Lubelskie na sto dwa...dzieścia!
dodano: 28.04.2014Już 120 frykasów z naszego województwa figuruje na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych. W kwietniu do grona perełek polskiej kuchni dołączyła żurawinówka biłgorajska. Dzięki dużemu odzewowi ze strony lokalnych pasjonatów od lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce regionów z największą liczbą zarejestrowanych wyrobów.
Lista Produktów Tradycyjnych (LPT) powstała z myślą o tych, którzy chcieliby ocalić od zapomnienia produkty i dania przygotowywane dokładnie tak, jak sto czy dwieście lat temu, a także o tych, którzy ich poszukują. Ten specyficzny rejestr, prowadzony przez ministra rolnictwa, gromadzi dane o rarytasach historycznie związanych z konkretnym i regionami Polski, a wytwarzanych z wykorzystaniem metod tradycyjnych od co najmniej 25 lat.
Dzięki aktywności Lublinian, na liście aż roi się dziś od kresowych przysmaków od lat przyrządzanych na ziemi lubelskiej. Nasze wpisy to niemal 10% całego rejestru! Tłoczno tu od chlebów na zakwasie, gryczaków, zup, miodów czy pierników. Nie brakuje też warzyw, owoców i ich przetworów, takich jak serwowane na królewskie podwieczorki konfitury czy słodkie syropy. Na LPT mogą być wpisane zarówno produkty rolne, jak i tzw. środki spożywcze oraz napoje. Tak szeroko rozstawione "widełki", pozwoliły na rejestrację - obok palety wędlin, pieczeni z dzika czy nadziewanych kaczek - także świni rasy puławskiej!
- Zgłosić można naprawdę wiele różnych produktów i gotowych potraw. Wszystko zależy od inwencji wnioskodawców, którzy potrafią udokumentować tradycyjną metodę wytwarzania danego specjału - mówi Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. - Nasza akcja informacyjna w tym względzie przynosi wymierne efekty - lubelscy wytwórcy coraz częściej doceniają rolę Listy Produktów Tradycyjnych w promocji swoich wyrobów. W samym tylko pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy rekordową liczbę ok. 20 zgłoszeń do rejestru.
Co ma urząd mar szałkowski do LPT? To właśnie tutaj trafiają wszystkie wnioski, zanim zostaną przekazane do ministra rolnictwa. W imieniu marszałka województwa sprawdza je (pod kątem formalnym i merytorycznym) pracownik Departamentu Rolnictwa i Środowiska, który kieruje je także do zaopiniowania Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego. Pozytywnie ocenione wnioski przesyłane są do ministra, który ostatecznie wpisuje produkty na listę. Obecnie na rejestrację w ministerstwie czeka sześć kolejnych "lubelskich" zgłoszeń. Są to m.in. sery z ziołami, jabłczanka z Fajsławic, pierogi z czerwoną fasolą czy kapusta z grochem i śmietaną z Gorzkowa.
Brzmi świetnie i tak też smakuje. O tym, co kryje się pod finezyjnymi nierzadko nazwami lubelskich produktów regionalnych, przekonać się można podczas kilku imprez organizowanych przez urząd marszałkowski specjalnie z myślą o promocji rodzimej kuchni naszych babć. Jedną z nich jest finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", na który w tym roku zapraszamy 20 lipca do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie! Towarzyszący finałowi kiermasz rokrocznie bije rekordy pod względem liczby lokalnych wystawców, zainteresowanych sprzedażą swoich smakołyków.
To dla nich czysty zysk (uczestnictwo w imprezie organizowanej przez urząd jest bezpłatne), ale nie jedyny... Wpisanie produktów na LPT stwarza wytwórcom produktów tradycyjnych możliwość ubiegania się o udzielenie odstępstw od obowiązujących i prawnie uregulowanych wymogów produkcyjnych (weterynaryjnych lub sanitarnych), np. tych dotyczących materiałów, z których zbudowane są przyrządy i sprzęt używany do produkcji lub pakowania wyrobów tradycyjnych oraz w odniesieniu do dojrzewalni lub pomieszczeń dla takich produktów. Te konkrety zainteresują każdego zarejestrowanego przedsiębiorcę. Ale lista stworzona jest też dla tych, którzy wytwarzają produkty tradycyjne tylko na własny użytek, a nawet tych, którzy ich nie produkują (choć potrafią), a jedynie posiadają o nich odpowiednią wiedzę.
