XIV Zamojska Noc Muzeów
dodano: 10.05.2022Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Muzeów, który przypada w dniu 18 maja, jest podkreślenie roli muzeów w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za światowe dziedzictwo - wspólne dziedzictwo całej ludzkości.
Muzea odgrywają we współczesnym świecie rolę pośredników między kulturami, wzbogacają je, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia społeczeństw i kultur. Święto to daje możliwość muzealnikom do bliższego spotkania z publicznością, a publiczności z kolei pozwala zapoznać się w znacznie szerszym niż zazwyczaj zakresie z zadaniami i specyfiką pracy muzeów. Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związana jest „Europejska Noc Muzeów", w Polsce zwana krótko „Nocą Muzeów". W ramach tej inicjatywy instytucje kultury organizują dla zwiedzających liczne atrakcje – w godzinach nocnych odbywają się m.in. koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, wykłady i konkursy. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, od 2001 jest imprezą o zasięgu ogólnoeuropejskim. Po raz pierwszy w Polsce Noc Muzeów miała miejsce w Poznaniu w 2003 roku. W Zamościu Noc Muzeów organizowana jest przez Muzeum Zamojskie od 2009 roku.
Hasło tegorocznej Zamojskiej Nocy Muzeów: 30 lat Zamościa na Liście UNESCO
W ramach Nocy 14 maja 2022 r., w godzinach 18:00 – 24:00 udostępnione zostaną bezpłatnie dla zwiedzających wystawy w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańskiej, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przy ul. Zamkowej 2 i w godzinach 18:00 – 22:00 Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego, Zamojskie Planty – ul. Łukasińskiego 2 B
Kinga Kołodziejczyk
Muzeum Zamojskie w Zamościu
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (224)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (5)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Ósmoklasisto, Ósmoklasistko! Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2026/2027
dodano: 28.04.2026Jeśli jesteś uczniem 8 klasy i szukasz kierunku, który daje realne umiejętności i przyszłościowe perspektywy, poznaj trzy projekty pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej: CYBER.MIL z Klasą, OPW i BOW.
Zobacz materiałNarodziny w zamojskim ZOO
dodano: 14.04.2026Matka nagle straciła na wadze i po tym pracownicy zamojskiego ZOO zorientowali się, że w mają nowego mieszkańca. O maluszka ważącego mniej więcej 15 dkg powiększyła się rodzina bolit południowych. Na razie nie wiadomo, czy mama i tata doczekali się kolejnego synka czy też może pierwszej córeczki.
Zobacz materiałOszustwo metodą na fałszywego policjanta. 83-latka straciła prawie 75 000 złotych
dodano: 16.04.202683-latka padła ofiarą oszustów, którzy wmówili jej, że straci pieniądze, jeśli nie przeleje ich na wskazane przez nich rachunki. Seniorka obawiając się utraty oszczędności wykonała kilka transakcji na łączną kwotę prawie 75 000 złotych. Ostrzegamy przed oszustami. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych akcjach, nie proszą też o wspólny udział w działaniach. Nie nakłaniają również do wykonania przelewu na wskazany rachunek bankowy.
Zobacz materiałSeria szkoleń z e-usług ZUS
dodano: 29.04.2026Załatwianie spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie wymaga wizyty w placówce. Wystarczy komputer lub telefon i internetowe łącze. Kto chce lepiej poznać elektroniczne usługi ZUS, może skorzystać z jednego z najbliższych szkoleń.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)