zamosc.tv

Oszustwo podczas sprzedaży kurtki

dodano: 26.05.2023

Mieszkaniec Zamościa sprzedając na portalu społecznościowym kurtkę stracił blisko 2900 zł. Nieświadomy oszustwa kliknął w przesłany link, gdzie wpisał swoje dane oraz dane karty płatniczej. Dzięki temu miał rzekomo potwierdzić sprzedaż i otrzymać pieniądze, w rzeczywistości stracił je. Zachowajmy czujność i ostrożność wykonując transakcje internetowe.

W tym tygodniu o oszustwie powiadomił nas 32-letni mieszkaniec Zamościa.  Za pośrednictwem portalu społecznościowego zdecydował się sprzedać zimową kurtkę za 200 złotych. Po wystawieniu ogłoszenia odezwała się do niego osoba pytając czy oferta jest aktualna. Komunikatorem napisała również, że zamówi kuriera od domu do domu oraz opłaci nie tylko towar ale i wysyłkę. 32-latek przekazał adres swojego zamieszkania oraz adres poczty elektronicznej. Po chwili otrzymał maila z informacją, że kupujący opłacił towar i koszty dostawy. Akceptując sprzedaż miał kliknąć w okienko „potwierdź”. Tak też zrobił i wówczas został przekierowany do formularza firmy kurierskiej, gdzie w odpowiednie pola wpisał swoje dane wraz z numerem karty bankomatowej. Następnie zatwierdził i wtedy pojawiło się okienko przetwarzania danych. Po tym osoba, która kupiła kurtkę opuściła grupę, przez którą rozmawiali. 32-latek nie wiedział wtedy jeszcze, że w tym czasie oszust zaciągnął na jego rachunku debet. Dowiedział się dopiero następnego dnia, po tym jak po nieudanej próbie logowania do bankowości internetowej zdecydował się na wizytę w banku. Tam od pracownika uzyskał informację, że na jego rachunku dzień wcześniej zaciągnięty został debet i wykonane dwie transakcje kartą płatniczą na łączną kwotę prawie 2900 złotych.
Sprzedając towary za pośrednictwem Internetu, czy też kupując je w sieci zachowajmy rozsądek i ostrożność. Nie klikajmy w linki nadsyłane przez nieznajome osoby. Chrońmy też nasze dane osobowe oraz dane kart pątniczych, jak też hasła i loginy do rachunków bankowych. Oszuści po ich uzyskaniu szybko „czyszczą” konta potencjalnych ofiar, niejednokrotnie zaciągają również kredyty. Zachowajmy czujność, dzięki temu nie stracimy pieniędzy.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

 

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz