KAS zatrzymała 21 ton nielegalnych odpadów
dodano: 16.10.2023• Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała blisko 21 ton nielegalnie przewożonych odpadów.
• Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Hrebennem.
• Towar jechał z Litwy do Ukrainy.
• Nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów jest przestępstwem.
Z dokumentów przewozowych przedstawionych do odprawy celnej w Hrebennem wynikało, że ukraiński kierowca przewozi z Litwy do Ukrainy worki z tworzyw sztucznych. Podczas oględzin towaru funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nabrali podejrzeń, że mogą to być nielegalnie przemieszczane odpady. O ocenę wystąpili do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie (WIOŚ).
WIOŚ potwierdził, że przewożony towar to odpad. Wysyłka takich towarów wymaga uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody. W tym przypadku – zgody wydawanej przez litewski organ ds. ochrony środowiska oraz zgody na tranzyt odpadów przez Polskę – wydawanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ). Kierowca, który przewoził zakwestionowany przez Służbę Celno-Skarbową ładunek, nie posiadał wymaganych prawem dokumentów.
W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawiadomienie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów przekazane zostało do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Po konsultacjach z nadawcą towaru oraz z litewskim organem nadzoru nad przemieszczaniem odpadów – GIOŚ podjął decyzję o zawróceniu odpadów do nadawcy.
Ponadto, w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych okazało się, że towar nie był zgłoszony w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT. Kontrolę w tym zakresie prowadzili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej.
Za zorganizowanie transportu bez zgłoszenia do SENT i bez wyposażenia pojazdu w geolokalizator (wymagany do monitorowania przewozu przez Służbę Celno-Skarbową) przewoźnik poniesie odpowiedzialność. Na poczet grożącej mu kary funkcjonariusze pobrali kaucję w kwocie 20 tys. zł. Kierowca ciężarówki, za podjęcie takiego transportu, został ukarany mandatem w kwocie 5 tys.
KAS dba o środowisko
KAS monitoruje transgraniczne przemieszczanie odpadów oraz zwalcza próby przywożenia do Polski nielegalnych odpadów, niejednokrotnie niebezpiecznych. Przeciwdziałanie nielegalnemu transgranicznemu przemieszczaniu odpadów ma na celu ochronę ludzi i środowiska przed ich szkodliwym działaniem.
Michał Deruś
rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Zatrzymany 42-latek za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem
- ZUS podsumowuje wypłaty „trzynastek”
- Zamojski Dom Kultury rozpoczyna akcję promującą 51. Zamojskie Lato Teatralne!
- Wypadek z udziałem nietrzeźwego motocyklisty
- Palcem po mapie - przez Amerykę Południową
- Jan Kondrak - koncert
- “Opowieści, które budują markę – warsztat narracji, promocji i dziedzictwa”
- Wspólne patrole policjantów i Straży Leśnej. Razem dbamy o bezpieczeństwo w lasach Roztocza
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (18)
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (150)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (7)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Fordem w Nissana (6)
- Potrącenie rowerzystki (3)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Dołącz do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni!
dodano: 17.04.2026Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to specjalistyczny komponent sił zbrojnych odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej domenie operacyjnej jaką jest cyberprzestrzeń.
Zobacz materiałWypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74
dodano: 16.04.2026Ustalamy dokładne przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj przed południem na DK 74. W wyniku zderzenia Mercedesa i Mana ranne zostały trzy osoby. Najciężej poszkodowany 38 - letni pasażer Mana został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do jednego z lubelskich szpitali. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiał54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile
dodano: 13.04.2026Mężczyznę, który jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa zatrzymali policjanci z biłgorajskiej drogówki. W trakcie kontroli okazało się, że był kompletnie pijany. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało, że miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa.
Zobacz materiał‘’Magiczny Koncert – Bajki Świata’’ - koncert z okazji Dnia Dziecka
dodano: 07.04.2026Ogólnopolski bestseller koncertowy - niezwykła muzyczna podróż w świat ulubionych bajek. Bohaterowie zejdą z ekranu, by podzielić się najpiękniejszymi i najbardziej znanymi utworami.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)