Zapraszamy na 8. edycję Europejskiego Festiwalu Smaku!
dodano: 05.07.2016Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to jeden z najważniejszych wielokulturowych festiwali w Polsce. Pokazuje różnorodne oblicza kultury - od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria. W tym roku od 3 do 11 września poznamy wyjątkowe smaki Armenii. Gwiazdami Festiwalu będą Danielle Akta, 14-letnia wiolonczelistka, nazywana cudownym dzieckiem muzyki oraz Tel - Aviv Soloists Ensemble, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie, którzy wystąpią 7 września w sali operowej Centrum Spotkania Kultur.
Na konferencji prasowej 5 lipca br. w Centrum Spotkania Kultur organizatorzy ogłosili program 8. edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. Podczas tego wydarzenia po raz pierwszy w historii wystąpi trzech światowej sławy szefów kuchni: Andrea Camastra z Włoch, Boris Marcell z Kolumbii oraz Përparim Babalija z Kosowa. Gościem specjalnym festiwalu będzie Robert Makłowicz, który jako pierwszy zaczął promować w Polsce regionalną kuchnię Lubelszczyzny, poświęcając jej 3 odcinki swoichPodróży Kulinarnych.
- To wybitne osobowości, gwiazdy, ale także pokorni ambasadorowie dawnych tradycji kulinarnych, znawcy lokalnych smaków, propagatorzy sezonowości. To na tym aspekcie ich filozofii będzie położony główny nacisk ich prezentacji na EFS. Poprzez takie i inne aktywności chcemy nakłaniać naszych odbiorców do zwrócenia się ku produktom regionalnym i sezonowym, ukazując ich obecność i twórcze wykorzystanie we wszystkich obszarach kuchni wysokiej, wyrafinowanej, w restauracjach regionalnych, a także w kuchni domowej, codziennej - mówi dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku Waldemar Sulisz.
- Chcę Państwu powiedzieć, że wspólnie z panem redaktorem Waldemarem Suliszem nakreśliliśmy wizję następnych festiwali na przynajmniej 3 lata. Uznaliśmy, że ten festiwal powinien wykreować i stworzyć nową jakość, nową ofertę, a także nowe produkty. Chodzi tu o gastronomię, czyli doskonałe i tradycyjne dania wyprodukowane na rodzimych produktach pochodzenia pierwotnego, wytwarzanych w rolnictwie - powiedział Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego - Kulinarnym bohaterem festiwalu będzie lubelska wieprzowina, dokładnie świnka rasy puławskiej. Jest to jeden z naszych regionalnych produktów, który chcemy wypromować w Polsce i na świecie - dodał marszałek.
Wśród 200 wydarzeń tegorocznej edycji są koncerty, wystawy, spektakle teatralne, salon literacki, warsztaty i pokazy kulinarne, Ormiańskie Miasteczko Smaku i największy tego typu jarmark w kraju.
W tym roku odbędzie się premierowe konkursy "Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2016" (na prezentację lokalnych producentów żywności z regionu) oraz konkurs "Good Chef" (dla najlepszych kucharzy z Lubelszczyzny, którzy będą wprowadzać do swoich restauracji mięso rasy puławskiej i kolejne regionalne produkty: sery, miody, oleje i zioła).
Aktualności
więcej-
DAWID ANDRES - PRZEZ AMAZONIĘ DO TELEWIZJI spotkanie z podróżnikiem
- Miasto Zamość otrzymało sprzęt łączności radiowej
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz
- Inwestycje, których chcą mieszkańcy. Wkrótce nabór wniosków do budżetu obywatelskiego Zamościa
- To będzie jedyny taki ZOL w regionie. Inwestycja w „starym” szpitalu zmierza do finału
- Nielegalne papierosy i e-papierosy – kontrola w sortowni przesyłek i na granicy
- Zatrzymani za pobicie i wpływanie groźbą na świadka odpowiedzą przed sądem
- Świadczenia dla rodziców – internetowe szkolenie ZUS
Komentowane Aktualności
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- 54–latek kierował Skodą mając prawie 3 promile (1)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (226)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (4)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- 44-latek potrącił 10-letniego chłopca (1)
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (6)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Podcienia kamienic przy ul. Staszica wypięknieją. Jest przetarg na wykonawcę renowacji
dodano: 30.04.2026Dzięki wysokiej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasto Zamość wykona remonty podcieni kamienic przy ul. Staszica. Właśnie ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę.
Zobacz materiałWypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74
dodano: 16.04.2026Ustalamy dokładne przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj przed południem na DK 74. W wyniku zderzenia Mercedesa i Mana ranne zostały trzy osoby. Najciężej poszkodowany 38 - letni pasażer Mana został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do jednego z lubelskich szpitali. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz materiałNietrzeźwa jechała bez świateł
dodano: 21.04.202641-latka kierując samochodem marki Mercedes w organizmie miała prawie 2 promile alkoholu. Zwróciła na siebie uwagę policyjnego patrolu, ponieważ jechała ulicą Reja w Zamościu bez włączonych świateł. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.
Zobacz materiałSprzedając opony samochodowe stracił ponad 22 tysiące złotych
dodano: 13.04.202629-latek wystawił na sprzedaż opony samochodowe, otrzymał wiadomość, wszedł w podesłany link i stracił ponad 22 000 złotych. Po raz kolejny przypominamy, że niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w Internecie nigdy nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych linków czy wiadomości i nie podawajmy żadnych danych!
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)