Ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT – partnerstwo, które się opłaca
dodano: 03.02.2026Początek roku to dla pracodawców czas rozliczeń podatkowych. To również dobry moment, by przypomnieć o ulgach podatkowych przysługujących przedsiębiorcom zatrudniającym żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej lub Aktywnej Rezerwy. Rozwiązania te są elementem długofalowej współpracy państwa z biznesem w obszarze bezpieczeństwa i mają na celu realne wsparcie firm współpracujących z żołnierzami niezawodowymi.
Ulgi dla pracodawców zatrudniających żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej lub Aktywnej Rezerwy obowiązują od 1 stycznia 2025 r. Zostały one wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 1 października 2024 r. zmieniającej niektóre ustawy w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Aktywnej Rezerwy.
Zgodnie z tymi regulacjami pracodawcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania od 12 000 do 24 000 zł na każdego zatrudnionego żołnierza WOT lub Aktywnej Rezerwy – w zależności od długości jego nieprzerwanej służby. Dodatkowo mikro- i mali przedsiębiorcy mogą zwiększyć te kwoty o współczynnik 1,5, a pozostali pracodawcy zatrudniający co najmniej 5 pracowników – o współczynnik 1,2. Ulga przysługuje na każdego żołnierza zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, otrzymującego co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Oprócz preferencji podatkowych ustawa zwalnia również pracodawcę z obowiązku wypłaty odprawy w przypadku powołania pracownika do czynnej służby wojskowej – świadczenie to wypłacane jest przez jednostkę wojskową. Pracodawcy mogą także liczyć na preferencyjne traktowanie przy ubieganiu się o zamówienia publiczne.
Wojska Obrony Terytorialnej opierają swój potencjał na żołnierzach–ochotnikach, którzy łączą pracę zawodową ze służbą wojskową. Dlatego współpraca z pracodawcami ma dla formacji kluczowe znaczenie, szczególnie w skali regionalnej. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej aktywnie buduje i rozwija relacje z pracodawcami z województwa lubelskiego, traktując ich jako istotnych partnerów w systemie bezpieczeństwa lokalnego. Zatrudnianie żołnierzy WOT to nie tylko korzyści finansowe, ale także dostęp do pracowników zdyscyplinowanych, odpowiedzialnych i przygotowanych do działania w sytuacjach kryzysowych, co realnie wzmacnia zarówno przedsiębiorstwa, jak i odporność całego regionu.
Pracodawcy wspierający swoich pracowników–żołnierzy mogą dodatkowo budować pozytywny wizerunek poprzez udział w programie „Pracodawca Przyjazny WOT”, który promuje dobre praktyki i odpowiedzialne partnerstwo biznesu z Wojskiem Polskim.
Obowiązujące aktualnie rozwiązania prawne potwierdzają, że współpraca pomiędzy Wojskiem Obrony Terytorialnej a pracodawcami to model oparty na partnerstwie – korzystny zarówno dla bezpieczeństwa państwa, jak i dla rozwoju przedsiębiorstw.
kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Aktualności
więcej-
Wypadek na quadzie
- Rozpoczął się 14. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
- Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek. Koncert Wiedeński
- Będzie Pani zadowolona! - komedia o romansach i remontach
- Daria ze Śląska i Marcel Tułacz gwiazdami finału 14. ZFF „Spotkania z historią”
- POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
- III Zamojski Orszak Dziejów
- Seniorka oszukana metodą na policjanta i prokuratora
Komentowane Aktualności
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Wakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły (1)
- Nowa leśmianowska rzeźba w Zamościu. Odsłonięcie w sobotę (2)
- Pół miliona dla szpitala. Poradnie bardziej dostępne dla pacjentów (3)
- Będzie bezpieczne przejście przy ul. Sadowej. Zamość ma na to pieniądze (2)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (2)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (3)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (33)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (53)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Cztery osoby w szpitalu po dachowaniu Renault (2)
- XXIV sesja Rady Miasta Zamość (801)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Kino na Leżakach w Zamościu
dodano: 09.08.2026Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” zaprasza mieszkańców Zamościa i okolic na wyjątkowe pokazy filmowe w ramach projektu Kino na Leżakach. W czwartek 20 sierpnia 2026, na Rynku Wielkim w Zamościu zaprezentujemy film "Piep*zyć Mickiewicza 3", a w piątek 21 sierpnia „Dalej jazda 2”.
Zobacz materiałMotoserce
dodano: 15.08.2026W niedzielę 30 sierpnia br. w godz. 12-20 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się kolejna edycja wydarzenia pt. „Motoserce” (htpps://motoserce.pl), którego głównym celem jest zbiórka krwi. Inicjatywę przygotowuje Klub Motocyklowy Biały Kruk FG. Akcja ma charakter ogólnopolski i jest organizowana w różnych miastach w Polsce od 2009 r. przez kluby motocyklowe zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych (https://klubymotocyklowe.pl), do którego należy klub Biały Kruk FG. Patronat nad zamojską imprezą objęli Prezydent Zamościa i Starosta Zamojski.
Zobacz materiałPolicjantka z Zamościa zwyciężczynią Maratonów Kresowych MTB
dodano: 29.07.2026Podkom. Monika Mazur z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu zajęła pierwsze miejsce w kategorii Open podczas wyścigu kolarskiego Maratony Kresowe MTB, który odbył się w Janowie koło Chełma. To kolejny sukces naszej koleżanki potwierdzający jej doskonałą formę i sportową pasję.
Zobacz materiałOdnaleźć zaginione - poszukiwanie skarbów historii
dodano: 17.08.2026Co łączy potop szwedzki, II wojnę światową, dwóch Jacków i podróże po Polsce bez końca? Oczywiście „Odnaleźć zaginione”! Jacek Dzik i Jacek Łokaj przemierzają Polskę wzdłuż i wszerz, zaglądają tam, gdzie historia zostawiła swoje ślady, i wyciągają z ziemi oraz zakamarków niezwykłe artefakty – od pamiątek po potopie szwedzkim aż po przedmioty związane z II wojną światową.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)