Klienci ZUS coraz chętniej pobierają świadczenia na konto
dodano: 01.05.2025Już 77 procent klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z województwa lubelskiego pobiera swoje świadczenia na konta bankowe. Instytucja przekonuje, że przelewy bankowe to wygoda i większe bezpieczeństwo.
Wypłata w gotówce, czyli przekaz pocztowy, powoli traci na znaczeniu. Poziom ubankowienia klientów ZUS w województwie lubelskim systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się z około 70 do 77 procent. Nadal nasz region jest jednak poniżej krajowej średniej, która wynosi 80 procent. – Przelewy bankowe oznaczają nie tylko wygodę i oszczędność czasu, ale także zwiększają bezpieczeństwo finansowe. Chcemy, aby nasi klienci swobodnie korzystali z rachunków bankowych i dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa – przekonuje Monika Folaron z biura prasowego ZUS. Przelewy na konto generują też niższe koszty niż przekazy pocztowe.
Lubelskie: kto częściej korzysta z konta?
Niektóre świadczenia z ZUS klienci z regionu znacznie chętniej pobierają na konta. W czołówce są nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – 99 proc. z nich Zakład przekazuje przelewami bankowymi. Tuż za nimi są wypłaty emerytur pomostowych (96 proc. trafia do banku) i świadczenia przedemerytalne (94 proc.). Wysokim stopniem ubankowienia charakteryzują się też emerytury (około 79 proc.).
Kto rzadziej wybiera wypłatę na rachunek?
Najrzadziej wypłatę na konto wybierają osoby, które pobierają świadczenie Mama4+ (47 proc.). Z przelewu korzysta prawie połowa uprawnionych do świadczenia 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji (49 proc.). Natomiast renty socjalne pobiera na rachunki bankowe dwie trzecie uprawnionych w regionie (67 proc.).
Osoby, które otrzymują te świadczenia, mogą mieć ograniczony dostęp do usług bankowych. Przeszkodą może być wykluczenie cyfrowe lub transportowe. Ważny jest więc dalszy rozwój usług bankowych dostosowanych do tej grupy klientów. ZUS od kilku lat zapewnia świadczeniobiorcom wsparcie edukacyjne i w ramach corocznych „Dni Seniora” prowadzi kampanię informacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Aktualności
więcej- Już po konkursach. Nowi dyrektorzy wybrani. Ale nie wszędzie
- Miejski szalet chwilowo nieczynny. Ruszył remont
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty
- Konkurs "FOLK MŁODYM GŁOSEM"
- Nabór do ZPiT "Zamojzczyzna"
- Dołącz do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni!
- Napromieniowana waluta na zakup auta
- Skuteczne uderzenie w zorganizowaną przestępczość samochodową
Komentowane Aktualności
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Umowa na budowę boiska wielofunkcyjnego na os. Orzeszkowej w Zamościu (3)
- Oświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta (16)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (5)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (475)
- Hulajnogą w psa (4)
- Potrącenie 84-letniego rowerzysty (3)
- Substancja oleista na wodzie (1)
- Pałac Zamoyskich w Zamościu – Dziedzictwo Rzeczypospolitej (15)
- Wielomilionowe wsparcie na inwestycje drogowe w regionie (12)
- Wypadł z drogi, uderzył w drzewo i dachował (2)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
20-latek na sądowym zakazie kierował wyeksploatowanym Oplem
dodano: 20.03.2026Za kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu odpowie 20-letni mieszkaniec gminy Łaszczów, którego wczoraj w Jarczowie Kolonii zatrzymał do kontroli drogowej dzielnicowy tamtejszego rejonu. Uwagę mundurowego wzbudził nietypowy stan techniczny Opla którym jechał 20-latek, posiadający liczne uszkodzenia i usterki.
Zobacz materiałUwaga na fałszywe wezwania do zapłaty
dodano: 17.04.2026Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) i rozsyłają fałszywe ulotki z wezwaniem do zapłaty.
Zobacz materiałOświadczenia władz Zamościa w związku z nową strategią promocji miasta
dodano: 27.03.2026Strategia wyznacza kierunek. Logo powinno go pokazywać Zamość posiadał Strategię Rozwoju Miasta, jednak dostrzeżona została potrzeba stworzenia dedykowanego dokumentu - przygotowanej przez ekspertów strategii promocji turystycznej. Taki dokument, wyznaczający kierunki rozwoju wizerunku miasta, powstał. Warunkiem niezbędnym do efektywnego wdrażania strategii stało się dopasowanie do niej logotypu jako kluczowego elementu identyfikacji wizualnej.
Zobacz materiałOperacja Czysta Rzeka nad Łabuńką
dodano: 26.03.2026Zamość dołączył do grona miast, w których w tym roku zostanie zorganizowana 8. edycja akcji Operacja Czysta Rzeka. Jeśli chcesz pomóc w porządkach- zostań wolontariuszem.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)