„Przyjazna Energia-22” - terytorialsi w gotowości do wsparcia w czasie kryzysu
dodano: 01.12.2022W dniu 29 listopada br. żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja realizowali ćwiczenie w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22”. Celem ćwiczenia jest gotowość do zasilania kluczowych obiektów oraz miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu.
- Wielokrotnie już udowadnialiśmy, że nasze motto „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko piękne słowa. Żołnierze WOT nieustannie szkolą się, aby skutecznie nieść pomoc mieszkańcom na wypadek sytuacji kryzysowych i owocnie współdziałać z innymi służbami. PGE jest przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dlatego już od ponad 3 lat rozwijamy naszą współpracę i wspólnie szkolimy się. „Przyjazna Energia-22” to kolejna okazja, aby wykorzystać wiedzę specjalistów od energetyki, sprawdzić się w praktyce i wymienić doświadczenia – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz dowódca 2 LBOT.
Ćwiczenie „Przyjazna Energia-22” odbyło się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim. Wzięli w nim udział również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym osoby odpowiedzialne za realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym w regionie.
Scenariusz ćwiczenia zakładał przerwanie dostaw energii elektrycznej na skutek awarii sieci energetycznej. Podczas szkolenia żołnierze 2 LBOT wykorzystali bezzałogowe statki powietrzne FlyEye w celu zlokalizowania uszkodzenia oraz prowadzenia obserwacji infrastruktury krytycznej tj. linii energetycznych, stacji transformatorowych oraz rozdzielni prądu. We współpracy z PGE S.A. Dystrybucja, Terytorialsi zasilili szkołę w energię elektryczną przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900), przywracając tym samym prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Ponadto w ramach ćwiczenia żołnierze 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty wspólnie z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą z Radzynia Podlaskiego przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku drogowym.
Wspólne ćwiczenie żołnierzy 2 LBOT i energetyków w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo WOT Ustawą o obronie Ojczyzny. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii.
Operacja pk. „Przyjazna Energia-22”
Na terenie kraju trwają właśnie szkolenia żołnierzy WOT i administracji publicznej pk. „Przyjazna Energia-22”. Ćwiczenia odbywają się w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę rejony najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej.
Podczas szkoleń Terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy m.in. z PGE S.A., Tauron Dystrybucja S.A., Energa Operator S.A. oraz Enea S. A.
Ustawa o obronie Ojczyzny i nowe zadania WOT
Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a poszczególni dowódcy brygad OT stali się doradcami Wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia z ramienia wojska.
KEP-900
Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.
por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
60 połączy os. Karolówka z al. Jana Pawła II
- Kino przyjazne sensorycznie – Pucio kocha zwierzaki
- Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
- „Broń palna II Rzeczypospolitej i jej konstruktorzy”
- Zatrzymanych 112 osób poszukiwanych - efekty działań policjantów lubelskiego garnizonu
- Policjantka z Zamościa ponownie stanęła na podium, zdobyła tytuł Mistrzyni Służb Mundurowych w kolarstwie szosowym
- Prowadził samochód pomimo sądowego zakazu, będąc pod wpływem alkoholu
- Praca, studia i mundur. Kim są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT?
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (55)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (58)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Ruszył remont bramy. Ma być gotowa na 100-lecia Parku Miejskiego
dodano: 06.08.2026We wtorek (4 sierpnia) o świcie ruszyły prace przy remoncie bramy wejściowej do Parku Miejskiego.
Zobacz materiałProwadził samochód pomimo sądowego zakazu, będąc pod wpływem alkoholu
dodano: 25.08.2026Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do wydalenia z Polski 43-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany po tym, jak prowadził pojazd mechaniczny pomimo wcześniejszego sądowego zakazu, będąc dodatkowo pod wpływem alkoholu. Cudzoziemiec przez najbliższe 7 lat nie będzie mógł ponownie wjechać do Polski ani innych państw strefy Schengen.
Zobacz materiałNowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
dodano: 26.08.2026Ważna informacja dla rencistów i najmłodszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmienią się limity przychodu, których przekroczenie zmniejsza lub zawiesza wypłatę świadczeń. Wszystko przez spadek płac.
Zobacz materiałDrugie życie starych fotografii. Fundacja „Obywatelski Wschód” zaprasza na wyjątkową podróż do Zamościa z sprzed pół wieku
dodano: 13.08.2026Niedokończona odbudowa Przez dwa miesiące mieszkańcy otwierali rodzinne albumy, szuflady i dzielili się zdjęciami, których często nikt wcześniej nie widział. Rozkopane ulice, rusztowania, ekipy konserwatorów, czyny społeczne i codzienne życie w cieniu wielkiej odbudowy Zamościa. Wszystko to utrwalili na fotografiach. Teraz te niezwykłe zdjęcia i wspomnienia po raz pierwszy zostaną pokazane publicznie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)