Lubelscy terytorialsi pamiętają o bohaterach walk o Polskę
dodano: 02.08.2024Lubelscy terytorialsi pamiętają o bohaterach walk o Polskę. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o symbolicznej dzisiaj godz. 17:00. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tego wydarzenia w historii narodu oraz bohaterów tamtych dni, nie wolno zapomnieć! Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT jak co roku czczą pamięć o bohaterach walk
o Polskę.
Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski. Walka, którą podjęli powstańcy, była aktem niezwykłej odwagi
i miłości do Ojczyzny. Wybuchło we wtorek 1. sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. Do walki
z hitlerowcami stanęło około 50 tysięcy powstańców. Początkowo zryw miał trwać przez kilka dni, jednak ostatecznie walki trwały przez nieco ponad dwa miesiące. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze, których misją jest nie tylko obrona, ale i kultywowanie tradycji oraz stanie na straży pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.
Z tych względów żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej już od końca lipca aktywnie włączyli się w przygotowania do 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Terytorialsi porządkowali groby i pomniki poległych bohaterów oraz odwiedzali żyjących żołnierzy AK, którymi opiekują się na co dzień, wyrażając tym swoją wdzięczność za własną, polską tożsamość. Żołnierze będą uczestniczyli również
w dzisiejszych oficjalnych, lubelskich obchodach rocznicy.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych
- Będą utrudnienia na ul. Lipskiej
- Kampania informacyjno-edukacyjna BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM
- Checklista DZSW
- 50. Międzynarodowe Koncerty Organowe - Krasnobród 2025
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka”
- Wypadek 12-latka na hulajnodze elektrycznej. Apelujemy o ostrożność!
- Zachęcamy mieszkańców Zamościa do pobierania i korzystania z aplikacji mMieszkaniec
Komentowane Aktualności
- Nowe zasady dla hulajnóg elektrycznych (2)
- Oszustwo na „znajomego z Facebooka” (4)
- Wyjaśnienia dot. odbioru stadionu OSiR (2)
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1627)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (372)
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (102)
- PiS odnosi się do ostatnich sytuacji jakie miały miejsce w Zamościu (67)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Dziękuję i życzę (1627)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Zderzenie dwóch busów na krajowej 17 w Izbicy
dodano: 03.07.2025
Krasnostawscy policjanci ustalają okoliczności wypadku do którego doszło 2 lipca w Izbicy na drodze krajowej numer 17. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 30-letni kierujący busem marki Iveco nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie czołowo zderzył się z busem marki Mercedes. Siedem osób trafiło do szpitali. Kierowcy byli trzeźwi. Apelujemy o rozwagę na drodze.
Zobacz materiałJedno auto - dwóch pijanych
dodano: 11.07.2025
Do nietypowej sytuacji doszło w Tomaszowie Lubelskim na ul. Lwowskiej. Na stację paliw przyjechał nietrzeźwy 18-latek. Po chwili kierownicę przejął jego równie pijany 28-letni pasażer. Obaj mieli blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Jak się okazało młodszy z nich nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.
Zobacz materiałDołącz do 3. Wojskowego Szpitala Polowego!
dodano: 07.07.2025
3 Wojskowy Szpital Polowy prowadzi rekrutację! Jeśli chcesz rozwijać się w wojsku i zdobyć cenne doświadczenie w służbie dla Ojczyzny, teraz masz idealną okazję.
Zobacz materiałTymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
dodano: 11.07.2025
Na trzy miesiące do tymczasowego aresztu trafił 31-latek, który znęcał się nad swoim 77-letnim wujkiem i uśmiercił należącego do niego kota. W chwili zatrzymania był pijany - miał 3 promile alkoholu w organizmie. Za swoje czyny odpowie w warunkach recydywy. Grozi mu kara nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)