Zaproszenie na otwarcie wystawy archeologicznej “Ukraina przed wiekami”
dodano: 24.05.2022Anna Cichosz Dyrektor Muzeum Zamojskiego i dr hab. Jacek Górski Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy pomysłu Radosława Liwocha “Ukraina przed wiekami”, które odbędzie się w dniu 4 czerwca (sobota) 2022 r., o godz. 14.00 w Muzeum Zamojskim przy ul. Ormiańska 26.
Wystawa została przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.
Ukraina położona jest prawie w całości na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Nie ma na niej barier uniemożliwiających kontakty międzykulturowe, a układ przecinających ją rzek wręcz sprzyja takim związkom. Widoczne są jednak różnice wiążące się z klimatem – na południowym wschodzie kraju rozciąga się Wielki Step, który połączony jest pasmem lasostepu ze strefą lasów liściastych i borów znajdującą się na północnym-zachodzie. Rozmaitość przyrodnicza przyczyniła się do różnorodności kulturowej – w toku dziejów na Ukrainie kultury swe tworzyli zarówno osiadli rolnicy, jak i wędrowni pasterze. Odkrywane przez archeologów ślady minionej rzeczywistości ukazują, że wszystkie dawne ludy podlegały wzajemnym wpływom. Przykładem tego oraz swego rodzaju zwieńczeniem wielowiekowego ciągu kultur nad Dnieprem i Dniestrem była cywilizacja sarmacka I Rzeczypospolitej, w której Zachód przyswoił liczne elementy Orientu.
Na Ukrainie przed wiekami wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.
Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro “konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację. Przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, z którego obywatelami od lat spotykamy się codziennie w przestrzeni publicznej, w miejscach pracy, a coraz częściej także w życiu prywatnym.
Muzeum Zamojskie
Aktualności
więcej-
Imigranci ukrywali się w naczepie tira
- Akt lokacyjny wraca do Zamościa
- 63-latek przygnieciony przez drzewo
- Kierując tirem pił w trakcie jazdy i wypadł z kabiny
- Ostatnie wakacje z bonem turystycznym
- Lubelscy terytorialsi na 3. Rajdzie Motocyklowym Weteranów
- Kobiecy wieczór w Stylowym z filmem ELVIS
- Nie ustąpił pierwszeństwa
Komentowane Aktualności
- Kierując tirem pił w trakcie jazdy i wypadł z kabiny (1)
- Polsko-Ukraiński Koncert Chwały (1)
- Alkohol i narkotyki- w piątek rusza akcja policji (1)
- Potrącenie rowerzysty (1)
- XXXIII edycja Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (1)
- Droga Krzyżowa w Zamościu (1)
- POLREGIO – przejazdy za darmo i dodatkowe pociągi dla obywateli Ukrainy (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zderzenie busa i osobówki (2)
- Dziękuję i życzę (965)
- Konsultacje Społeczne w gminie Bełżec (4)
- XLVI Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Konsultacje Społeczne (16)
- Agresywny i nietrzeźwy (8)
- Dr Sapuła prezesem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji (7)
- Dziękuję i życzę (965)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (338)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Akt lokacyjny wraca do Zamościa
dodano: 24.06.2022
Akt lokacyjny Zamościa z 10 IV 1580 r. z podpisem kanclerza Jana Zamoyskiego, założyciela miasta, powrócił do zamojskiego grodu. Będzie przechowywany w Archiwum Państwowym w Zamościu.
Zobacz materiał63-latek przygnieciony przez drzewo
dodano: 24.06.2022
63-latek z gminy Susiec został przygnieciony przez drzewo. Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach wieczornych na terenie gminy Susiec. Mężczyzna zginął na miejscu.
Zobacz materiałZmiana organizacji ruchu na przejściu granicznym w Korczowej
dodano: 20.06.2022
Przeniesienie kontroli samochodów osobowych (kierunek wjazdowy do RP) na terminal autostradowy, ma na celu znacznie zwiększenie przepustowości przejścia w zakresie ruchu towarowego. UWAGA: strona ukraińska wstrzymała odprawy autokarów na kierunku wjazdowym do Polski.
Zobacz materiałImigranci ukrywali się w naczepie tira
dodano: 24.06.2022
Sprawne działanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziło do ujęcia jedenastu imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice ze Słowacji do Polski.
Zobacz materiał