Gropius-Zimmer-Pavillon w Zamościu
dodano: 28.10.2022Z okazji 10-lecia partnerstwa z miastem Weimar, w niedzielę, 6 listopada 2022 roku, na Rynku Solnym w Zamościu zostanie uroczyście przekazany Gropius –Zimmer – Pavillon mieszkańcom miasta Zamość na okres sześciu miesięcy.
Pawilon odwzorowuje geometrię przestrzenną pokoju pierwszego dyrektora Bauhausu* w Weimarze. Pomieszczenie to zaprojektował założyciel Bauhausu -Walter Gropius .
Pokój Gropiusa - Zimmer to pierwsza kompozycja przestrzenna okresu modernizmu. Widać w niej wyraźne zamysł pokoju w pokoju i jednocześnie związek pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia a całością.
Poprzez ukazanie relacji symbolicznego pokoju dyrektora z przestrzenią publiczną porusza Gropius temat wyznaczania granic odpowiedzialności w demokratycznym społeczeństwie. Czyż nie jesteśmy wszyscy decydentami, a więc i dyrektorami, jeśli żyjemy w demokracji?
Otwarta struktura pomieszczenia zaprasza do wyjrzenia z niej na własną przestrzeń życiową i jednocześnie do znalezienia się samemu w pozycji dyrektora. Pawilon wystawowy umożliwia przy tym zrozumienie wskazanego i niezamkniętego pomieszczenia jako przestrzeni myśli oraz stawianie pytań o współkształtowanie społeczeństwa demokratycznego.
Zapraszamy mieszkańców miasta do rozwijania pomysłów na wykorzystanie pawilonu oraz do tego, aby go interpretować i wykorzystywać jako przestrzeń możliwości.
Bauhaus*
„Państwowy Bauhaus” był uważany przez założyciela Waltera Gropiusa za wspólnotę roboczą, w której miał zostać zniesiony podział między artystą a rzemieślnikiem. Poprzez swoją pracę pracownicy Bauhausu chcieli wyeliminować różnice społeczne i przyczynić się do porozumienia między narodami.
Historyczny Bauhaus jest dziś najbardziej wpływową instytucją edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i designu XX w. Bauhaus istniał równolegle z Republiką Weimarską od 1919 do 1933 r. i jest obecnie uważany na całym świecie za ojczyznę awangardy klasycznego modernizmu we wszystkich dziedzinach sztuki i architektury wolnej i użytkowej.
Jedną z naczelnych zasad Bauhausu było połączenie architektury z innymi sztukami jako całościowego dzieła sztuki.
Miasto Zamość
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (215)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (5)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
3 Wojskowy Szpital Polowy w Lublinie posiada wolne stanowiska dla żołnierzy
dodano: 13.04.20263 Wojskowy Szpital Polowy w Lublinie posiada wolne stanowiska dla żołnierzy zawodowych w korpusie:
Zobacz materiałXXVII sesja Rady Miasta Zamość
dodano: 24.04.2026Przewodniczący Rady Miasta zawiadamia o zwołaniu XXVII Sesji Rady Miasta IX kadencji, która odbędzie się 27 kwietnia 2026 r. (poniedziałek). Obrady rozpoczną się o godz. 13.00 w Sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość.
Zobacz materiałUwaga na fałszywe wezwania do zapłaty
dodano: 17.04.2026Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) i rozsyłają fałszywe ulotki z wezwaniem do zapłaty.
Zobacz materiałOstatnie poprawki przed sezonem turystycznym
dodano: 22.04.2026To ostatnie poprawki przed sezonem turystycznym. W Parku Miejskim w Zamościu ruszył we wtorek (21 kwietnia) remont jednego z mostków nad stawem.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)