Aktualności
więcej-
Uroczystości patriotyczne we wrześniu 2026 roku w Zamościu
- XXXI Sesja Rady Miasta Zamość
- Sala lekcyjna na świeżym powietrzu przy SP Nr 2 już gotowa
- Ważna narada przed nowym rokiem szkolnym
- PRO Festiwal w Zamościu
- Wyższa emerytura? Zamojski ZUS zaprasza na spotkanie
- Kolejne remonty mogił żołnierskich na Cmentarzu Wojennym Rotunda
- Zamiast folii – papierosy. KAS udaremniła przemyt za 5 mln zł na granicy w Dorohusku
Komentowane Aktualności
- Zamość na Okrągło 2026 (3)
- Wyższa emerytura? Zamojski ZUS zaprasza na spotkanie (2)
- Zamiast folii – papierosy. KAS udaremniła przemyt za 5 mln zł na granicy w Dorohusku (1)
- Kolejne remonty mogił żołnierskich na Cmentarzu Wojennym Rotunda (1)
- Uroczystości patriotyczne we wrześniu 2026 roku w Zamościu (1)
- 60 połączy os. Karolówka z al. Jana Pawła II (2)
- XIII Piesza Zamojska Pielgrzymka Środowisk Trzeźwościowych - 22.08.2026 (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- Święto Wojska Polskiego w Zamościu (71)
- Skręcała w lewo i nie ustąpiła pierwszeństwa (1)
- Adamów - 18-latek sprawcą śmiertelnego potrącenia (127)
- Zaćmienie Słońca na Zamojszczyźnie (63)
- Pozrywane dachy z domów i budynków gospodarczych (1)
- Oszuści zatrzymani zaraz po wyłudzeniu pieniędzy (1)
- 82. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Zamościu (63)
- Dziękuję i życzę (1686)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (883)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
POCIĄGI - niezwykła podróż przez historię XX wieku - spotkanie z Maciejem Drygasem
dodano: 20.08.2026Czy pociąg może stać się metaforą ludzkiego losu? Maciej Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, udowadnia, że kolej może być nie tylko środkiem transportu, ale także niezwykłym zwierciadłem historii. Jego najnowszy film „Pociągi” to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę – czas wojen, migracji, przemian społecznych, rozstań i powrotów. 22 sierpnia 2026 roku o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbędzie się wyjątkowy pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem. Wydarzenie odbywa się w ramach 14. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Zobacz materiałWakacje dobiegają końca. Na uczniów z Zamościa będą czekać wyremontowane szkoły
dodano: 18.08.2026Wakacje to czas, gdy uczniowie i nauczyciele odpoczywają. Ale szkoły wcale nie są zamykane na cztery spusty. We wszystkich placówkach te dwa letnie miesiące oznaczają mniejsze lub większe remonty. Jak poszły w Zamościu? Sprawdzali to w poniedziałek (17 sierpnia) Rafał Zwolak, prezydent Zamościa oraz Monika Żur, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość. Przedstawiciele samorządu odwiedzili kilka wybranych placówek oświatowych. Przewodnikami po szkołach byli ich dyrektorzy. Z dumą prezentowali efekty wakacyjnych remontów. A było tego naprawdę bardzo dużo.
Zobacz materiał800+ dla dzieci z Ukrainy. 31 sierpnia upływa ważny termin!
dodano: 25.08.2026Rodzice i opiekunowie dzieci z Ukrainy nie powinni zwlekać z potwierdzeniem tożsamości. Do 31 sierpnia część obywateli Ukrainy musi zgłosić się do urzędu gminy. Brak potwierdzenia tożsamości może oznaczać utratę statusu UKR, a w konsekwencji także prawa do świadczenia wychowawczego 800+, które wypłaca ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o obowiązku potwierdzenia tożsamości przez osoby, którym nadano numer PESEL ze statusem UKR bez okazania ważnego dokumentu podróży.
Zobacz materiałBajki z dawnych lat - pokaz w ramach 14. ZFF
dodano: 12.08.2026Kultowe polskie animacje powracają na wielki ekran! Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na rodzinny pokaz bajek, które od lat łączą pokolenia. Bolek i Lolek, Reksio, Pampalini, Gąska Balbinka i Myszka ponownie zagoszczą w kinie, zapewniając najmłodszym świetną zabawę, a starszym – pełną ciepłych wspomnień podróż do lat dzieciństwa.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)