zamosc.tv

Pożary w czasie żniw

dodano: 10.08.2022

W ostatnim czasie na terenie powiatu zamojskiego odnotowano 7 pożarów ściernisk i zboża na pniu, częściowemu spaleniu uległ także kombajn zbożowy oraz prasa do słomy. Dzięki podjętym działaniom (użycie gaśnic, wykonanie pasów zabezpieczających) jak również szybko podjętym działaniem gaśniczym udało się w znacznym stopniu zmniejszyć straty pożarowe.

Największe straty – 40 tys. zł. odnotowano podczas pożaru prasy do rolowania słomy, jaki miał miejsce w Horyszowie Polskim w dniu 6 sierpnia br. Dwa dni wcześniej w miejscowości Czołki prawdopodobnie w wyniku przegrzania się pasa zapalił się przedział silnikowy kombajnu zbożowego bizon. Właściciel podjął działania gaśnicze przy wykorzystaniu gaśnic. Straty oszacowano na 15 tys. zł.
Spośród 7 pożarów ściernisk, w dwóch przypadkach (Stanisławka, Żuków) doszło do zapalenia się zboża na pniu na pow. ok. 0,5 ha. Pożary stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla sąsiednich upraw lub pobliskiego lasu. W tych przypadkach pomocni podczas prowadzonych działań gaśniczych okazali się miejscowi rolnicy, którzy w celu ograniczenia się rozprzestrzeniania ognia wykonali pasy ochronne przy użyciu brony talerzowej.
Mając na względzie bezpieczeństwo w sezonie żniwnym, apeluję o rozwagę w posługiwaniu się ogniem otwartym, jednocześnie zwracam uwagę by zadbać o sprawne gaśnice, których użycie może w zdecydowany sposób zmniejszyć straty pożarowe.

oficer prasowy
Komendy Miejskiej PSP bryg. Andrzej Szozda

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz