zamosc.tv

Akt oskarżenia przeciwko 26 osobom w sprawie organizowania nielegalnej migracji

dodano: 08.11.2024

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach znalazło swój finał w sądzie. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 26 osobom, oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się procederem organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom.

Dział do Spraw Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu w dniu 30 października 2024r., skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia wobec 26 osób, w tym 5 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Białorusi. Spośród w/w, 25 osób usłyszało zarzuty działania w ramach struktur zorganizowanej grupy przestępczej tj. z art. 258 § 1 k.k., 16 osobom przedstawiono nadto zarzuty organizowania nielegalnej migracji tj. 264 § 3 k.k.., a jedna osoba usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą. tj. art. 258 § 3 k.k..

Podstawą wszczęcia postępowania przygotowawczego były materiały procesowe, pozyskane przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Sławatyczach, wskazujące na uzasadnione podejrzenie funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej, z zamiarem dotarcia docelowo do innych krajów Europy Zachodniej.

Akt oskarżenia to finał trwającego od półtora roku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach pod nadzorem Działu ds. Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Z zebranego w postępowaniu materiału wynika, że grupa działała od października 2022r. Zidentyfikowane kanały przerzutowe przebiegały zarówno przez Białoruś, jak i tzw. „szlak bałkański”, a następnie do krajów Europy Zachodniej. Każdy z członków zorganizowanej grupy pełnił ściśle określoną rolę: organizatorów, osób odpowiedzialnych za werbowanie kierowców oraz osób, które bezpośrednio odbierały nielegalnych migrantów z granicy. 

Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, w których opisali swój udział w przestępczym procederze. 10 podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze uzgodnionej z prokuratorem nadzorującym śledztwo.

W trakcie wykonywanych czynności procesowych zabezpieczono znaczną ilość substancji narkotycznych, w związku z czym 6 osób usłyszało zarzuty posiadania wbrew przepisom znacznej ilości środków odurzających, tj. czyn z art. 62 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii.

W toku śledztwa wobec 8 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

W śledztwie dokonano zabezpieczenia mienia oraz środków finansowych na łączną sumę 173.940 zł.

Czyny związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone są karą pozbawienia wolności do 5 lat, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą – karą do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast czyny związane z organizowaniem przekraczania granicy RP wbrew przepisom – karą do 8 lat pozbawienia wolności. 

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz