Komunikat w sprawie budowy linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj
dodano: 06.11.2023Budowa linii Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Kraśnik to inwestycja strategiczna dla naszego regionu. I właśnie dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zawnioskował o zmianę trasowania nowego odcinka biegnącego od istniejącej linii kolejowej nr 68 do planowanej stacji Kraśnik Fabryczny, poprzez wytyczenie go wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 833 stanowiącej północną obwodnicę miasta.
Projektowanie szlaków komunikacyjnych musi być rozsądne, czyli powinno odpowiadać na potrzeby mieszkańców danego terenu. Proponowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego rozwiązanie pozwoli na zminimalizowanie potencjalnych konfliktów, prowadząc nową linię przez tereny rolnicze, niezagospodarowane i pozbawione zabudowy, leżące w granicach administracyjnych Gminy Kraśnik.
W przypadku nieuwzględnienia wskazanej zmiany w projekcie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie wyraża i nie wyrazi zgody na jego dalsze procedowanie w wariancie D (w przyjętym do dalszych analiz). Swoje zaniepokojenie w tej sprawie wielokrotnie wyrażali mieszkańcy Miasta Kraśnik, a swój sprzeciw wniósł także Starosta Kraśnicki Paweł Kudrel. Mając na uwadze interes mieszkańców powiatu kraśnickiego, konieczne jest obranie koncepcji łączącej Dzielnicę Fabryczną z istniejącą linią kolejową.
Z założenia nowa linia kolejowa powinna być nie tylko jak najmniej inwazyjna dla istniejącej już zabudowy, ale także stać się bodźcem rozwojowym dla terenów lokalnych, zapewniając możliwie największą dostępność dla przyszłych pasażerów. W związku z tym budowa nowego odcinka linii w wariancie, który wynika z opracowanej wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, powinna zostać ponownie przeanalizowana pod kątem jej ostatecznego przebiegu, ponieważ może wpłynąć istotnie na pogorszenie warunków życia osób zamieszkujących prężnie rozwijające się osiedla mieszkaniowe znajdujące się na jej trasie.
Urząd Marszałkowski
Województwa Lubelskiego
w Lublinie
Aktualności
więcej-
Uroczystości patriotyczne we wrześniu 2026 roku w Zamościu
- XXXI Sesja Rady Miasta Zamość
- Sala lekcyjna na świeżym powietrzu przy SP Nr 2 już gotowa
- Ważna narada przed nowym rokiem szkolnym
- PRO Festiwal w Zamościu
- Wyższa emerytura? Zamojski ZUS zaprasza na spotkanie
- Kolejne remonty mogił żołnierskich na Cmentarzu Wojennym Rotunda
- Zamiast folii – papierosy. KAS udaremniła przemyt za 5 mln zł na granicy w Dorohusku
Komentowane Aktualności
- Zamość na Okrągło 2026 (2)
- Wyższa emerytura? Zamojski ZUS zaprasza na spotkanie (2)
- Zamiast folii – papierosy. KAS udaremniła przemyt za 5 mln zł na granicy w Dorohusku (1)
- Kolejne remonty mogił żołnierskich na Cmentarzu Wojennym Rotunda (1)
- Uroczystości patriotyczne we wrześniu 2026 roku w Zamościu (1)
- 60 połączy os. Karolówka z al. Jana Pawła II (2)
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Skręcała w lewo i nie ustąpiła pierwszeństwa (1)
- Adamów - 18-latek sprawcą śmiertelnego potrącenia (127)
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (68)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (63)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Ślubowanie strażaków
dodano: 13.08.202612 sierpnia br. w świetlicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu odbyła się uroczysta zbiórka, związana ze ślubowaniem 4 strażaków wstępujących do służby przygotowawczej w KM PSP Zamość.
Zobacz materiałPojechał do sklepu po papierosy mając 3 promile alkoholu z organizmie
dodano: 03.08.2026Policjanci z Posterunku Policji w Trzeszczanach zatrzymali na terenie gminy Hrubieszów kierowcę Hyundaia, który kierował pojazdem mając 3 promile alkoholu w organizmie. 57-latek został zatrzymany przez funkcjonariuszy w sklepie przed którym zaparkował auto i jak tłumaczył poszedł tylko kupić papierosy. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcy prawo jazdy, mężczyzna usłyszał już zarzuty, a sprawa trafi do sądu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Zobacz materiałNowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
dodano: 26.08.2026Ważna informacja dla rencistów i najmłodszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmienią się limity przychodu, których przekroczenie zmniejsza lub zawiesza wypłatę świadczeń. Wszystko przez spadek płac.
Zobacz materiałDołącz do Klubu Dziecięcego „Motoryka Smyka”!
dodano: 06.08.2026Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w naszej grupie! Jeśli szukasz wartościowych zajęć dla swojego malucha, to idealny moment, aby do nas dołączyć.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)