Terytorialsi świętują swoje 6-lecie
dodano: 27.09.202327 września Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto. Z tej okazji we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu odbyły się uroczyste zbiórki i apele. Oficjalne obchody święta w tym roku odbędą się 30 września br. w Rzeszowie.
27 września obchodzimy 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów.
- Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych to ogromny zaszczyt móc obchodzić swoje święto w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, ale to również wielkie zobowiązanie. Moi żołnierze pamiętają o tym codziennie realizując zadania na granicy, czy niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych. Oprócz świętowania, ten dzień jest również dobrą okazją, aby podsumować to co już zostało zrobione, to czas na refleksję, planowanie przyszłości i stawianie sobie nowych, ambitnych celów – powiedział płk Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT.
2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech pierwszych brygad WOT - powstała w I etapie formowania WOT. Plany utworzenia 2 LBOT powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. 21 maja 2017 r. na Placu Zamkowym w Lublinie, pierwsi ochotnicy z województwa lubelskiego złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w 2 LBOT. Obecnie brygada liczy ponad 3100 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich terytorialsów to 33 lata, ponad 20% stanowią kobiety.
WOT to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat Terytorialsi nie raz udowodnili, że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest - obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Od początku istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT i Batalion Dowodzenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie - Agrykola. Dziś WOT liczy ponad 37 tysięcy ochotników.
Obchody święta WOT w Rzeszowie
W tym roku oficjalne obchody święta WOT odbędą się 30 września w Rzeszowie, na Alei Cieplińskiego. Podczas uroczystego apelu, wojskową asystę honorową wystawi 3 Podkarpacka Brygada OT, a pozostałe brygady OT, w tym również 2 Lubelska Brygada OT, wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowsze okazy techniki Sił Zbrojnych RP. Po uroczystym apelu w Ogrodach Bernardyńskich odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego i innych rodzajów służb oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Bezpłatne szkolenia: zapobiegaj wypadkom przy pracy
- Orla będzie jak nowa na całej długości. Wykonawca zrealizuje inwestycję ekspresowo
- „Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (657)
- Pijany kierowca dachował w Jacni i uciekł (1)
- Zderzenie citroena z volkswagenem (1)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (60)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Oszustwo „na pracownika banku”. 38-latka straciła blisko 800 000 złotych!
dodano: 08.06.202638-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego padła ofiarą oszustów podszywających się pod pracowników banku. Kobieta uwierzyła, że jej dane są zagrożone i na ich podstawie rzekomi przestępcy mieli zaciągnąć kredyty. Oszuści nakłonili 38-latkę do wzięcia 5 kredytów gotówkowych w różnych bankach i przekazanie gotówki w umówionych miejscach nieznajomym. Proces ten miał spowodować utratę zdolności kredytowej i uniemożliwienie zaciągania kolejnych przez przestępców. W efekcie kobieta straciła blisko 800 000 zł.
Zobacz materiałZaproszenie na spotkanie autorskie i wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz
dodano: 10.06.2026Już 19 czerwca o godz. 16:00 w Książnica Zamojska odbędzie się spotkanie autorskie oraz wernisaż wystawy Danuty Agnieszki Kurczewicz pt. „Spomiędzy słów namalowane”.
Zobacz materiałZmień wakacje w przygodę życia
dodano: 03.06.2026Wstąp do projektu „Wakacje z wojskiem” i sprawdź swoje granice w 27 dni!
Zobacz materiałZamojska Arlekinada 2026
dodano: 08.06.2026Zapraszamy na Zamojską Arlekinadę 2026 - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella All’ Antico”. W widowisku zobaczymy sceny pantomimiczne, etiudy taneczne inspirowane komedią dell’arte i dawnymi tańcami dworskimi .Artyści Teatru Vuala ze Lwowa zaprezentują trzy specjalnie przygotowane etiudy inspirowane spektaklem „Cyrkowe kolory” – barwnym widowisku ulicznym łączącym teatr, nowoczesny cyrk i interaktywną zabawę z publicznością. Ponad 100 wykonawców- w bogatych historycznych strojach i stylizowanych maskach przeniesie widzów w świat weneckiego karnawału, fantazji i jarmarcznych widowisk.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)