Jeżdżąc hulajnogą elektryczną bądź trzeźwy i przestrzegaj prawa drogowego
dodano: 03.07.2025Dewizą wszystkich kierujących powinna być bezwzględna trzeźwość. Dotyczy to również, tych jeżdżących na hulajnogach. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2500 złotych. Kierujący tego typu pojazdem powinien też przestrzegać przepisów prawa drogowego, które precyzyjnie określają zasady poruszania się hulajnogą elektryczną.
Policjanci z Łabuń na ulicy 3 Maja w Komarowie Osadzie zatrzymali podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej 60-latka, który zdecydował się kierować tym środkiem transportu, będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów późnym wieczorem we wtorek. Mieszkaniec województwa podkarpackiego miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. 60-latek za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem, grozi mu grzywna w wysokości nie niższej niż 2500 złotych.
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze. Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość grzywny wzrasta do kwoty nie niższej niż 2500 złotych, sąd może również orzec karę aresztu.
Przypominamy też, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h. Jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. Jadąc hulajnogą chodnikiem należy pamiętać, aby poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
Hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec. Podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na hulajnodze innych osób, zwierząt i przedmiotów.
Prawo drogowe zabrania też przejeżdżania na hulajnodze elektrycznej przez przejścia dla pieszych. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście.
Przepisy precyzują także zasady parkowania hulajnogi. Należy ją parkować w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być taka, aby nie utrudnić im ruchu i powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło
Aktualności
więcej-
Czas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
- XV Zamojska Arlekinada 2026
- Aktywni 50+. Zaproś ZUS na szkolenie o emeryturze
- Szturm Twierdzy Zamość 2026
- Pijany 28-latek kierujący Audi uciekał przed policyjną kontrola!
- Bezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
- Międzyosiedlowe rozgrywki piłkarskie
- Zmień wakacje w przygodę życia
Komentowane Aktualności
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (61)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (267)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (1)
- Zmęczenie przyczyną zdarzenia drogowego (1)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (30)
- Ostatnie pożegnanie śp. Adama Kutyły (5)
- Zderzenie Audi i Mini na rondzie o winie zdecyduje sąd (4)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
dodano: 30.05.2026Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.
Zobacz materiałNiebezpieczne sytuacje na drogach pow. zamojskiego. Apelujemy o ostrożność!
dodano: 19.05.202648-latek zdecydował się kierować seatem mając w organizmie prawie dwa promile alkoholu. Jadąc przez jedną z miejscowości w gminie Zamość stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie oraz zaparkowany na posesji pojazd. Natomiast na trasie Hutków – Suchowola 47-letni kierowca volkswagena uderzył w drzewo, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Obrażeń doznał również 86-letni kierowca suzuki, który w Chomęciskach Małych wyjeżdżając na drogę K17 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z kierującym audi. Apelujemy o ostrożność na drodze oraz trzeźwość za kierownicą.
Zobacz materiałPotrącenie 14-letniej cyklistki
dodano: 11.05.2026W Zamościu 14-letnia rowerzystka wjechała na przejazd dla rowerów bezpośrednio przed jadący ul. Dzieci Zamojszczyzny pojazd m. Citroen. Kierujący autem nie zdążył zareagować. Cyklistka uderzyła w karoserię samochodu. Z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze i przestrzeganie zasad oraz przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiałBezpieczna jazda w każdych warunkach. Kierowcy 2 LBOT podnoszą kwalifikacje
dodano: 05.06.2026Kontrolowane poślizgi, symulator dachowania i trening motocyklistów z wykorzystaniem Slide Bike - tak wyglądało szkolenie doskonalące kierowców z 2 Lubelskiej Brygady OT. Celem było podniesienie bezpieczeństwa i doskonalenie umiejętności w zakresie jazdy precyzyjnej oraz właściwego reagowania podczas sytuacji awaryjnych.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)