W Zamościu rusza akcja bezpłatnych badań wątroby
dodano: 01.03.20238 i 9 marca w Zamościu pojawią się mobilne gabinety. Nieinwazyjne badanie, które będzie w nich przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja jest kolejnym etapem kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia, narażonych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
W Polskę ruszyły busy – mobilne gabinety! Na dwa dni zatrzymają się w Zamościu: 8 marca na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy ulicy Odrodzenia 22a (przy stacji Circle K) oraz 8 i 9 marca na Rynku Wielkim 14. Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8:00 do godziny 16:00. Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.
Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby prowadzącej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie. Należy pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie można spożywać obfitych posiłków, ponieważ wówczas wynik będzie niewiarygodny.
Niemal co drugi ankietowany Polak nigdy nie badał wątroby
Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” , z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wciąż jest mało znana w Polsce, mimo że może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może przejść w kolejne stadia, prowadząc np. do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego. – mówi dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie. – Nie boli i jeśli już daje jakieś objawy, to są one nieswoiste, typowe również dla innych chorób. Właśnie dlatego w dorosłym życiu, a szczególnie po 40. roku życia, mężczyźni powinni regularnie chodzić na badania profilaktyczne wątroby. Teraz – w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” – zapisując się na badanie w mobilnym gabinecie, możemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasza wątroba. – podsumowuje ekspert w dziedzinie leczenia chorób wątroby.
Prowadź się zdrowo – dosłownie!
W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi – Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków.
Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach. – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.
Osią trwającej od listopada kampanii „Prowadź się zdrowo” jest platforma edukacyjna. Na stronie https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo można znaleźć porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę.
Zapisz się na badanie już dziś!
Gdzie i kiedy?: 8 marca na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy ulicy Odrodzenia 22a (przy stacji Circle K) oraz 8 i 9 marca na Rynku Wielkim 14 w Zamościu; w godzinach 8:00-16:00.
W jaki sposób?: Dzwoniąc na infolinię, pod numer 799 364 368 lub w miejscu postoju busa – mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.
Aktualności
więcej-
Konkurs "FOLK MŁODYM GŁOSEM"
- Nabór do ZPiT "Zamojzczyzna"
- Dołącz do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni!
- Napromieniowana waluta na zakup auta
- Skuteczne uderzenie w zorganizowaną przestępczość samochodową
- Uciekł z miejsca kolizji mając ponad 2,5 promila i sądowy zakaz kierowania
- Będą remonty kominów zabytkowych kamienic na Starym Mieście
- Dwa samochody i prawie 1,3 tys. paczek papierosów zajęła lubelska KAS
Komentowane Aktualności
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Oświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta (16)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Zamość rusza z wielomilionową inwestycją (3)
- Karmelitanki bose z Islandii proszą o wsparcie (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (461)
- Hulajnogą w psa (1)
- Potrącenie 84-letniego rowerzysty (3)
- Substancja oleista na wodzie (1)
- Pałac Zamoyskich w Zamościu – Dziedzictwo Rzeczypospolitej (15)
- Wielomilionowe wsparcie na inwestycje drogowe w regionie (12)
- Wypadł z drogi, uderzył w drzewo i dachował (2)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Oświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta
dodano: 27.03.2026Strategia wyznacza kierunek. Logo powinno go pokazywać Zamość posiadał Strategię Rozwoju Miasta, jednak dostrzeżona została potrzeba stworzenia dedykowanego dokumentu - przygotowanej przez ekspertów strategii promocji turystycznej. Taki dokument, wyznaczający kierunki rozwoju wizerunku miasta, powstał. Warunkiem niezbędnym do efektywnego wdrażania strategii stało się dopasowanie do niej logotypu jako kluczowego elementu identyfikacji wizualnej.
Zobacz materiałEkstradycja 41-latka poszukiwanego ENA za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą
dodano: 26.03.2026Lubelscy „łowcy głów” ustalili, że poszukiwany 41-latek ukrywa się na terenie Holandii. Dzięki współpracy z Sądem Okręgowym w Lublinie, holenderską policją i BMWP KGP wczoraj został ekstradowany do Polski. Konwój zrealizował Wydział Konwojowy Biura Prewencji KGP. 41-latek poszukiwany był ENA za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i ma do odsiadki 2 lata i 8 miesięcy.
Zobacz materiałWypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74
dodano: 16.04.2026Ustalamy dokładne przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj przed południem na DK 74. W wyniku zderzenia Mercedesa i Mana ranne zostały trzy osoby. Najciężej poszkodowany 38 - letni pasażer Mana został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do jednego z lubelskich szpitali. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiałAreszt dla 59-latka za znęcanie się nad bliskimi, groźby karalne oraz kierowanie ciągnikiem rolniczym w stanie nietrzeźwości i na zakazie
dodano: 07.04.202659-latek z powiatu zamojskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie po tym, jak został zatrzymany za kierowanie ciągnikiem rolniczym w stanie nietrzeźwości i mimo obowiązującego go dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna usłyszał też zarzut kierowania gróźb karalnych wobec 30-latka, który ujął go obywatelsko oraz zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad bliskimi.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)