Marzec w lubelskiej KAS
dodano: 16.04.2024• Na granicy jak w aptece - leki, preparaty medycyny estetycznej, tabletki z wyciągiem z CITES.
• Poza tym maszyny niespełniające wymagań wynikających z przepisów i przedmioty historyczne.
• Tak wyglądał marzec na lubelskim odcinku zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Produkty medyczne
W marcu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli duże ilości różnego rodzaju produktów medycznych. Oprócz leków podróżni próbowali przemycić też m.in. implanty stomatologiczne, preparaty z komórkami macierzystymi oraz tabletki z wyciągiem z gatunków CITES.
Dwoje podróżnych z Ukrainy, przekraczających granicę w Dołhobyczowie, ukryło w swoich pojazdach niedozwoloną ilość wyrobów medycznych. Jeden z nich próbował wwieźć do Polski 47 opakowań różnego rodzaju leków, głownie przeciwpasożytniczych. Z kolei inny podróżny aż 100 sztuk testów diagnostycznych w kierunku wykrycia wirusa HIV. Wszystko na „własny użytek”.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, podróżny ma prawo przewozić do pięciu najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Hrebennego zatrzymali z kolei blisko 1,1 tys. sztuk tabletek z wyciągiem z konika morskiego. Jest to gatunek chroniony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dwoje podróżnych straciło nielegalnie przewożone specyfiki i teraz muszą się liczyć z wysokimi karami.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub do których są przywożone. Karą za załamanie przepisów Konwencji CITES może być wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Również w Hrebennem, podczas kontroli autokaru, funkcjonariusze zabezpieczyli 55 fiolek z kwasem hialuronowym stosowanym w medycynie estetycznej. Przewożąca go obywatelka Ukrainy posiadała ponadto 150 strzykawek i tyle samo igieł.
Z kolei w Oddziale Celnym w Zosinie funkcjonariusze trafili na 200 ampułek z preparatem zawierającym komórki macierzyste oraz 80 sztuk implantów stomatologicznych.
Maszyna niespełniająca wymagań
W Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej przedstawiono do odprawy sitodrukarkę. Jadąca z Chin maszyna została poddana szczegółowym oględzinom. W wyniku kontroli stwierdzono szereg nieprawidłowości. M.in. w instrukcji użytkowania i na tabliczce znamionowej nie było pełnego adresu producenta. Ponadto w treści deklaracji zgodności nie wskazano nazwiska i adresu osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, upoważnionej do przygotowania dokumentacji technicznej oraz imienia i nazwiska a także podpisu osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta. Deklaracja nie została również przetłumaczona na język polski.
Nieprawidłowości potwierdziła opinia Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z którą sitodrukarka nie spełnia zasadniczych wymagań dla maszyn, określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r.
Urządzenie zostało objęte procedurą składu celnego. Będzie mogło być dopuszczone do obrotu kiedy importer uzupełni stwierdzone braki.
Zabytkowe odznaczenia
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Dorohuska znaleźli w bagażu podróżującej autokarem obywatelki Ukrainy trzy odznaczenia koloru srebrnego, tj. Krzyże Świętego Jerzego IV stopnia. Kobieta nie zgłosiła tych historycznych przedmiotów do kontroli.
W carskiej Rosji, Krzyż Świętego Jerzego był najwyższym odznaczeniem wojskowym, przyznawanym za wybitne osiągnięcia wojskowe i odwagę. Odznaczenie ustanowione zostało 25 lutego 1807 r. dekretem Aleksandra I dla szeregowych żołnierzy i podoficerów armii rosyjskiej. Odznaczenie zniesiono w 1917 r.
Odznakę podzielono na cztery stopnie, gdzie IV stopień był najniższym, ale nadal bardzo prestiżowym uznaniem:
• I stopnień – odznaka wykonana ze złota na wstążce z kokardą,
• II stopień – odznaka wykonana ze złota,
• III stopień – odznaka wykonany ze srebra na wstążce z kokardą,
• IV stopnień – odznaka wykonana ze srebra.
Wobec podróżnej zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe.
Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej-
Gasimy światło dla Ziemi- Zamość po raz kolejny dołącza do akcji
- Oszustwo „na znajomego”, mieszkanka Zamościa straciła 1600 zł
- Piotr Bałtroczyk w KDK
- Dzwonią i udają ZUS – uważaj!
- Wspinaczka i ewakuacja - lubelscy Terytorialsi na kursie z technik linowych
- Słoiki w krzakach…wypełnione mefedronem, a w garażu marihuana
- Rodzinne warsztaty tworzenia Palm Wielkanocnych
- Arsenał broni, amunicji oraz części do broni ujawniony przez funkcjonariuszy NOSG
Komentowane Aktualności
- Festiwal Czekolady i Słodkości w Zamościu (1)
- Mefedron i marihuana w wynajmowanym mieszkaniu w Chełmie (1)
- Chrońmy produkty regionalne (1)
- XII Sesja Rady Miasta Zamość (6)
- Zbyt szybko jechali w terenie zabudowanym. Stracili uprawnienia i otrzymali wysokie mandaty (1)
- Galeria Dobroczynności dla WOŚP (3)
- Harmonogram roczny stałych akcji poboru krwi w województwie lubelskim (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Aktywne Place Zabaw 2025 (33)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (675)
- Dziękuję i życzę (1552)
- MCPR, pracownicy i dyrekcja (1)
- 20 tys. albo bomba (1)
- Ktoś rozpylił gaz w sklepie (2)
- Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny (1)
- Dziękuję i życzę (1552)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
- IX Sesja Rada Miasta Zamość (779)
Inne informacje
Plany wdrożenia kolejnych e-usług KAS
dodano: 13.03.2025• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) regularnie informuje o planach wdrażania swoich usług. Dzięki temu klienci KAS z wyprzedzeniem dowiadują się o zmianach i mogą się do nich przygotować. • Plan informatyzacji usług KAS obejmuje lata 2024-2028. Znajdują się w nim też szczegółowe informacje o planowanych zmianach w perspektywie półrocznej. • Prezentujemy informacje o wdrożeniach planowanych na I i II kwartał 2025 r.
Zobacz materiałPrzekazanie samochodów pozyskanych w 2024r.
dodano: 10.03.202510 marca 2025r., na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu oficjalnie został przekazany sprzęt dla KM PSP w Zamościu oraz dokonano przekazania ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA 9,5/50 MAN z Komendy Miejskiej PSP w Zamościu do jednostki OSP KSRG Skierbieszów. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Rafałowi Goliszkowi przez dowódcę uroczystości st. kpt. Mateusza Kozłowskiego, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego.
Zobacz materiałŚwiatowy Dzień Konsumenta
dodano: 10.03.2025
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej Delegatura w Zamościu, Miasto Zamość, Powiat Zamojski, Powiat Hrubieszowski i Powiat Tomaszowski zapraszają na obchody Światowego Dnia Konsumenta, które odbędą się 15 marca 2025 roku w Centrum Handlowym „Twierdza” w Zamościu w godzinach od 11.00 do 15.00. Gość specjalny Katarzyna Bosacka.
Zobacz materiałNauczyła się cudzych danych i chciała wjechać do Polski
dodano: 03.03.2025
Funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia w Medyce ujawnili kobietę, która chciała przekroczyć granicę na cudzym paszporcie.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)