Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”
dodano: 20.11.2023Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
W związku z przystąpieniem przez Miasto Zamość do realizacji kolejnej edycji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu rozpoczyna nabór osób chętnych do udziału w Programie.
Usługi asystenta jako forma ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością mają na celu ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia.
Program skierowany jest do :
1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawnościłącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
2. osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub traktowane na równi z ww. orzeczeniami, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej mogą polegać na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
* wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
* wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
* wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
* wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
W pierwszej kolejności uwzględnione zostaną potrzeby:
* osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
* osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Uwaga!
Asystentem mogą być osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, a także opiekunem prawnym uczestnika oraz osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem.
Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.
Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
* 840 godzin roczniedla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub orzeczenie równoważne;
* 720 godzin roczniedla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne;
* 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub orzeczenie równoważne;
* 360 godzin roczniedla:
1. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,
2. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Ważne!
Miasto Zamość zastrzega sobie możliwość przyznania mniejszej liczby godzin od wnioskowanej przez osobę z niepełnosprawnością. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia pomocą.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o:
1. Zapoznanie się z Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 (zał. nr 1)
2. Zapoznanie się z klauzulą informacyjną (zał. nr 2a i 2b)
* Zapoznanie się z zakresem czynności usług asystenckich (zał. nr 3)
1. Przedłożenie oryginału orzeczenia o niepełnosprawności w celu sporządzenia uwierzytelnionej kopii dokumentu;
2. Wypełnienie:
3. karty zgłoszenia do Programu (zał. nr 4)
jeśli dotyczy :
1. oświadczenia o wskazaniu asystenta (zał. nr 5);
2. przedłożenia kserokopii pełnomocnictwa notarialnego, orzeczenia lub zaświadczenia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (potwierdzona za zgodność z oryginałem).
Ww. dokumenty należy składać w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu przy ul. Lwowskiej 57 w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. od 7.30 do 15.30 oraz we wtorki od 8.00 do 16.00.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 451 177 974, 84 677 56 38/39 w godzinach 7.30-15.30.
Nabór chętnych do udziału w Programie potrwa do 11 grudnia 2023 r.
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r.
Miasto Zamość
Aktualności
więcej-
Policjanci z Zamościa zatrzymali dwóch poszukiwanych. Jeden z nich ukrył się w kanapie
- Konkurs na rodzinną ozdobę choinkową
- Ukraińska fałszywka ujawniona na przejściu granicznym w Korczowej
- Tomaszów Lubelski podczas Finału Wojewódzkiego Liga Robotów
- Uruchomienie Punktów Zamiejscowych CIDON w Województwie Lubelskim
- Sprzedając lub kupując on-line zachowajmy ostrożność
- Uważajmy na śliskie drogi!
- Dwa wypadki w powiecie tomaszowskim
Komentowane Aktualności
- Policyjny videorejestrator przerwał brawurową jazdę VW i BMW (1)
- Wyprzedzała na zakręcie - cudem uniknęła "czołówki" (1)
- Komunikat po konferencji prasowej Arkadiusza Bratkowskiego (7)
- Komunikat prasowy po konferencji Krzysztofa Hetmana (2)
- Przegląd muzyki wojskowej i patriotycznej (2)
- Prezent urodzinowy (1)
- Zderzenie z udziałem skutera i Mercedesa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- 1500 mandatu dla 25-latka (1)
- LXVIII Sesja Rady Miasta Zamość cz.2 (14)
- Tragiczny wypadek w Kosobudach (2)
- Uciekał i uderzył w słup energetyczny (1)
- LXVIII Sesja Rady Miasta Zamość cz.1 (1)
- Śmiertelny wypadek w Białobrzegach (1)
- LXVII Sesja Rady Miasta Zamość (23)
- Dziękuję i życzę (1359)
- Marta Pfeifer na prezydenta (711)
- Wesołego Alleluja! (390)
- Przedszkole z Łabuń do Ruszowa? (338)
- Poparcie dla Wnuka (252)
- Puk, puk, puk (238)
- Ćwik kandydat (233)
Inne informacje
Uruchomienie Punktów Zamiejscowych CIDON w Województwie Lubelskim
dodano: 30.11.2023
Oddział Lubelski PFRON wprowadził pilotażowy program, zakładający otwarcie czterech punktów zamiejscowych Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON). Nowe placówki znajdą się w Zamościu, Łukowie, Chełmie i Białej Podlaskiej, co ma umożliwić równy dostęp do informacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością na terenie całego województwa. Trzy pierwsze zostały otwarte w Zamościu i Białej Podlaskiej i w Łukowie.
Zobacz materiałNielegalne papierosy nie trafią na krajowy rynek
dodano: 29.11.2023
Zatrzymane nielegalne papierosy o wartości ponad 90 tys., zł, to efekt działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzonych na terenie pow. chełmskiego. Od początku roku nie dopuściliśmy do wprowadzenia na rynek nielegalnych papierosów o wartości ponad 13 mln zł.
Zobacz materiałUwaga Salsoteka!
dodano: 28.11.2023
Energetyczny wieczór taneczny 2 grudnia, godz. 19:00, sala klubowa Zamojskiego Domu Kultury dla wszystkich, którzy uczestniczyli w zajęciach salsy.
Zobacz materiałUważajmy na śliskie drogi!
dodano: 29.11.2023
Na terenie powiatu zamojskiego panują trudne warunki drogowe! Opady śniegu spowodowały, że jezdnie są śliskie. Apelujemy o zmniejszenie prędkości, zwiększenie odległości między pojazdami oraz zmianę stylu jazdy, na zimowy. Apelujemy też do pieszych o zwiększenie uwagi i ostrożności, zwłaszcza podczas przechodzenia przez jednie.
Zobacz materiał