zamosc.tv

Turystyka i rynek pracy na Zamojszczyźnie

dodano: 02.02.2022

“Perła renesansu” - to jedno z określeń, którymi opisuje się Zamość. Turystyka odgrywa ważną rolę w tym średniej wielkości mieście w województwie lubelskim. Ponadto rozwija się tu sektor BPO, IT i przemysłowy. Opisujemy, gdzie szukać pracy w Zamościu i dlaczego warto odwiedzić to miasto.

Praca Zamość: kondycja rynku pracy
Zamość jest jednym z największych miast na terenie województwa lubelskiego. Przemysł meblarski, maszynowy, motoryzacyjny, spożywczy i lotniczy oraz BPO i IT - to główne branże, w których na zainteresowanych czeka tu praca. Zamość jest miastem o stosunkowo wysokiej stopie bezrobocia - w listopadzie 2021 roku była ona równa 8,5 proc. To znacznie więcej niż wynosiło bezrobocie w województwie lubelskim (7,1 proc.) oraz w całej Polsce (5,4 proc.).
Zgodnie z danymi GUS na terenie miasta zatrudnionych jest 18 925 osób. 1 744 z nich stanowią osoby pracujące w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 3 687 - w przemyśle i budownictwie, 4 265 - pracownicy branży usługowej (handel, naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja), 785 - zatrudnieni w branży finansowej (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości), a 8 444 mieszkańców wykonuje pracę w Zamościu w pozostałych usługach.
Jak podaje GUS, średnie wynagrodzenie w Zamościu w 2020 roku wynosiło 5 013 zł brutto. To więcej niż przeciętne zarobki w całym regionie (4 914 zł brutto), lecz mniej od pensji statystycznego Polaka (5 523 zł brutto).
 

Turystyka w Zamościu
Dzięki malowniczości miasta i jego najbliższych okolic w Zamościu prężnie rozwija się działalność turystyczna i okołoturystyczna. Jeden z głównych ośrodków miejskich w województwie lubelskim bywa nazywany “Padwą Północy” lub “perłą renesansu”. Uprawiana w Zamościu i okolicach turystyka zwiększa przychody tutejszych przedsiębiorców oraz napędza lokalną gospodarkę. Przyjezdni trafiają tu m.in. po to, by zwiedzić zamojskie Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Co jeszcze warto odwiedzić w Zamościu? Za najciekawsze atrakcje turystyczne uchodzą:
* Twierdza Zamość,
* Park Miejski,
* Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”,
* Roztoczański Park Narodowy,
* Brama Lwowska,
* Rynek Wielki i Ratusz,
* Pałac Zamoyskich,
* Rynek Solny,
* Rynek Wodny.

Pracę w turystyce mogą podjąć np. uczniowie oraz studenci, którzy poszukują dodatkowego dochodu. Choć ze względu na pandemię COVID-19 liczba ofert pracy w Zamościu we wspomnianym sektorze jest ograniczona, przy odrobinie cierpliwości wciąż można znaleźć w nim zatrudnienie. Co więcej, dzięki rozwojowi turystyki w Zamościu rośnie także liczba miejsc pracy w branży gastronomiczno-hotelarskiej oraz handlu i usługach.
 

Dla kogo dostępna jest praca w Zamościu od zaraz?
Choć stopa bezrobocia w Zamościu jest wysoka, chętni mogą znaleźć tu pracę od zaraz. Zgodnie z “Barometrem zawodów” w 2022 roku do najbardziej poszukiwanych pracowników należą zatrudnieni w branżach:
* budowlanej: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
* motoryzacyjnej: diagności samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych,
* medycznej i ochrony zdrowia: fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne,
* fryzjersko-kosmetycznej: fryzjerzy, kosmetyczki,
* TSL: kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
* edukacyjnej: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Praca w Zamościu czeka także na geodetów i kartografów, krawców i pracowników produkcji odzieży, lakierników, kucharzy, monterów okien i szklarzy, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, piekarzy, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, spawaczy, ślusarzy, szefów kuchni i tapicerów.
 

Jak szukać ofert pracy w Zamościu?
Skuteczne poszukiwania zatrudnienia można prowadzić m.in. przez internet. Najprostszym sposobem jest wpisanie odpowiedniej frazy, np. “szukam pracy Zamość” lub “praca Zamość wszystkie ogłoszenia”, w wyszukiwarkę. Można także zapoznać się z ofertami pracy w Zamościu zamieszczonymi w serwisach ogłoszeniowych oraz w mediach społecznościowych (takich jak LinkedIn oraz Facebook), a także na łamach portali branżowych. Popularnym źródłem ciekawych ogłoszeń o pracę są także serwisy pracy, takie jak GoWork.pl, gdzie dostępne są propozycje od sprawdzonych pracodawców.
Zwolennicy tradycyjnych metod szukania pracy mogą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu i skorzystać z dostępnego wsparcia, np. poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, wsparcia przy podnoszeniu kwalifikacji czy też świadczeń pieniężnych. Pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia udzielają również agencje zatrudnienia.
Warto także śledzić strony internetowe wybranych przez siebie firm - w zakładce “Kariera”, “Rekrutacja” lub “Dołącz do nas” mogą pojawiać się nowe oferty pracy. Innym sposobem jest uruchomienie kontaktów - często jest to skuteczna metoda znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w firmie proponującej dobre warunki.

Zamość jest miastem o wysokiej stopie bezrobocia i stosunkowo niskich zarobkach. Szanse na znalezienie atrakcyjnych ofert pracy w Zamościu mają przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści. Przedstawiciele niektórych zawodów mogą zaś zdecydować się na pracę zdalną, dzięki której będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia.

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

~Zamość
- 11:39, 02.02.2022
Niestety w Zamościu dużo osób młodych wyjechało w latach wcześniejszych i nie ma zamiaru wracać tak samo okolice większości są ww dużych miastach najwyżej meldunek w Zamościu pozostał szkoda.
Odpowiedzi: 0
0
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV