Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”
dodano: 20.11.2023Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
W związku z przystąpieniem przez Miasto Zamość do realizacji kolejnej edycji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu rozpoczyna nabór osób chętnych do udziału w Programie.
Usługi asystenta jako forma ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością mają na celu ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia.
Program skierowany jest do :
1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawnościłącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
2. osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub traktowane na równi z ww. orzeczeniami, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej mogą polegać na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
* wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
* wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
* wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
* wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
W pierwszej kolejności uwzględnione zostaną potrzeby:
* osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
* osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Uwaga!
Asystentem mogą być osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, a także opiekunem prawnym uczestnika oraz osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem.
Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.
Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
* 840 godzin roczniedla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub orzeczenie równoważne;
* 720 godzin roczniedla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
* 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub orzeczenie równoważne;
* 360 godzin roczniedla:
1. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,
2. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Ważne!
Miasto Zamość zastrzega sobie możliwość przyznania mniejszej liczby godzin od wnioskowanej przez osobę z niepełnosprawnością. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia pomocą.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o:
1. Zapoznanie się z Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 (zał. nr 1)
2. Zapoznanie się z klauzulą informacyjną (zał. nr 2a i 2b)
* Zapoznanie się z zakresem czynności usług asystenckich (zał. nr 3)
1. Przedłożenie oryginału orzeczenia o niepełnosprawności w celu sporządzenia uwierzytelnionej kopii dokumentu;
2. Wypełnienie:
3. karty zgłoszenia do Programu (zał. nr 4)
jeśli dotyczy :
1. oświadczenia o wskazaniu asystenta (zał. nr 5);
2. przedłożenia kserokopii pełnomocnictwa notarialnego, orzeczenia lub zaświadczenia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (potwierdzona za zgodność z oryginałem).
Ww. dokumenty należy składać w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu przy ul. Lwowskiej 57 w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. od 7.30 do 15.30 oraz we wtorki od 8.00 do 16.00.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 451 177 974, 84 677 56 38/39 w godzinach 7.30-15.30.
Nabór chętnych do udziału w Programie potrwa do 11 grudnia 2023 r.
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r.
Miasto Zamość
Aktualności
więcej- 20 km pod prąd drogą ekspresową S12
- Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku
- Tymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
- Jedno auto - dwóch pijanych
- Znacznie przekroczyli dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość, dostali mandaty i stracili uprawnienia
- 82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (70)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (335)
- Dziękuję i życzę (1625)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Szkolenie wojskowe kandydatów do Zawodowej Służby Wojskowej
dodano: 03.07.2025
W 2026 roku szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych będzie realizowane w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz w Centrum Szkolenia Logistyki.
Zobacz materiałPijany 52-latek jechał hulajnogą elektryczną
dodano: 27.06.2025
Mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie 52-latek jechał hulajnogą elektryczną. Do kontroli zatrzymali go policjanci z Łabuń w jednej z miejscowości gminy. Grozi mu teraz kara grzywny nie mniejsza niż 2 500 zł. Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest zachować trzeźwość.
Zobacz materiał„Dobry Start” z ZUS od lipca
dodano: 27.06.2025
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie uczniów będą mogli składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną, czyli świadczenie „Dobry Start”. Dofinansowanie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.
Zobacz materiałWtargnęli do domu i pobili 46-latka oraz jego rodzinę. Prowodyrką napaści - 18-latka
dodano: 20.06.2025
Janowscy policjanci zatrzymali trzech mieszkańców województwa podkarpackiego w wieku 27, 28 i 38 lat, którzy za namową 18-latki, wtargnęli do jednego z domów i pobili jego mieszkańców. W wyniku ataku najbardziej ucierpiał 46-latek, który trafił do szpitala z obrażeniami zagrażającymi życiu. Wstępne ustalenia wskazują na to, że przyczyną napaści było nieporozumienie między rodziną pokrzywdzonego a rodziną zatrzymanej również 18-latki. To ona zaangażowała znajomych mężczyzn i nakłoniła ich do pobicia rodziny. Sprawcy pobicia zostali tymczasowo aresztowani. 18-latka trafiła pod dozór Policji.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)