Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma już 90 lat
dodano: 26.11.2024Zakład Ubezpieczeń Społecznych skończył 90 lat. Z tej okazji w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu odbyła się jubileuszowa konferencja, połączona z wystawą o historii ZUS.
Uczestnicy obejrzeli krótki film o historii instytucji. Mogli również zapoznać się z wystawą, która ukazuje rozwój polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Przedstawia działalność ZUS od powstania w 1934 roku, przez okres II wojny światowej, burzliwe dla ubezpieczyciela lata powojenne, aż do dziś. – ZUS sam jest teraz seniorem, 90 lat to piękny wiek. Jest to senior nowoczesny, który nie stoi w miejscu i cały czas się rozwija. Nie ma w Polsce drugiej instytucji, która realizuje tak ogromny zakres zadań na rzecz obywateli, będąc jednocześnie pionierem usług elektronicznych – podkreśla dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju Zbigniew Wasąg. Podczas uroczystości dyrektor wręczył przedstawicielom zamojskich instytucji dyplomy z podziękowaniami za współpracę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 roku. Początki instytucji w regionie również sięgają międzywojnia. Już w 1934 roku okręgowa Kasa Chorych została przekształcona w Ubezpieczalnię Społeczną w Zamościu, która stała się regionalnym oddziałem ZUS. Mieściła się wtedy w gmachu przy ul. Partyzantów 5.
Początkowo Zakład zajmował się nie tylko emeryturami, rentami, zasiłkami i zapobieganiem wypadkom. Jednym z jego ważnych zadań było też lecznictwo. Przed II wojną światową miał nadwyżki ze składek, które inwestował, a z zysków budował m.in. szpitale i sanatoria. Zasoby ubezpieczyciela zrujnowała wojna i okupanci. W trakcie okupacji ZUS mógł działać tylko w Generalnym Gubernatorstwie. Jego pracownicy wspierali wtedy działalność niepodległościową, często narażając własne życie. W latach 50. komuniści zlikwidowali Zakład i przez pięć lat wypłatą świadczeń zajmowały się związki zawodowe i ministerstwo. To rozwiązanie nie zdało egzaminu i w 1960 roku ZUS powrócił.
W historii ubezpieczyciela w naszym regionie ważną datą jest 1 lipca 1975 roku. Wtedy wraz ze zmianami w podziale administracyjnym kraju powstał Oddział ZUS w Biłgoraju, obejmując swoim zasięgiem dawne województwo zamojskie. Początkowo działał w ramach oddziału lubelskiego, a 1 kwietnia 1976 roku zyskał samodzielność. Jest jednym z najmłodszych oddziałów Zakładu w kraju. W 1999 roku przywrócono w Polsce powiaty i wtedy do biłgorajskiego oddziału dołączyła placówka ZUS w Janowie Lubelskim. W 2005 roku, po zmianach organizacyjnych w strukturze instytucji, pod skrzydła Oddziału ZUS w Biłgoraju trafiła też placówka z Chełma.
Wydatki ZUS wyniosły w ubiegłym roku 365 mld zł i stanowiły ponad połowę wydatków całego budżetu państwa. Dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny e-urząd. W ponad 330 placówkach w całej Polsce odwiedza go rocznie około 14 mln klientów. Infolinia odbiera 3,6 mln połączeń i odpowiada na 1,2 mln maili. Instytucja udostępnia Platformę Usług Elektronicznych, w której klienci mogą przeglądać swoje dane i składać dokumenty. Uruchomiła też aplikację mobilną mZUS. – Naszą siłą są nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim profesjonalni i zaangażowani pracownicy – dodaje dyrektor Zbigniew Wasąg.
Obecnie w województwie lubelskim funkcjonują dwa oddziały ZUS: w Lublinie i w Biłgoraju. Obsługują łącznie 764 tys. ubezpieczonych, 403 tys. emerytów i rencistów oraz 124 tys. płatników składek.
ZUS obchodzi 90-lecie pod hasłem „Nasza strategia – bezpieczna przyszłość”. Dotyczy to zarówno terminowej i sprawnej wypłaty świadczeń, jak i rozwoju cyfrowych usług dla wszystkich grup klientów. W tym roku Zakład rozpoczął gruntowną przebudowę Platformy Usług Elektronicznych. Portal zyska nowy wygląd, intuicyjną nawigację, będzie też przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Najpierw zmiany zauważą przedsiębiorcy, a w przyszłości również pozostałe grupy klientów. W planach jest też osobna aplikacja mobilna dla płatników składek. Przedsiębiorcy będą mogli w niej przez telefon przeglądać swoje saldo, zwolnienia lekarskie, składać dokumenty, generować potwierdzenia z danymi z ZUS i realizować płatności składek.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej-
„Broń palna II Rzeczypospolitej i jej konstruktorzy”
- Zatrzymanych 112 osób poszukiwanych - efekty działań policjantów lubelskiego garnizonu
- Policjantka z Zamościa ponownie stanęła na podium, zdobyła tytuł Mistrzyni Służb Mundurowych w kolarstwie szosowym
- Prowadził samochód pomimo sądowego zakazu, będąc pod wpływem alkoholu
- Praca, studia i mundur. Kim są żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT?
- André Rieu. Niech żyje Maastricht – retransmisja letniego koncertu
- 800+ dla dzieci z Ukrainy. 31 sierpnia upływa ważny termin!
- "Jest późno..." ale nie na mural!
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (56)
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (44)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
20-letni kierowca quada uderzył w drzewo – śmigłowcem LPR przetransportowano go do szpitala w Lublinie
dodano: 12.08.2026Hrubieszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło wczoraj na terenie gminy Mircze. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji 20-letni mężczyzna kierując quadem po drodze gminnej z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w drzewo. Z obrażeniami ciała został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Lublinie.
Zobacz materiałPOCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
dodano: 18.08.2026Czy pociąg może stać się metaforą ludzkiego losu? Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, udowadnia, że kolej może być nie tylko środkiem transportu, ale także niezwykłym zwierciadłem historii. Jego najnowszy film „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę – czas wojen, migracji, przemian społecznych, rozstań i powrotów. 22 sierpnia 2026 roku o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zobacz materiałNawierzchnie kamienne i brukowe – trwałe rozwiązanie dla inwestycji
dodano: 03.08.2026Nawierzchnia jest bardzo ważnym elementem każdej inwestycji drogowej. To od jakości jej wykonania zależą trwałość, bezpieczeństwo użytkowania, walory estetyczne oraz koszty późniejszej eksploatacji. W przypadku parkingów, placów manewrowych, dróg wewnętrznych czy przestrzeni publicznych coraz częściej wybierane są nawierzchnie brukowe i kamienne, które łączą wysoką wytrzymałość z estetyką oraz możliwością dopasowania do charakteru inwestycji. W STANDROG realizacja nawierzchni opiera się nie tylko na doświadczeniu wykonawczym, ale również na wykorzystaniu technologii oraz specjalistycznego sprzętu do maszynowego układania kostki brukowej. Takie połączenie pozwala osiągnąć wysoką dokładność wykonania i zachować powtarzalną jakość nawet na bardzo dużych powierzchniach.
Zobacz materiałŚwiadczenie wspierające. Skorzystaj z konsultacji ZUS
dodano: 19.08.2026O świadczenie wspierające dla dorosłych osób z niepełnosprawnością będzie można dopytać podczas dyżurów telefonicznych i szkolenia, na które zaprasza we wrześniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)