Zamojskie Dni Folkloru
dodano: 13.07.2021W minioną niedzielę 11. lipca br. odbyła się XXII edycja Zamojskich Dni Folkloru. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Starosta Zamojski Stanisław Grześko.
W ten piękny słoneczny dzień powiatowe święto folkloru swoimi występami uświetniło 29 wykonawców. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. następujące utwory: „Lipka”, „Roztoczańska wieś”, „W cieniu rajskiego drzewa”, „Domek z cegieł trzynastu”, „Zielony mosteczek”, „Ziemio polska”, „Rwać jagody”, „Wiązanka melodii rozrywkowych”, „Pojechał Jaś na łowy”, „Oj siano, siano”, „Cyganeczka Zosia”, „Za górami, za lasami”, „Kukułeczka”, „Jarzębina”, ,,Hej, tam w lesie na Dębinie’’, „Kiedy będziesz zakochany”, „Roztańczony maj”, „Mały Tino”, „Głęboka studzienka”, „Maryna gotuj pierogi”, „Nie chcą mnie za mąż wydać”, ,,Za lasem, za lasem’’.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in.: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Krzysztof Gałaszkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Rusztyn, Wicestarosta Zamojski Witold Marucha, Członek Zarządu Powiatu w Zamościu Ala Kołodziejczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Zenon Kupiec, Radna Rady Powiatu w Zamościu Maria Loc-Oczkość, Radna Rady Powiatu w Zamościu Gertruda Miarowska, Radny Rady Powiatu w Zamościu Kazimierz Mielnicki, Radny Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Kostrubiec, Radny Rady Powiatu w Zamościu Jan Słomiany, Radny Rady Powiatu w Zamościu Jarosław Śliwiński, Burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman, Wójt Gminy Sitno Krzysztof Seń, Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper, Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Zaproszeni goście wręczyli dyplomy oraz pamiątkowe statuetki uczestnikom festiwalu.
Wykonawcy bardzo cenią sobie udział w powiatowym spotkaniu z folklorem, z przyjemnością biorą w nim udział i jak mówią, z niecierpliwością oczekują na zaproszenie na kolejny rok. Jest to bowiem doskonała okazja do szerzenia wśród młodzieży oraz turystów spoza powiatu zamojskiego, tradycji i kultury związanej z folklorem naszego regionu.
Podczas festiwalu zaprezentowali się następujący wykonawcy:
* GRABOWIECKA KAPELA LUDOWA Z GRABOWCA,
* KAPELA LUDOWA ,,ADAMOWIACY’’,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „BABECZKI W KROPECZKI” Z BONDYRZA,
* ZESPÓŁ ,,ROZTOCZAŃSKIE ECHO’’ Z SUCHWOLI,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „GAWĘDA” Z SZEWNI DOLNEJ,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „CHYŻANIE”,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KALINKA” ZE SKARASZOWA,
* CHÓR „SITANIANIE” Z SITAŃCA,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY „WESOŁE GOSPOSIE”,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ,,CZERWONE KORALE” Z ZAWADY,
* „ROZTOCZANKI” Z WÓLKI WIEPRZECKIEJ,
* PANI ANIELA KAPŁON,
* PAN IRENEUSZ SZEWCZUK,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „ZABURZANKI” Z ZABURZA,
* ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WÓJTOWIANIE” Z KRASNOBRODU,
* ,,HUCIANECZKI’’ Z KGW STARA HUTA,
* ZESPÓŁ ,,PÓŁ NA PÓŁ’’ Z SUŁOWA,
* CHÓR ,,WIARUS’’ Z SITNA,
* PANI ANETA SZPINDA,
* KAPELA GRZEŚKI Z RUSZOWA,
* ZESPÓŁ WOKALNY „CANTO”,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „UDRYCZANKI”,
* CHÓR ,,ZORZA” ZE SKIERBIESZOWA,
* MĘSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „AKORD” ZE SKIERBIESZOWA,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „NAWOZIANKI” Z NAWOZA,
* ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „STAWIANKI” ZE STAWU UJAZDOWSKIEGO,
* ZESPÓŁ ,,MODERATO’’.
Ogromne emocje wśród publiczności XXII. Zamojskich Dni Folkloru wzbudził występ zespołu Gdzie diabeł nie może, który zaprezentował repertuar "Żyj kolorowo". Występ ten zachęcił wiele osób do wspólnych śpiewów i tańców na placu Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu.
W roli konferansjera wystąpiła pani Ewa Łapa, pracownik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu w Starostwie Powiatowym w Zamościu.
Organizatorem XXII. edycji Zamojskich Dni Folkloru było Starostwo Powiatowe w Zamościu.
Artur Piaseczny
dyrektor
Wydział Spraw Społecznych i Promocji
Starostwo Powiatowe w Zamościu
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (236)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Mosty do remontu. Prace już ruszyły
dodano: 22.04.2026Mosty mają wyglądać, jak należy i być bezpieczne. Dlatego Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu zrealizuje w tym roku inwestycje na trzech takich obiekt w mieście.
Zobacz materiałPodcienia kamienic przy ul. Staszica wypięknieją. Jest przetarg na wykonawcę renowacji
dodano: 30.04.2026Dzięki wysokiej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto Zamość wykona remonty podcieni kamienic przy ul. Staszica. Właśnie ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę.
Zobacz materiałBezpieczny Senior. MCPR zaprasza na bezpłatne warsztaty
dodano: 05.05.2026Warto się zgłosić, warto wziąć udział. To naprawdę bardzo potrzebne i można nauczyć się wielu ważnych rzeczy – tak o projekcie „Bezpieczny Senior” mówi Grażyna Smyk z Zamościa, jedna z uczestniczek zeszłorocznej edycji. Kolejne spotkanie dla seniorów, organizowane przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu już wkrótce.
Zobacz materiałMagritte i Henri Matisse w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 29.04.2026Henri Matisse ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz. Uznawany za najsłynniejszego fowistę. Początkowo przygotowywał się do zawodu prawnika. Jednak w wieku 24 lat rozpoczął naukę malarstwa w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczeń Gustave’a Moreau, początkowo tworzył pod wpływem impresjonistów oraz sztuki japońskiej. W 1905 wystawił swoje prace w Salonie Jesiennym. Wykształcił wkrótce własny styl. Sławę osiągnął już za swego życia. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które częstokroć, w trosce o czytelność obrazu, obwodził delikatnym konturem. Po operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i poruszał się na wózku inwalidzkim (nie mógł pracować przy sztalugach) – zmienił się wtedy profil jego twórczości – tworzył odtąd papierowe kolaże. Henri Matisse był rywalem Pabla Picassa. Zmarł na atak serca w swoim mieszkaniu w Nicei.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)