Terytorialsi świętują swoje 6-lecie
dodano: 27.09.202327 września Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto. Z tej okazji we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu odbyły się uroczyste zbiórki i apele. Oficjalne obchody święta w tym roku odbędą się 30 września br. w Rzeszowie.
27 września obchodzimy 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień 27 września został ustanowiony świętem Terytorialsów.
- Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych to ogromny zaszczyt móc obchodzić swoje święto w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, ale to również wielkie zobowiązanie. Moi żołnierze pamiętają o tym codziennie realizując zadania na granicy, czy niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych. Oprócz świętowania, ten dzień jest również dobrą okazją, aby podsumować to co już zostało zrobione, to czas na refleksję, planowanie przyszłości i stawianie sobie nowych, ambitnych celów – powiedział płk Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT.
2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech pierwszych brygad WOT - powstała w I etapie formowania WOT. Plany utworzenia 2 LBOT powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. 21 maja 2017 r. na Placu Zamkowym w Lublinie, pierwsi ochotnicy z województwa lubelskiego złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w 2 LBOT. Obecnie brygada liczy ponad 3100 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich terytorialsów to 33 lata, ponad 20% stanowią kobiety.
WOT to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat Terytorialsi nie raz udowodnili, że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest - obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Od początku istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT i Batalion Dowodzenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie - Agrykola. Dziś WOT liczy ponad 37 tysięcy ochotników.
Obchody święta WOT w Rzeszowie
W tym roku oficjalne obchody święta WOT odbędą się 30 września w Rzeszowie, na Alei Cieplińskiego. Podczas uroczystego apelu, wojskową asystę honorową wystawi 3 Podkarpacka Brygada OT, a pozostałe brygady OT, w tym również 2 Lubelska Brygada OT, wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowsze okazy techniki Sił Zbrojnych RP. Po uroczystym apelu w Ogrodach Bernardyńskich odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego i innych rodzajów służb oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej- 20 km pod prąd drogą ekspresową S12
- Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku
- Tymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
- Jedno auto - dwóch pijanych
- Znacznie przekroczyli dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość, dostali mandaty i stracili uprawnienia
- 82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (75)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (335)
- Dziękuję i życzę (1625)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Kino przyjazne sensorycznie
dodano: 08.07.2025
CKF Stylowy we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm ma przyjemność zaprosić widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im projekcje kinowe. Seanse przyjazne sensorycznie są dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo.
Zobacz materiał20 km pod prąd drogą ekspresową S12
dodano: 11.07.202520 km pod prąd drogą ekspresową S12 59-letni obywatel Czech podróżował w ten sposób od strony Piask w kierunku Lublina. Tylko cudem nie doszło do tragedii.
Zobacz materiałSzkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie!
dodano: 18.06.2025W tym roku Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu obchodzi 80-lecie swojego istnienia. To niezwykły jubileusz, który przypomina o wieloletniej tradycji, licznych osiągnięciach i nieustannym rozwoju placówki – informuje Alicja Dubel – dyrektor placówki.
Zobacz materiałRuszył Narodowy Portal Onkologiczny
dodano: 03.07.2025
Portal onkologia.gov.pl to pierwsze w Polsce, ogólnodostępne źródło wiedzy, które w jednym miejscu gromadzi najważniejsze informacje na temat leczenia onkologicznego. To narzędzie wsparcia dla pacjentów i ich bliskich. O uruchomieniu serwisu poinformowała dziś wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)