zamosc.tv

Zaproszenie na lekcję muzealną pt. "Wyrwane z ramion Matki Polski"

dodano: 23.09.2022

Zapraszamy uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w lekcji muzealnej pt. ”Wyrwane z ramion Matki Polski”. Lekcja została przygotowana z myślą o młodzieży oraz ich nauczycielach i jest jednym z elementów projektu „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny. W 80. rocznicę wysiedleń ludności Zamojszczyzny”. Zajęcia prowadzone są od września do 30 października 2022 roku. Odbywają się na stałej wystawie w Pawilonie pod Kurtyną, w jej wybranych częściach.

Celem lekcji jest przekazanie uczniom wiedzy dotyczącej przygotowania i przebiegu niemieckiej akcji wysiedleńczo-osadniczej na Zamojszczyźnie, opowiedzenie o organizowanych formach pomocy dla wysiedlanej ludności, również przybliżenie podjętego cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Trudne zagadnienia wojenne uczniowie poznają na przykładzie losów konkretnych osób.  Druga część lekcji jest okazją do refleksji, poznania spektrum sytuacji, w których znaleźli się mieszkańcy Zamojszczyzny, a szczególnie dzieci z zamojskich wsi. Czas trwania: ok. 90 min. Lekcja jest bezpłatna.
Wykorzystywane metody:
* Analiza eksponatów
* Aktywne słuchanie
* Dyskusja
* Burza mózgów
Odniesienia do podstawy programowej: Uczeń krytycznie analizuje treści uzyskane z różnych źródeł informacji i próbuje wyciągnąć z nich wnioski, dostrzega potrzebę poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących współcześnie, przedstawia argumenty uzasadniające własne stanowisko w odniesieniu do procesów i postaci historycznych, charakteryzuje politykę Niemiec na terenach okupowanej Europy, z uwzględnieniem różnic na wschodzie i zachodzie, przedstawia ideologiczne podstawy eksterminacji całych narodów prowadzonej przez Niemcy, uczeń podaje przykłady szczególnego bohaterstwa Polaków, wymienia i charakteryzuje przykłady największych zbrodni niemieckich.
Informacje niezbędne do rezerwacji:
* Data i godzina planowanej wizyty
* Nazwa, adres szkoły
* Imię i nazwisko opiekuna grupy
* Telefon kontaktowy i adres e-mail opiekuna grupy
* Liczba uczniów w grupie
* Wiek uczniów
 Rezerwacji należy dokonywać telefonicznie pod adresem: edukacja@muzeumarsenal.pl lub tel. 606845759
*Autorem hasła-symbolu użytego w tytule lekcji "Wyrwane z ramion Matki Polski" jest Jakub Hałasa - zwycięzca internetowego konkursu „HASŁO - SYMBOL - UPAMIĘTNIAJĄCE LOSY DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz