zamosc.tv

Ekspozycja niezwykłej wystawy multimedialnej „20 – 40 – 20”

dodano: 22.01.2022

Otwarcie wystawy „20 – 40 – 20” w Lublinie odbędzie się w sali konferencyjnej IPN Lublin (ul. Wodopojna 2), 24 stycznia 2022, o godz. 13.00. Miejsce ekspozycji zostało specjalnie zaadaptowane w celu umieszczenia wystawy.

Wystawa multimedialna „20 –  40 – 20” powstała z myślą o dwóch niezwykłych wydarzeniach: zwycięstwa polskiego nad bolszewikami w 1920 r. i zbrodni katyńskiej w 1940 r. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS. Ekspozycję będzie można oglądać w Lublinie do 21 lutego.
 Wystawa „20 –  40 – 20” ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków (ojca i syna), por. Juliana Grunera, ppłk dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Oglądający będą mogli zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w których żyli i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.
 

 

Dawid Florczak
asystent prasowy
Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz