Terytorialsi zapraszają na „Ferie z WOT”
dodano: 07.01.2026Już 13 lutego 2026 roku w województwie lubelskim rozpoczną się „Ferie z WOT”, organizowane przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. To ostatni moment, aby osoby zainteresowane służbą wojskową dopełniły wszystkich formalności i dołączyły do tego popularnego projektu szkoleniowego. Start przedsięwzięcia zaplanowano już za miesiąc, dlatego kandydaci powinni jak najszybciej podjąć decyzję i rozpocząć proces rekrutacji.
„Ferie z WOT” od lat cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lubelszczyzny. Projekt jest doskonałą okazją, aby w trakcie zimowej przerwy w nauce zdobyć podstawową wiedzę wojskową i rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. Na szkolenie podstawowe mogą zgłaszać się nie tylko pełnoletni uczniowie i studenci, ale wszyscy chętni, którzy chcą poznać podstawy wojskowości i sprawdzić się w służbie.
Głównym założeniem „Ferii z WOT” jest dostosowanie terminów szkoleń do zimowej przerwy w nauce. Projekt adresowany jest przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy bez uszczerbku dla nauki lub pracy mogą odbyć szkolenie wojskowe. To także atrakcyjna propozycja dla każdej osoby interesującej się wojskiem. Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej muszą spełnić podstawowe wymogi formalne: posiadać polskie obywatelstwo, być pełnoletnimi, niekaranymi, w dobrym stanie psychofizycznym oraz nie pełnić innej formy służby wojskowej.
Jak przebiega szkolenie?
W ramach „Ferii z WOT” realizowane są dwa rodzaje szkoleń: 16-dniowe szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z wojskiem oraz 8-dniowe szkolenie wyrównawcze przeznaczone dla żołnierzy rezerwy.
Program szkolenia nie różni się od tego realizowanego w ciągu roku. Podczas intensywnego, szesnastodniowego zgrupowania ochotnicy uczą się m.in. podstaw strzelectwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw medycyny pola walki, łączności, terenoznawstwa oraz elementów survivalu. Szkolenie kończy się egzaminem – tzw. „pętlą taktyczną”. Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą cały proces, złożą uroczystą przysięgę wojskową 28 lutego br. w Lublinie.
Świadczenia finansowe i korzyści
Uczestnicy 16-dniowego szkolenia podstawowego otrzymują uposażenie podstawowe oraz świadczenie początkowe, co łącznie daje ponad 7 tysięcy złotych. Po złożeniu przysięgi żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości minimum 968 zł, naliczane za gotowość bojową oraz obowiązkowe, dwudniowe szkolenie rotacyjne, realizowane jeden weekend w miesiącu. Dodatkowo każdy kolejny dzień dobrowolnego szkolenia, służby lub realizacji zadań na rzecz jednostki to kolejne minimum 169 zł.
Służba w WOT to także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy – możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, udział w kursach specjalistycznych, podoficerskich i oficerskich oraz szkolenia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Terytorialna Służba Wojskowa umożliwia łączenie pracy, nauki i życia rodzinnego ze służbą na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności.
Jak dołączyć do WOT?
Mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy chcą wziąć udział w „Feriach z WOT”, powinni zgłosić się do właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji – w Lublinie, Puławach, Dęblinie, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Dodatkowe wsparcie zapewniają rekruterzy 2 LBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
„Rzeźba w porcelanie” – wystawa Stanisława Bracha
- Wakacyjna podróż do roku 1926. Muzeum Zamojskie zaprasza dzieci i młodzież na wyjątkowe warsztaty
- „Kanclerskie Czwartki”
- 800 plus – nie zapomnij o wniosku!
- Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej
- Lato w kinie
- Tata na urlopie z dzieckiem – to już nie rzadkość
- Nordic Walking dla Seniorów w Parku Miejskim
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (628)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (58)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (87)
- Nietrzeźwa 33-latka uratowana z zalewu (1)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
XV Zamojska Arlekinada 2026
dodano: 05.06.2026Zamojski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” zapraszają na XV Zamojską Arlekinadę 2026, która odbędzie się 14 czerwca o 21:00 na Rynku Wielkim - widowisko artystyczne wzorowane na Karnawale Weneckim w wykonaniu teatru ulicznego VUALA ze Lwowa, tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz muzyków Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”.
Zobacz materiałXXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
dodano: 20.06.2026.INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW DOSTĘPNE POD LINKIEM https://zamojszczyzna.com.pl/eurofolk-2026-informacje-dla-wystawcow/ XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026" odbędzie się w dniach 13-19 lipca.
Zobacz materiałMistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację
dodano: 26.05.202623 maja 2026 roku na terenie osiedla Jana Zamoyskiego w Zamościu rozegrano Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sprinterskim Biegu na Orientację. Zawody zostały zorganizowane przez Lubelski Związek Orientacji Sportowej wraz z UKS Azymut Siedliska. Wzięło w nich udział ponad 100 zawodników reprezentujących kluby z województw: mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Patronat nad zawodami sprawowali:
Zobacz materiałCzas już pleść wianki, bo zbliża się Noc Świętojańska w Zamościu!
dodano: 05.06.2026Zamojski Dom Kultury zaprasza na Noc Świętojańską w Parku Miejskim (Szachownica), widowiskowy obrzęd sięgający tradycją do kultury słowiańskiej!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)