Fałszywa tożsamość na granicy: Mołdawianie zatrzymani dzięki Entry/Exit
dodano: 05.05.2026Małżeństwo, które próbowało ukryć się pod fałszywą tożsamością zostało wykryte na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, dzięki systemowi Entry/Exit. Od października 2025 roku podkarpaccy strażnicy graniczni skontrolowali już ponad 2,7 mln cudzoziemców w wykorzystaniem tego systemu.
Do zdarzenia doszło 3 maja podczas odprawy podróżnych wchodzących z Ukrainy do Polski w Medyce. Do kontroli granicznej zgłosiło się dwoje Mołdawian, kobieta i mężczyzna w wieku 25 i 29 lat. W trakcie weryfikacji danych biometrycznych małżonków z wykorzystaniem systemu Entry/Exit strażnicy graniczni ustalili, że w przeszłości cudzoziemcy posługiwali się innymi nazwiskami. Poprzednie dane widnieją w międzynarodowej bazie SIS i odnoszą się do osób niepożądanych w UE. Wpisu dokonały władze Niemiec. Jak się okazało, cudzoziemcy usiłowali już w tym roku wjechać do UE przez Rumunię, jednak otrzymali odmowę wjazdu. Wtedy zdecydowali się na zmianę nazwiska i w drodze do Niemiec podjęli próbę wjazdu do Polski z wykorzystaniem podstępu. Małżonkowie usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy, do czego się przyznali i złożyli wyjaśnienia. Straż Graniczna skieruje do sądu akty oskarżania, tymczasem cudzoziemcy otrzymali odmowę wjazdu i wrócili na Ukrainę.
Od początku roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG wykryli już 5 osób, które pod zmienionymi danymi usiłowały ominąć zakaz wjazdu do UE. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce w marcu i także dotyczyło obywatela Mołdawii.
System Entry/Exit był stopniowo wdrażany od 12 października 2025 roku. Od tego czasu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG z wykorzystaniem systemu Entry/Exit skontrolowali na podkarpackich przejściach granicznych ponad 2,7 mln cudzoziemców.
Zautomatyzowany system EES służy do rejestrowania obywateli państw trzecich podróżujących w celu pobytu krótkoterminowego za każdym razem, gdy przekraczają oni granice zewnętrzne krajów europejskich korzystających z tego systemu. Jego pełna funkcjonalność została uruchomiona w 29 europejskich krajach 10 kwietnia br.
System wjazdu/wyjazdu umożliwia unowocześnienie kontroli granicznych oraz identyfikowanie obywateli państw spoza UE, którzy nie spełniają warunków dotyczących wjazdu i pobytu lub przekroczyli dozwolony okres przebywania w strefie Schengen.
Aktualności
więcej-
Biblioteczna Odyseja, czyli niezwykła podróż z 10 skarpetkami – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym
- XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2026"
- Motorowerem potrącił pieszą na przejściu dla pieszych
- Maraton Horrorów w Zamościu: noc, która zmrozi krew w żyłach
- Narodowe Biuro Śledcze Policji - nowy filar bezpieczeństwa Polski
- Zaproszenie do udziału w XXVII Zamojskich Dniach Folkloru
- Tour de Roztocze 2026 - Zwierzyniec
- Co nas różni? - spotkanie przy kawie
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (534)
- Protest w obronie Roberta Bąkiewicza (40)
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (85)
- Fałszywy alarm (2)
- ks. Krystian Kotulski (46)
- Śp. prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Marczewski (6)
- Czołowe zderzenie na DK17 w Łopienniku Nadrzecznym (1)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
7. Motocyklowy Rajd Weterana - żołnierze odwiedzili groby poległych uczestników misji
dodano: 22.05.202620 maja br. z koszar na Majdanku w Lublinie wyruszył 7. Rajd Motocyklowy Weterana. Przejazd był wyrazem pamięci o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy oddali życie podczas służby poza granicami kraju. Organizatorem przedsięwzięcia była 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.
Zobacz materiałFontanna na Rynku Wodnym nie działa. Ktoś czymś zapchał dysze
dodano: 30.05.2026Została uruchomiona na majówkę, ale teraz jest wyłączona. Fontanną na Rynku Wodnym w Zamościu muszą się zająć serwisanci firmy, która kilka lat temu instalowała w niej nowy system. Bo dysze zostały czymś bardzo mocno zapchane.
Zobacz materiałCoraz więcej drzew w Zamościu. Przybyły klony, brzozy, wiśnie i jabłonie
dodano: 26.05.2026Pod koniec kwietnia 30, a dzisiaj (26 maja) kolejnych 60 drzew zostało posadzonych wzdłuż ścieżki rowerowej nad Łabuńką. Dzięki akcji „Zielone płuca dla Zamościa”, zainicjowanej przez Rotary Club, a realizowanej wspólnie z samorządem, w mieście przybyło już ponad 700 drzew. Tym razem nad Łabuńką (na wysokości ulicy Lisa Kuli) posadzone zostały klony, brzozy, wiśnie i jabłonie. Dorodne sadzonki kupiło miasto, a sadzili je rotarianie wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu.
Zobacz materiałKAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną drukarnię półproduktów do produkcji papierosów
dodano: 03.06.2026• Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zlikwidowały nielegalną linię produkcyjną służącą do wytwarzania półproduktów wykorzystywanych przy produkcji wyrobów tytoniowych. • W trakcie realizacji zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)