zamosc.tv

Terytorialsi na szkoleniu z hipotermii

dodano: 20.12.2021

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło realizację kursów z  zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadkach wystąpienia hipotermii. Szkolenie to dedykowane jest żołnierzom WOT, którzy w ramach realizowanej operacji pk. „Silne Wsparcie” pełnią służbę przy granicy państwa.

„W ramach realizowanej operacji Silne Wsparcie żołnierze wielokrotnie ratowali ludzkie życie i pomagali osobom, które przedostały się przez granicę. Temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza i to właśnie z tego powodu CSWOT przygotowało kurs w zakresie przeciwdziałania skutkom hipotermii. Jego celem jest nauczenie żołnierzy jak właściwie przeciwdziałać i nieść pomoc w sytuacjach wychłodzenia, odmrożeń oraz bezpośredniego zagrożenia życia.” - powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia WOT.
Szkolenie podzielone jest na dwa moduły - pierwszy teoretyczny i drugi, w którym żołnierze przechodzą praktyczne szkolenie z zakresu przeciwdziałania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii. Dodatkowo w  ramach części praktycznej szkolenia kursanci poznają tajniki survivalu oraz elementy ratownictwa wodnego.
„Dzięki szkoleniu dowiedziałem się m.in, że udzielając pomocy przedmedycznej, należy chorego stopniowo ogrzewać tzn. przeprowadzić lub przenieść do ciepłego pomieszczenia, zdjąć mokre ubranie, okryć kocem. Nauczono mnie jak rozniecić ognisko oraz zbudować schronienie. Dzięki nabytej wiedzy będę lepiej przygotowany do realizacji zadań w ramach służby na granicy, będę wiedział jak postąpić ze zmarzniętym emigrantem, którego mogę napotkać podczas swojego patrolu. Będę w  stanie udzielić mu pomocy, by następnie móc przekazać go odpowiednim służbom.” - dodał kpr. Kazimierz MILEWSKI, uczestnik szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurksiej Brygady OT.

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

~rezerwista
- 11:49, 21.12.2021
Szkolić i szkolić., w myśl zasady- Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju. Według piosenki- Do woja marsz ,do woja, a ty nie płacz miła moja, tu ofermę na gieroja, na kowboja, ,zrobią ci.
Odpowiedzi: 0
1
1
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV