Akt oskarżenia w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium RP
dodano: 19.05.2022Śledztwo było nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, a poszczególne czynności w śledztwie były wykonywane przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Dołhobyczowie oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Łodzi. Postępowanie dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej w Łodzi, Bydgoszczy i innych miejscowościach na terenie kraju, w okresie od stycznia 2017 roku do grudnia 2019 roku.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu w kwietniu 2022 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia wobec 16 osób (obywateli Ukrainy ), którym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 258 § 1 i 3 kk, art. 271 § 1 kk w zb. z art. 272 kk w zb. art. 273 kk w zb. z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 272 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk, art. 264 § 3 kk w zw. z art. 12 § 1 kk i z art. 65 § 1 kk i z art. 270 § 3 kk.
Działalność przestępcza grupy polegała na organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy i umożliwiania pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uzyskiwanie dla nich zezwoleń na pracę w spółkach, które faktycznie nie prowadziły żadnej działalności i zostały założone jedynie w tym celu, co z kolei służyło do uzyskiwania przez cudzoziemców wiz krajowych.
Z ustaleń śledztwa wynikało, że sprawcy dokonywali założenia podmiotu gospodarczego ( spółek) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który w rzeczywistości nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Osoby zarządzające spółkami w ramach tych podmiotów wystawiały dokumenty w postaci oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwolenia na pracę cudzoziemca w opisanych powyżej spółkach. Osoby, na których dane osobowe wystawiane były dokumenty, były uprzednio wyszukiwane przez pośredników na Ukrainie, ale także za pośrednictwem komunikatorów internetowych i mediów społecznościowych.
Następnie osoby te dokonywały opłat za uzyskanie zezwoleń, pokrywających koszty urzędowe, koszty przesłania do adresatów oraz wynagrodzenie dla osób zajmujących się ich przygotowaniem. Tak skompletowane dokumenty składane były w urzędach. Na ich podstawie cudzoziemcy uzyskiwali wizy, a następnie posługując się nimi przekraczali granicę z Ukrainy do Polski. Po przekroczeniu granicy nie podejmowali pracy w firmach, które zostały wskazane w dokumentach.
Za każdy wydany dokument na rzecz cudzoziemca pobierane były opłaty, stanowiące korzyść majątkową członków opisywanej grupy przestępczej. Tak funkcjonująca grupa przestępcza uzyskała łącznie co najmniej 803 pozwolenia na pracę typu „A”, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi, Mołdawii i innych państw spoza Unii Europejskiej. Powyższy sposób działania umożliwił nielegalne przekraczanie granicy państwowej RP oraz Unii Europejskiej przez cudzoziemców, którzy nie podejmowali zatrudnienia w spółkach objętych śledztwem.
Za zarzucane oskarżonym czyny, grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Zamościu
Aktualności
więcej- 20 km pod prąd drogą ekspresową S12
- Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku
- Tymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
- Jedno auto - dwóch pijanych
- Znacznie przekroczyli dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość, dostali mandaty i stracili uprawnienia
- 82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (70)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (335)
- Dziękuję i życzę (1625)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Kultowy film w zamojskim kinie! Monty Python i Święty Graal. 50-lecie premiery
dodano: 16.06.2025
Premiera tego absurdalnego filmu nigdy nie miała miejsca w Polsce. Dlatego robimy ją teraz, 50 lat po premierze światowej, bo w 1975 roku akurat graliśmy w kinach świetną „Ziemię obiecaną” Wajdy, a później już musieliśmy szybko lecieć do sklepu, by stanąć w kolejce po mięso. Nasi „przyjaciele” zza Buga też nie bardzo chcieli, żebyśmy pękali ze śmiechu. Nie było więc czasu i przestrzeni na polską premierę kinową pierwszego (czy tam drugiego – zależy, jak liczyć) filmu fabularnego Monty Pythona, grupy komików ze „zgniłego Zachodu”, którzy usiłowali przekonać cały świat, że konno można jeździć bez konia, a jedynie klekocząc skorupami kokosa. MONTY PYTHON I ŚWIĘTY GRAAL na ekranach CKF „Stylowy” 22.06.2025 godz. 16:00 i 5.07.2025 o godz. 20:30.
Zobacz materiałPrzepłynęli rzekę graniczną Bug, chcieli dotrzeć na zachód Europy
dodano: 09.07.2025
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 17 nielegalnych migrantów z Afganistanu i Pakistanu. Osoby te nielegalnie przekroczyły granicę państwową z Białorusi do Polski by dotrzeć na zachód Europy. Do sprawy zatrzymano również dwóch obywateli Ukrainy, którzy jako kierowcy, chcieli odwieźć całą grupę od granicy państwa. Czyn ten usankcjonowany jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Zobacz materiał32-latek odpowie za kradzież pieniędzy
dodano: 25.06.2025
Kryminalni z tomaszowskiej komendy ustalili 32-letniego sprawcę kradzieży pieniędzy z namiotu, który znajdował się na terenie ośrodka wczasowego w jednej z miejscowości w gminie Tomaszów Lubelski. Funkcjonariusze odzyskali część skradzionego mienia. Sprawca usłyszał już zarzuty. Za kradzież odpowie przed tomaszowskim sądem.
Zobacz materiałWjechała w znak drogowy, zaparkowane auto, a na koniec....w garaż
dodano: 18.06.2025
Popołudniowa przejażdżka 29-latki z gminy Łaszczów zakończyła się "demolką". Mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, kobieta wsiadła za kółko, wjechała w znak drogowy, zaparkowane auto, a na koniec.. w garaż. Wszystko działo się w Rogóźnie przy ul. Zamojskiej. Teraz kobieta odpowie przed sądem m.in. za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz złamanie zakazu. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)