Zieloni dyskutują, jak rozwiązać kryzys migracyjny
dodano: 20.09.2021Polska jako kraj przestrzegający praw człowieka i akceptujący różnorodność będzie mógł lepiej odpowiadać na przyszłe kryzysy - mówili politycy Partii Zieloni na konferencji w Lublinie prezentującej Zielony Ład.
Politycy Zielonych, w tym posłanka Urszula Zielińska, otworzyli na placu Wolności w Lublinie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Zieloni będą konsultować swój program z mieszkańcami i mieszkankami Lublina podczas debaty, która odbędzie się o 16:00 w Hotelu i Restauracji Piano.
- Od dłuższego czasu planowaliśmy, że podczas przedstawiania Zielonego Ładu w Lublinie będziemy mówić o prawach człowieka. Niestety zbiegło się to w czasie z tragedią której można było uniknąć - mówiła na konferencji prasowej Urszula Zielińska. - Wczoraj na granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Wiemy, że na granicy wciąż przebywają duże grupy migrantów uwięzione między polskimi i białoruskimi pogranicznikami. Władze polskie stosują procedurę push-back, czyli nielegalnego wypychania tych osób poza polską granicę. Idzie jesień, czekają nas kolejne tragedie. Dlatego dziś będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązać ten kryzys i jak powinna wyglądać polityka migracyjna Polski i Unii Europejskiej - dodała.
- Nie znajdujemy się w Mińsku, ani w Moskwie, tylko w Lublinie - mieście, w którym powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo różnorodne i tolerancyjne, będące ewenementem w skali świata. Rozmawiając o Zielonym Ładzie, chcemy dojść do porozumienia, jak w XXI wieku możemy wrócić do tej wspaniałej tradycji - dodała Urszula Zielińska. - Społeczeństwa, które akceptują różnorodność, są bardziej odporne na kryzysy. Dlatego na przykład społeczeństwa Europy Zachodniej mogą korzystać z pracy polskich lekarzy i pielęgniarek - nam z kolei tak trudno walczyć z pandemią. Polska jako kraj, który przestrzega praw człowieka i otwarty na różnorodność, będzie bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy i będzie mogła lepiej się zmierzyć z czekającymi nas wyzwaniami - stwierdziła posłanka Partii Zieloni.
Przewodniczący lubelskich struktur Partii Zieloni Tomasz Lech Buczek przypomniał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest jedynym przykładem łamania praw człowieka w jego województwie. - Sejmik województwa lubelskiego był pierwszym samorządem w Polsce, który przyjął uchwałę o “strefie wolnej od ideologii LGBT”. Już od marca 2019 r. muszę się wstydzić za tę uchwałę jako mieszkaniec Lublina, członek Partii Zieloni i jako normalny człowiek. Podobne uchwały przyjęło 11 powiatów i 16 gmin, w tym Zamość, Biała Podlaska i Świdnik. Jaki jest tego efekt? Naszemu województwu grozi utrata ponad 2 mld euro funduszy unijnych - tak potrzebnych w odbudowie po pandemii COVID-19 - tylko dlatego, że 18 radnym wojewódzkim PiS pomyliła się kruchta z samorządem - oświadczył. Kolejnym przykładem naruszania praw człowieka na Lubelszczyźnie były jego zdaniem próby zakazania Marszu Równości przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i ówczesnego wojewodę, a obecnie ministra, Przemysława Czarnka.
W poniedziałkowej debacie poświęconej prawom człowieka w Zielonym Ładzie wezmą udział również Laura Kwoczała, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Ostra Zieleń, Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska oraz Jean Lambert, polityczka angielskich Zielonych i członkini zarządu Europejskiej Partii Zielonych.
Kolejne spotkania poświęcone Zielonemu Ładowi odbędą się w piątek 24 września w Rzeszowie, gdzie tematem będzie Turnicki Park Narodowy, i w sobotę 25 września w Krakowie, gdzie Zieloni przedstawią swoje pomysły na walkę ze smogiem i promocję transportu zbiorowego. Pełen program zostanie zaprezentowany na zakończenie konsultacji w listopadzie w Warszawie.
Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to:
• zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie;
• zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna
• zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.
Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Partii Zieloni
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Bezpłatne zajęcia taneczne dla młodzieży w Zamojskiej Akademii Kultury
dodano: 24.06.2025
Zapraszamy młodzież na bezpłatne zajęcia taneczne w Zamojskiej Akademii Kultury Startujemy 24 czerwca. Będziemy spotykać się we wtorki o godz. 14:30 w Wytwórni Kultury. Na zajęcia obowiązują zapisy: kultura@zdk.zamosc.pl
Zobacz materiałPijany wjechał do rowu. W organizmie miał ponad 3 promile
dodano: 20.06.2025
Nietrzeźwy 50-latek kierując Oplem w Wólce Panieńskiej stracił panowanie nad pojazdem zjechał do rowu i uderzył w betonowy przepust. Kierujący w organizmie miał ponad 3 promile. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
Zobacz materiałUtonięcie 37-latki w Majdanie Sopockim
dodano: 04.07.2025
Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj po południu w zbiorniku wodnym w Majdanie Sopockim. Z zalewu na rzece "Sopot" zostało wyłowione ciało 37-letniej mieszkanki gminy Józefów. Wyjaśniamy szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą.
Zobacz materiałWypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
dodano: 16.07.2025
Wczoraj w Krasnymstawie doszło do groźnego wypadku drogowego. 12-letni kierujący hulajnogą, jadąc drogą osiedlową, stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się. Chłopiec z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala. Apelujemy o ostrożność i przypominamy przepisy dotyczące korzystania z hulajnogi elektrycznej, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)