zamosc.tv

Otwarcie wystawy "Szlaki nadziei. Odyseja wolności"

dodano: 17.05.2022

„Szlaki nadziei. Odyseja wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej” otwarcie wystawy Lublin, aleja wzdłuż zachodniej fasady Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 18 maja 2022r., godz. 10:00 w 78 rocznicę zdobycia Monte Cassino.

 

Ramowy scenariusz

10:00-10:05
Otwarcie wystawy, powitanie gości przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Lublinie, Kingę Żelazko, powitanie przybyłych gości.
10:05-10:10
Wystąpienie Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie dra Roberta Derewendy.
10:10-10.20
Wystąpienie członka Kolegium IPN, Pana Prof. Dra hab. Mieczysława Ryby- wprowadzenie do treści wystawy.
 
 
W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Prezentowana dzisiaj wystawa jest częścią tego projektu. Będzie ona dostępna dla publiczności w dniach 18 maja- 7 czerwca 2022 r. w alei wzdłuż zachodniej fasady Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Atak hitlerowskich Niemiec 1 września oraz Rosji sowieckiej 17 września 1939 r. nie złamały ducha walki polskich żołnierzy. Polacy znaleźli się na wszystkich  frontach trwającego konfliktu zbrojnego. Na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego utworzono 1. Korpus Polskich Sił Zbrojnych, Polacy walczyli o Narwik i w bitwie o Wielką Brytanię. W Afryce Północnej do walki zaangażowano Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich, dowodzoną przez gen. bryg. Stanisława Kopańskiego.  Po podpisaniu układu Sikorski- Majski w lipcu 1941 r. na terenie ZSRS sformowano Armię Polską pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Wystawa pokazuje powstawanie armii a następnie jej ewakuację z terenu ZSRS. Wystawa pokazuje szlak bojowy II Korpusu Armii Polskiej od Palestyny poprzez Monte Cassino aż do Bolonii jak również losy I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, walczącej w Belgii i Holandii.  Wśród żołnierzy polskich znaleźli się również cichociemni- wyszkoleni do działań indywidualnych wykonywali ściśle tajne rozkazy i misje na zlecenie polskiego rządu w Londynie.
Obok tego wystawa pokazuje również dramatyczne losy ludności cywilnej podczas wojny- zsyłkę w głąb ZSRS, morderczą pracę i łagry sowieckie a następnie ewakuację i trudy tułaczego szlaku.
Zakończenie wojny dla polskich żołnierzy miało gorzki smak. Mimo wielu sukcesów odniesionych w walkach na frontach II wojny światowej, bohaterstwa, a nawet heroizmu i ofiar Polacy nie wzięli udziału w defiladzie zwycięstwa w Londynie 8 czerwca 1946 r. Żołnierze stanęli przed wyborem- powrót do rządzonej przez komunistów Polski czy emigracja. Wielu z nich wybrało to drugie. Polskę wolną i niepodległą zobaczyli nieliczni.

 

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz