Komiks w PRL-u, PRL w komiksie
dodano: 11.12.201210 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu mieszczącej się na Rynku Wielkim 8 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Komiks w PRL-u, PRL w komiksie” zorganizowanej przez bibliotekę we współpracy z lubelskim oddziałem IPN.
Ekspozycję otworzyli Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej p. Dorota Mach i pracownik lubelskiego oddziału IPN p. Agnieszka Jaczyńska, która przybliżyła widzom merytoryczny wymiar przedsięwzięcia.
Wystawa prezentuje komiksy, które w swojej treści mają nawiązania do polityki, historii, rzeczywistości i kultury PRL. Odwiedzając ją można zobaczyć m.in. komiksy o przygodach Hansa Klossa i Tytusa, Romka i Atomka, śledztwach kapitana MO Żbika czy też komiksy z lat 50- tych, których bohaterowie zachęcali np. do kolektywizacji rolnictwa. Obok nich prezentowane są komiksy wydawane przez podziemną "Solidarność" w latach 80.,m.in. "Solidarność - pierwsze 500 dni" z 1984 roku oraz komiks oparty na "Folwarku zwierzęcym" Georga Orwella.
Wśród zwiedzających znalazła się młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta i okolic, nie zabrakło również przedstawicieli mediów.
Dzięki tej wystawie osoby odwiedzające bibliotekę mają okazję poznać dzieje polskiego komiksu w okresie PRL, który jako jeden z atrybutów Zachodu był niemile widziany przez władze komunistyczne. Z drugiej zaś strony zwiedzający mogą się przekonać jak sprytnie "historyjki obrazowe" były przez ówczesne władze wykorzystywane w celach propagandowych do kreowania „idealnej” socjalistycznej rzeczywistości.
Wystawa zrobiła duże wrażenie na zwiedzających, o czym świadczą wpisy do Księgi Pamiątkowej biblioteki.
Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2013 r. w godzinach od 8:00 do 17:00. WSTĘP WOLNY!!!
Aktualności
więcej-
Kiedy można pobierać wodę bez pozwolenia wodnoprawnego?
- "Antygona w Nowym Jorku" Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu
- Mercedes przepłynął ocean i został zatrzymany w Hrubieszowie
- Auta skradzione w Portugalii i Niemczech odzyskane dzięki BiOSG
- 44-latka straciła ponad 200 tysięcy złotych. Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji
- 18-latka zatrzymana po zranieniu dziewczynki
- Ulica Literacka 2026
Komentowane Aktualności
- Komunikat - utrudnienia w parkowaniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Zamościu (2)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Charytatywny koncert na Rynku Wielkim. Wszyscy gramy dla Dominiki (1)
- Obywatel Uzbekistanu za organizowanie nielegalnej migracji został wydalony z Polski (1)
- Ulica Literacka 2026 (1)
- Dwa razy więcej drzew na Rynku Wielkim (1)
- Szturm Twierdzy Zamość 2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Dziękuję i życzę (1686)
- XXIX sesja Rady Miasta Zamość (412)
- Święto Policji w Zamościu (3)
- 43-latek stracił panowanie nad motocyklem (1)
- Zderzenie auta z quadem (8)
- Korowód Kultur (3)
- Mandat 1000 zł i 10 punktów dla 39-latki (2)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Wyjątkowy rajd na 35-lecie BiOSG
dodano: 13.07.2026Kilkadziesiąt kilometrów na rowerach, malownicze trasy i miejsca związane z historią ochrony granicy – tak przebiegał rajd rowerowy Transgranicznym Szlakiem Dawnych Placówek SG.
Zobacz materiałWystawa „LIFE – Rzeźba. Plakat” w BWA Galerii Zamojskiej
dodano: 02.07.2026Już 10 lipca 2026 roku o godz. 17:00 w Biurze Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż wystawy „LIFE – Rzeźba. Plakat”, prezentującej twórczość Stelli Zadros, Piotra Twardowskiego i Tycjana Twardowskiego.
Zobacz materiałZmiany w obsadzie parafii
dodano: 06.07.2026W sobotę, 27 czerwca 2026 r., podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej:
Zobacz materiałStanisław Brach w Muzeum Zamojskim. Wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” już 11 lipca!
dodano: 06.07.2026Już 11 lipca 2026 roku o godz. 16.00 Muzeum Zamojskie zaprasza na wernisaż wystawy „Rzeźba w porcelanie” autorstwa Stanisława Bracha – jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego przy ul. Łukasińskiego 2B w Zamościu.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)