zamosc.tv

Juliusz Słowacki - Między Słowem a obrazem

dodano: 31.08.2021

Projekt „Juliusz Słowacki - Między Słowem a Obrazem” realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Sztuki Wizualne”.

Jego celem jest przedstawienie różnorodnych relacji obrazu ze słowem i różnych rozwiązań plastycznych w interpretacji utworów Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych romantyków europejskich oraz popularyzacja ilustracji jako dzieła sztuki i jej twórców.
Autorami prezentowanych na wystawie ilustracji są wybitni artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji” oraz młodzi, wyróżniający się graficy.
Wystawa powstawała przez kilkanaście lat, od 2007 roku, kiedy to w związku ze zbliżającą się 200. rocznicą urodzin i 160. rocznicą śmierci Juliusza Słowackiego, jedną z edycji ogólnopolskich plenerów ilustratorów organizowanych w Krasnobrodzie od 1984 roku, z inicjatywy autora i kuratora projektu Marii Grażyny Szpyry, poświęcono twórczości poety.
Kierownictwo artystyczne nad tym wydarzeniem objął znakomity artysta Janusz Stanny.
W efekcie pleneru powstał zestaw ilustracji, który przez następne lata poszerzany był o dzieła kolejnych, ważnych dla tej dziedziny sztuki twórców - w sumie na wystawie zgromadzono blisko 100 prac autorstwa 45 artystów.
Wystawie towarzyszy wydany na wysokim poziomie edytorsko – artystycznym, w formie albumu, katalog, ze wstępem prof. Jarosława Ławskiego z Uniwersytetu Białostockiego, znawcy i badacza twórczości J. Słowackiego, opracowany pod względem graficznym przez Bogusława Orlińskiego (96 str., twarda oprawa, szycie nićmi). Będzie on mógł funkcjonować niezależnie od wystawy jako wydawnictwo okolicznościowe przybliżając postać i dorobek literacki J. Słowackiego, popularyzując polską ilustrację, jej twórców, a także promując Krasnobród jako miejsce przyjazne dla artystów, w szczególności ilustratorów.
„Juliusz Słowacki - Między Słowem a Obrazem” to kolejne przedsięwzięcie  realizowane przez autora i kuratora projektu Marię Grażynę Szpyrę, dyrektora Mariolę Czaplę i kadrę Krasnobrodzkiego Domu Kultury oraz współpracujących z nimi ilustratorów.
Wiele pomysłów znalazło uznanie i wsparcie finansowe ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz placówek i instytucji kultury w całej Polsce.
Dużym powodzeniem, zarówno w kraju, jak i za granicą cieszyły się m.in. wystawy: „Korczak i jego dzieło”, „Pieśń ujdzie cało – polskie pieśni patriotyczne”, „Maria Konopnicka. O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki” oraz retrospektywne prezentacje dorobku Olgi Siemaszko i Zdzisława Witwickiego.
Wystawa ilustracji inspirowana utworami J. Słowackiego również niebawem rozpocznie swoją wędrówkę, na początek – Biblioteka Śląska w Katowicach.

 

Mariola Kawecka - Krasnobrodzki Dom Kultury

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz