zamosc.tv

Uruchomienie Punktów Zamiejscowych CIDON w Województwie Lubelskim

dodano: 30.11.2023

Oddział Lubelski PFRON wprowadził pilotażowy program, zakładający otwarcie czterech punktów zamiejscowych Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON). Nowe placówki znajdą się w Zamościu, Łukowie, Chełmie i Białej Podlaskiej, co ma umożliwić równy dostęp do informacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością na terenie całego województwa. Trzy pierwsze zostały otwarte w Zamościu i Białej Podlaskiej i w Łukowie.

Cel powstania centrów: Centra powstały z myślą o osobach poszukujących informacji i pomocy, zwłaszcza związanej z niepełnosprawnością. Działalność CIDON obejmuje szeroki zakres informacji, m.in. dotyczących programów PFRON, projektów organizacji pozarządowych, systemów orzecznictwa, dostępnego wsparcia finansowego, zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy rehabilitacyjny, ulg i uprawnień wynikających z przepisów prawa, oraz instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnością.
Działania CIDON: CIDON podejmuje konkretne działania mające na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością, takie jak wsparcie w wypełnianiu dokumentów, umawianie wizyt w odpowiednich jednostkach czy instytucjach oraz weryfikacja załatwienia spraw na rzecz danej osoby.
Wsparcie ekspertów w doborze technologii asystujących: W ramach programu PFRON, otworzono dwa Ośrodki Wsparcia i Testów, działające w Świdniku i Łęcznej. Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów, takich jak oligofrenopedagodzy, logopedzi, surdopedagodzy czy fizjoterapeuci. Ośrodki umożliwiają także przetestowanie najnowszych technologii asystujących, co pomaga świadomie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego sprzętu.
Wypożyczalnia sprzętu: CIDON obsługuje również wnioski o wypożyczenie sprzętu, udziela informacji i pomocy przy złożeniu wniosku.
Zapraszamy do punktów informacyjnych CIDON i skorzystania z naszych usług od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00:
ZAMOŚĆ ul. Łukasińskiego 4 nr 18, tel. 532 479 693
BIAŁA PODLASKA ul. Warszawska 14 tel. 532 727 025
ŁUKÓW ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 56 tel. 663 249 673
Otwarcie punktów zamiejscowych CIDON stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia kompleksowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością w regionie, a inicjatywa ta wpisuje się w dążenie do stworzenia równych szans dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego.

Irena Kijek
Specjalista
ds. promocji i informacji

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz