Działania Książnicy Zamojskiej na rzecz upowszechniania kultury chrześcijańskiej
dodano: 12.11.2012Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu włącza się w obchody XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu. Celem przedsięwzięć organizowanych w tej edycji tego wydarzenia będzie popularyzacja miejsc, zabytków i pomników drewnianej architektury sakralnej, znajdujących się głównie na obszarze Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.
Posłuży temu wykład dr. Piotra Kondraciuka nt Drewniana architektura sakralna w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, który odbędzie się w dniu 15 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Książnicy Zamojskiej. Poprzedzi go wernisaż wystawy Drewniana architektura sakralna w grafice Kazimierza Zbigniewa Łońskiego. Ekspozycja, którą oglądać można już od 12 listopada 2012 r. w Bibliotece Głównej, przy ul. Kamiennej 20 gromadzi ponad 90 linorytów przedstawiających cerkwie i kościoły znajdujące się na terenie Polski południowo-wschodniej, a także niektóre na Słowacji i Ukrainie. Autorem grafik jest zamojski artysta-plastyk Kazimierz Zbigniew Łoński. Wystawę uzupełniają ekslibrisy z elementami sakralnego budownictwa drewnianego, a także poświecone pamięci K. Łońskiego, wykonane przez jego przyjaciół. Eksponatów na wystawę użyczyli Jadwiga Łońska i Stanisław Rudy.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do oglądania ekspozycji, udziału w jej inauguracji oraz do wysłuchania wykładu.
Halina Zielińska
Dział Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa Książnicy Zamojskiej w Zamościu
Aktualności
więcej-
51. Zamojskie Lato Teatralne
- Rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów
- Kino przyjazne sensorycznie
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim
- W końcu się udało. Będzie remont mostu przy Nowej Bramie Lubelskiej
- Znęcał się nad rodziną i groził śmiercią. Recydywista trafił do aresztu
- „Damy i huzary” Teatru Klasyki Polskiej
- Przeprowadzono blisko 150 kontroli legalności pobytu obcokrajowców
Komentowane Aktualności
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Meta 10. Charytatywnego Rajdu Koguta w Zamościu! (1)
- Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości W. Żurkiem (4)
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu (1)
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Prezydent o aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (80)
- XXVIII sesja Rady Miasta Zamość (379)
- Niebezpieczne wyprzedzanie (1)
- Briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji jednostek oświaty i rezygnacji Marka Kudeli (47)
- Zderzenie osobówki z karetką w Bodaczowie (3)
- Nietrzeźwy 59-latek doprowadził do zdarzenia (1)
- 1500 zł i 10 punktów karnych (2)
- Dziękuję i życzę (1683)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Koncert fortepianowy w Muzeum Zamojskim – muzyka, która łączy
dodano: 27.05.2026Już 30 maja 2026 roku o godz. 17:00 Muzeum Zamojskie w Zamościu stanie się przestrzenią wyjątkowego spotkania muzyki, sztuki i integracji społecznej. W niezwykłej scenerii Sali Sakralnej, inspirowanej wystawą „Salvador Dalí. Boska Komedia”, odbędzie się koncert fortepianowy.
Zobacz materiałNieszczęśliwy wypadek podczas prac w gospodarstwie rolnym
dodano: 25.05.2026Do niebezpiecznego wypadku podczas prac rolnych doszło w gospodarstwie na terenie gminy Łaszczów. 25-latka została poważnie ranna obsługując wóz paszowy agregatowy. Kobieta z urazem nogi została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Lublinie. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia i apelujemy o ostrożność podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac rolnych.
Zobacz materiałAlicja Majewska i Włodzimierz Korcz wystąpią w Zamościu
dodano: 01.06.2026Alicja Majewska, jedna z najbardziej cenionych polskich piosenkarek, od lat współpracuje z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.
Zobacz materiałNadal przybywa pracujących emerytów, choć wolniej
dodano: 22.05.2026Prawie 880 tys. emerytów na koniec ubiegłego roku łączyło pobieranie świadczenia z aktywnością zawodową. To o połowę więcej niż dziesięć lat temu. W skali Polski tempo wzrostu wyhamowało, ale nie w województwie lubelskim.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)