SERE B – kolejne wyzwanie lubelskich Terytorialsów
dodano: 19.11.2024Wyczerpujące marsze, bytowanie w lesie, presja czasu, niesprzyjające warunki terenowe i atmosferyczne, ograniczona ilość pożywienia i wody, a do tego jedynie kilka godzin snu. Tak żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez blisko tydzień szkolili się w Nadleśnictwie Lubartów z przetrwania w trudnych warunkach.
W dniach 12-16 listopada br., w lasach w okolicy Firleja instruktorzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali pierwsze szkolenie z przetrwania SERE poziom „B”. Uczestnicy zajęć musieli udowodnić, że poradzą sobie w niesprzyjających warunkach - musieli np. niewykryci rozbić obozowisko, pozyskać i uzdatnić wodę do picia, dobrać rodzaj ogniska i rozpalić ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki.
Zajęcia rozpoczęły się od części teoretycznej. Podczas wykładów kursanci dowiedzieli się m.in. jak przygotować się do działań survivalowych, jak stworzyć i zrealizować plan ucieczki, poznali podstawowe techniki unikania schwytania oraz przebywania na terenie zagrożonym, a także wpływ izolacji na kondycję psychofizyczną. Podczas zajęć praktycznych poznali różne metody rozpalania ognia, sygnalizacji, pozyskiwania wody pitnej, zdobywania i przygotowania pożywienia oraz podstawy medycyny przetrwania.
Zdobytą wiedzę uczestnicy mieli możliwość sprawdzić podczas wielogodzinnego marszu z punktami kontrolnymi. Instruktorzy zadbali, aby zadanie to było wykonane w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, przy ograniczonej ilości snu i pożywienia. Krótkie przerwy na sen i odpoczynek, były przerywane przez prowadzących dodatkowymi zadaniami w ograniczonym reżimie czasowym.
Kurs SERE uczy nie tylko technik maskowania, czy skrytego poruszania się we wrogim czy nieznanym terenie. To także umiejętność nawigacji i sztuka improwizacji, bo żołnierze mają do wykorzystania tylko to, co zabrali ze sobą i co dostarczy im las. Kursanci, oprócz perfekcyjnie opanowanej wiedzy, jak radzić sobie w terenie w przypadku zagrożenia, muszą wykazać się doskonałą kondycją fizyczną i silną psychiką.
SERE, to skrót od: Survival (przeżycie), Evasion (unikanie), Resistance (opór), Extraction (odzyskanie). Tego typu szkolenie uczy, jak poradzić sobie w nieprzyjaznym środowisku, jak stawić czoła przeciwnościom w pojedynkę i przetrwać we wrogim otoczeniu. Szkolenie prowadzone jest na trzech poziomach: A, B, C. Pierwsze z nich, to szkolenie teoretyczne, obowiązujące każdego żołnierza. Poziom B przypomina elementy teorii, ale skupia się głównie na ich praktycznym wykorzystaniu w terenie. Z kolei SERE C to najbardziej zaawansowany poziom kursu, przeznaczony m.in dla operatorów sił specjalnych, attache wojskowych oraz pilotów i załóg lotniczych.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej- 20 km pod prąd drogą ekspresową S12
- Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku
- Tymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
- Jedno auto - dwóch pijanych
- Znacznie przekroczyli dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość, dostali mandaty i stracili uprawnienia
- 82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (89)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (338)
- Dziękuję i życzę (1626)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1626)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
dodano: 10.07.2025
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, podczas czynności związanych z ochroną granicy państwowej, odnotowują zwiększoną aktywność osób tzw. kurierów, którzy odbierają nielegalnych migrantów z rejonu granicy polsko-białoruskiej i przewożą ich w głąb terytorium RP. Wśród kurierów znajdują się coraz częściej osoby, które świadczą usługi przewozu osób. Tacy kurierzy zamawiani są zwykle w rejon granicy państwowej przez mobilne aplikacje.
Zobacz materiałSzef grupy przestępczej oszukującej na tzw. amerykańskiego żołnierza zatrzymany
dodano: 26.06.2025
Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie Warszawy obywatela Nigerii, który podejrzany jest o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, popełniającą oszustwa typu BEC i na tzw. amerykańskiego żołnierza. To kolejny wątek dużej, rozwojowej sprawy, w której wcześniej zatrzymano już 4 mężczyzn. Sąd na wniosek Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Zobacz materiałBez wolnego od odpowiedzialności – żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT na granicy
dodano: 20.06.2025
Długi weekend to dla wielu Polaków czas zasłużonego odpoczynku, podróży i spotkań z bliskimi. Ale nie dla wszystkich. Gdy jedni wypoczywają, inni pełnią służbę – dzień i noc, na posterunkach wzdłuż wschodniej granicy kraju. Wśród nich są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nieprzerwanie wspierają działania Straży Granicznej na Lubelszczyźnie.
Zobacz materiałTwórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości
dodano: 25.06.2025
Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjno-artystycznym „Twórcze Ścieżki – przez sztukę, emocje i wartości”. Projekt realizowany jest w okresie wakacyjnym 2025 roku, a jego celem jest rozwój kreatywności, kompetencji społecznych i emocjonalnych młodych ludzi poprzez różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjne.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)