CITES-owe ujawnienia w lubelskiej KAS
dodano: 07.02.2025• Kilka prób przemytu okazów objętych ochroną udaremnili w ostatnim kwartale ubiegłego roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.
• Podróżni przewozili m.in. żywą papugę, pijawki, spreparowanego krokodyla a także wyroby ze skór wymierających gatunków zwierząt.
• Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.
• W ubiegłym roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili 69 prób przemytu okazów CITES.
W ostatnim kwartale ubiegłego roku, podczas kontroli prowadzonych na przejściach granicznych, kilkukrotnie udaremnione zostały próby przemytu okazów chronionych na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
Zwierzęta żywe i spreparowane
Przykładowo, w trakcie kontroli autokaru przekraczającego granicę w Hrebennem, w bagażu należącym do obywatelki Ukrainy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli 400 pijawek z gatunku azjatycko-południowoeuropejska pijawka lekarska.
Z kolei podczas kontroli osobowego mitsubishi, którym podróżował 41-letni mężczyzna, wykryli żywą papugę. Ptak przewożony był w małym transporterze. Zabezpieczona papuga to amazonka niebieskoczelna.
Ciekawą kolekcję funkcjonariusze z Hrebennego znaleźli też w pojeździe podróżnej z Ukrainy. Kobieta posiadała kilka ramek z umieszczonymi w nich homarem, motylami i skorpionem, kilkanaście kartoników z przytwierdzonymi szkieletami ptaków i żab oraz muszle i skamieniałe koralowce. Wśród zabezpieczonych okazów znajdowało się kilka podlegających ochronie – skorpion, koralowce i skrzydelnik olbrzymi.
W Oddziale Celnym w Dołhobyczowie funkcjonariusze trafili natomiast na spreparowane okazy. Jeden z podróżnych wyjeżdżających z Polski przewoził w sowim aucie spreparowanego krokodyla, spreparowaną głowę krokodyla i dwa krokodyle zęby. Nietypowy towar zauważyli funkcjonariusze Straży Granicznej.
„Chroniona” odzież i galanteria
Na odzież i galanterię wykonane ze skór zwierząt zagrożonych wyginięciem trafili funkcjonariusze z Hrebennego i Dołhobyczowa.
Jeden z podróżnych przewoził kurtkę uszytą ze skóry pytona. W bagaży innego funkcjonariusze znaleźli natomiast dwie pary butów i dwa paski. Paski wykonane były ze skóry pytona, natomiast zrobione ze skóry bydlęcej obuwie posiadało wstawki ze skór pytona i …. rekina.
Konwencja Waszyngtońska i konsekwencje prawne
Międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji tych zwierząt i roślin poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu - zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami pochodnymi.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.
Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Żaden z podróżnych nie posiadał dokumentów uprawniających do przewozu okazów CITES.
CITES-owe ujawnienia w 2024 roku
W ubiegłym roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej w wyniku 69 ujawnień zabezpieczyli blisko 10 tys. okazów CITES. Zdecydowana większość to różnego rodzaju maści, kremy i tabletki zawierające w swoim składzie ekstrakty z gatunków chronionych oraz odzież i obuwie ze skór zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wśród żywych zwierząt w 2024 roku lubelscy funkcjonariusze zabezpieczyli papugi, pijawki i żółwia.
Michał Deruś
Rzecznik prasowy
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Aktualności
więcej- 20 km pod prąd drogą ekspresową S12
- Kaszuby – idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku
- Tymczasowy areszt za znęcanie nad wujkiem i uśmiercenie kota ze szczególnym okrucieństwem
- Jedno auto - dwóch pijanych
- Znacznie przekroczyli dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość, dostali mandaty i stracili uprawnienia
- 82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej
- Dyżury telefoniczne w sprawie renty wdowiej
- Nowy trend w nielegalnej migracji na wschodniej granicy
Komentowane Aktualności
- ZUS: 1 mln wniosków o rentę wdowią; kolejne wypłaty trafiły do klientów (1)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu świętuje 80-lecie! (1)
- Ruszyło ogólnopolskie badanie WOBASZ (1)
- Dzień Dziecka na Zamczyskach (1)
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025 r. (3)
- Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Stadion oddany do użytku i rasizm w Zamościu (70)
- Rondo Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (24)
- XVII Sesja Rady Miasta Zamość (335)
- Dziękuję i życzę (1625)
- 12 Miesięcy Pracy dla Zamościa – prezydent miasta podsumowuje rok (130)
- Jarosławiec w sieci dróg (6)
- Nietrzeźwa 36-latka (3)
- Dziękuję i życzę (1625)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (801)
Inne informacje
34-latek kierował Oplem na zakazie, spowodował kolizję i uciekł. Został zatrzymany i usłyszał zarzuty
dodano: 10.07.2025
Policjanci ustalili i zatrzymali 34-latka, który kierując Oplem, w jednej z miejscowości gminy Miączyn, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w zarośla i uderzył w ogrodzenie posesji. Po tym wraz z pasażerem uciekł z miejsca zdarzenia. Kierowca trafił do policyjnego aresztu, a 16-letni pasażer pod opiekę krewnej. Mieszkaniec gminy Sitno usłyszał zarzuty niestosowania się do sądowych orzeczeń. Posiadał bowiem trzy sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi, w tym jeden dożywotni. Odpowie też za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zobacz materiałChciała sprzedać sukienkę, a straciła 8 000 złotych
dodano: 12.06.2025
O tym jak działają oszuści przekonała się 29-letnia kobieta z gminy Ulhówek. Na portalu sprzedażowym wystawiła sukienkę i za jego pośrednictwem skontaktowała się z nią osoba, rzekomo zainteresowana jej kupnem. Kolejno kobieta kliknęła w link podany przez oszustkę, wybrała metodę płatności z karty na kartę i podała dane swojej karty. Straciła około 8 000 złotych. Apelujemy o czujność i ostrożność podczas sprzedaży przez Internet.
Zobacz materiałZDK na sportowo – parkour
dodano: 23.06.2025
Zapraszamy do aktywności fizycznej, która kładzie nacisk na efektywne i płynne pokonywanie przeszkód. Instruktorzy będą uczyć podstaw sposobu poruszania się, wykorzystania własnego ciała do kreatywnego przemieszczania się po miejskich ścieżkach.
Zobacz materiałLeśne baby boom
dodano: 17.06.2025
NIE RATUJ, NIE DOTYKAJ, NIE ZABIERAJ! MYŚLIWI OSTRZEGAJĄ: TRWA LEŚNY BABY BOOM
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)