zamosc.tv

Wyjątkowy koncert projektu MEKOMOT w Centrum "Synagoga" Zamość

dodano: 03 czerwca 2016

Koncert współczesnej muzyki klasycznej oraz dawnych pieśni żydowskich w ramach międzynarodowego projektu ORTE-MEKOMOT.

5 czerwca 2016 r. o godzinie 18:30 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu odbędzie się koncert współczesnej muzyki klasycznej oraz dawnych pieśni żydowski w wykonaniu zespołu tworzącego w ramach projektu Mekomot-Miejsca.
Podczas koncertu przestrzeń Centrum „Synagoga” wypełni się utworami specjalnie skomponowanymi dla projektu przez tworzących w Niemczech żydowskich
kompozytorów: Amita Gilutza, Bnaya Halperina-Kaddariego, Eresa Holza, Sarah Nemtsov i Amira Shpilmana. Berliński kantor, Assaf Levitin, zaprezentuje je w połączeniu ze starymi pieśniami liturgicznymi i tradycyjną muzyką żydowską. Koncert rozpocznie się wprowadzeniem do Nowej Muzyki i historii miejsca, a zakończy rozmową z artystami.
„Pomysł, aby zrealizować projekt MEKOMOT (מקומות -hebr. miejsca) narodził się podczas święta chanuka w 2013 roku. W mojej głowie pojawiły się skojarzenia różnych (czasowych) przestrzeni: historia zniszczonej dwukrotnie Świątyni Jerozolimskiej, losy Żydów w średniowiecznej Europie i epoka żydowskiego Oświecenia w XVIII wieku, aż po historię najnowszą synagog Europy Zachodniej i Wschodniej w XX i XXI wieku.” – mówi dyrektor artystyczna projektu Mekomot, Sarah Nemtsov.
Zespół w składzie:
Assaf Levitin/Niemcy – baryton/kantor (chazan)
Roy Amotz/Izrael – flet/ szofar
Antje Thierbach/Niemcy- obój/szofar
Damir Bacikin/Serbia – trąbka/szofar
Seth Josel/USA – gitara elektryczna
Susanne Kabalan/Niemcy – harfa
Michael Weilacher/USA – perkusja
Amir Shpilman/Izrael – dyrygent
 

 

 

 

Agnieszka Mierzwa
Koordynator Centrum "Synagoga"

Centrum "Synagoga"
Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz