowy, w związku z bardzo gwałtownymi burzami i nawałnicami w zachodniej części województwa. Szczególnie duże straty dotknęły powiat opolski, gdzie odnotowano ok. 120 zerwanych dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, powalone drzewa, podtopienia oraz zerwane linie energetyczne.

Niespełna dwie godziny od otrzymania sygnału, Zespół Oceny Wsparcia 2 LBOT stawił się w miejscowości Wrzelów w gminie Łaziska. Nawiązano kontakt z władzami lokalnymi oraz służbami ratowniczymi pracującymi na miejscu. Po ocenie sytuacji podjęto decyzję, aby wojsko pozostawić w gotowości. Ponadto dowództwo 2 LBOT jest w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.  

Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

 

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz