zamosc.tv

Jak radzić sobie z alergią w sezonie wiosennym?

dodano: 26.04.2024

Wiosna, za oknem w końcu ciepło, w końcu zielono, i każdy chciałby rozkoszować się upojną pogodą na zewnątrz. Niestety, nie każdemu jest to dane. Wiedzą o tym alergicy. Czy istnieją sposoby na alergię?

Na szczęście tak! Dzielą się na nie wsparcie farmaceutyczne i profilaktykę (która jednak ogranicza swobodę funkcjonowania w okresie pylenia).

Jakie leki pomagają na alergię?

Przede wszystkim są to preparaty zawierające wapń, cynk i kwercetynę, która ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zaś brak cynku w organizmie może mieć negatywny wpływ na alergie skórne.

Leki na alergię można podzielić na cztery kategorie: doustne, do oczu, na skórę oraz do nosa.

Leki doustne są prawdopodobnie najprostszym w zastosowaniu rozwiązaniem, nie łączą się bowiem z kroplami cieknącymi z oczu lub z nosa oraz z nakremowaną skórą, która może brudzić. Jeśli jednak nie są wystarczającą pomocą, warto pochylić się nad innymi rozwiązaniami.

Przez alergię oczy często są zaczerwienione, spuchnięte, łzawią i swędzą. Zdarza się także nadwrażliwość na światło. Leki do oczu pomagają w walce z tymi objawami, spowodowanymi często alergicznym zapaleniem spojówek. Nawilżają, zmniejszają przekrwienie i łagodzą stany zapalne. Są doskonałym uzupełnieniem doustnych leków na alergię. Pomocne może się także okazać przemywanie oczu.

Krople do nosa pomagają w walce z katarem siennym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak korzystać z nich w prawidłowy sposób. Przed zaaplikowaniem aerozolu do nosa należy go porządnie wydmuchać. Po wsunięciu dyspensera do nosa należy go skierować w stronę płatka nosa, a nie w stronę przegrody!

Podrażniona skóra często jest efektem niewłaściwego doboru rozmaitych preparatów. Dlatego zwróć uwagę na używane środki do prania (i postawić na delikatniejsze), preparaty, które nakładasz na skórę (istnieją takie przeznaczone specjalnie do skóry wrażliwej) i Twoją garderobę - zrezygnuj z materiałów wykonanych ze sztucznych tworzyw. Długie kąpiele są cudowne, ale nie dla skóry, ponieważ ją wysuszają - lepiej zastąp je prysznicem. A jeśli te rozwiązania nie pomogą, warto sięgnąć po antyalergiczne leki na skórę, które szybko przyniosą ukojenie i tak potrzebne nawilżenie.

Profilaktyka w walce z alergią

Jest to trudne do zaakceptowania, każdy z nas bowiem chce się cieszyć wiosenną pogodą i aktywnie spędzać czas na dworze. Niestety, dla alergików jednak lepszym rozwiązaniem może być profilaktyka w postaci unikania kontaktów z alergenem, a więc pozostanie w domu do czasu, gdy rośliny przestaną tak pylić.

Z tego względu należy rozważyć m.in. unikanie długich spacerów, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie. Jeśli już koniecznie chcemy spacerować, to najlepiej tuż po deszczu i w okularach przeciwsłonecznych. Po powrocie ze spaceru warto wziąć prysznic i zmienić ubrania, by zmyć z siebie alergeny.

Mieszkanie wietrz krótko i gdy nie wieje. Na noc nie otwieraj okien, jadąc autem również nie. Dodatkowo regularnie czyść samochodową klimatyzację. A co z wakacjami? Najmniejsze stężenie pyłków występuje nad morzem i w górach i z tego względu są to dobre destynacje np. na majówkę czy dłuższy urlop.

Na zdrowie! 

– Materiał partnera

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

~Kos
- 21:45, 05.05.2024
W moim przypadku bardzo pomocny okazał się oczyszczacz powietrza roger ze stadler form, w domu dużo czasu spędzam więc czyste powietrze jest dla mnie ważne
Odpowiedzi: 0
0
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV