80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
dodano: 30.07.20241 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Zamość zatrzyma się wraz ze stolicą, łącząc się w ogólnokrajowych obchodach rocznicy.
W szczególny sposób przywołamy postać Leona Zdzisława Stroińskiego - poety, zamościanina, żołnierza poległego w Powstaniu Warszawskim.
"Śniły się szarże..." - na grę miejską oraz rodzinne rozgrywki planszowe zaprasza znajdująca się w Zamojskiej Akademii Kultury Mediateka.
Krwiodawców zapraszamy na Rynek Wielki, gdzie odbędzie się akcja "Przelej krew w rocznicę Powstawania Warszawskiego". Czekać będą na nich wyjątkowe upominki.
Uroczystości patriotyczne z okazji rocznicy przygotował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Zamość przy pomniku Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej przy ul. Partyzantów.
W Zamojskiej Katedrze odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Ponownie na Rynku Wielkim zbierzemy się by odśpiewać hymn państwowy w ceremoniale wojskowym, po czym o godzinie 17:00 - godzinie "W" - zawyją syreny, a Rynek wypełnią światła biało-czerwonych rac.
Złożymy znicz pamięci L.Z. Stroińskiemu, którego upamiętnia tablica na kamienicy przy ul. Kościuszki.
Na Rynku Wodnym o 17:15 zaprosimy na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w koncercie "Z młodej piersi się wyrwało...".
Ten szczególny dzień zakończy pokaz filmu „Ślady. Leon Zdzisław Stroiński” w Mediatece. Zapraszamy na II piętro Zamojskiej Akademii Kultury o symbolicznej godzinie 17:44.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Szczegółowy program:
80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO ZAMOŚĆ 1 sierpnia 2024 r.
10:00 – 14:00 Rynek Wielki
Przelej krew w Rocznicę Powstania Warszawskiego* – akcja poboru krwi
10:00 – 16:30 Mediateka w Akademii (Filia nr 7 Książnicy Zamojskiej w Zamojskiej Akademii Kultury) ul. Akademicka 8
Powstanie ’44 „Śniły się szarże…” – Pamięci L.Z. Stroińskiego*
- gra miejska QUEST(JA) HONORU
- Powstanie Warszawskie 1944 – rodzinne rozgrywki planszowe
14:30 Pomnik Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej przy ul. Partyzantów
Uroczystości Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Zamość*
15:30 Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła
Msza Święta w intencji Ojczyzny
16:40 Rynek Wielki
Uroczystość patriotyczna i okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Zamość
17:00 Rynek Wielki
Godzina „W”
Kamienica przy ul. Kościuszki 8
Znicz pamięci
- symboliczne złożenie znicza pod tablicą upamiętniającą Leona Zdzisława Stroińskiego (ps. Marek Chmura) – poetę, zamościanina, żołnierza poległego w Powstaniu Warszawskim
17:15 Rynek Wodny
„Z młodej piersi się wyrwało…”*
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ze Stowarzyszeniem Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu*
17:44 Mediateka w Akademii
Projekcja filmu „Ślady. Leon Zdzisław Stroiński” w reż. Hanny Zofii Etemadi (prod. TVP3 Lublin)
Miasto Zamość
Aktualności
więcej-
Majowe uroczystości patriotyczne
- Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT
- Od 1 maja staż po nowemu też u prywatnych pracodawców. ZUS wydał ponad milion zaświadczeń
- Podcienia kamienic przy ul. Staszica wypięknieją. Jest przetarg na wykonawcę renowacji
- Poradnik dla rodziców od ZUS
- Wpływ masy i wysokości piecyka wolnostojącego na stabilność instalacji i wymagania dotyczące podłoża
- MZK Zamość z niespodzianką na majówkę. Jazda po mieście bez biletów
- Przemytniczy misz-masz
Komentowane Aktualności
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (116)
- Fordem w Nissana (6)
- Potrącenie rowerzystki (3)
- Silne wiatry nad regionem (1)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (607)
- Zderzenie dwóch Mercedesów (1)
- Hulajnogą w psa (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Głos młodzieży w służbie pamięci – finał konkursu "Silni Polską!”
dodano: 20.04.2026W dniach 13–15 kwietnia 2026 r. mieszkańcy Zamościa oraz lokalna młodzież wzięli udział w cyklu wydarzeń poświęconych tragicznej historii wysiedleń na Zamojszczyźnie. Projekt, realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Silni Polską!”, zwieńczyła uroczysta premiera filmu dokumentalnego w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.
Zobacz materiałNietrzeźwa jechała bez świateł
dodano: 21.04.202641-latka kierując samochodem marki Mercedes w organizmie miała prawie 2 promile alkoholu. Zwróciła na siebie uwagę policyjnego patrolu, ponieważ jechała ulicą Reja w Zamościu bez włączonych świateł. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.
Zobacz materiałŚwiadczenie wspierające bez pośredników – ZUS pomaga za darmo
dodano: 09.04.2026Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: nie trzeba płacić kancelariom ani pośrednikom za pomoc w uzyskaniu świadczenia wspierającego. Wniosek można złożyć samodzielnie w portalu eZUS lub z bezpłatnym wsparciem ZUS – w placówkach i przez infolinię.
Zobacz materiałMistrzostwa Polski LSO: zgłoszenia diecezji do 30 kwietnia
dodano: 27.04.2026Archidiecezja Gnieźnieńska zaprasza do udziału w XXI Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej o Puchar „KnC”, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 28–30 czerwca 2026 roku.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)