zamosc.tv

Emeryci i Polski Ład

dodano: 02.02.2022 w Wydarzenia

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w przedziale 4921-12800 zł brutto, otrzymują w lutym wyższe przelewy i przekazy z ZUS. To przez zwroty nadpłaconego podatku za styczeń.

Każdy z tej grupy otrzyma wyrównanie razem ze swoją emeryturą lub rentą za luty. W Oddziale ZUS w Biłgoraju takich świadczeniobiorców jest ponad 2,4 tys. Łączna kwota zwrotów podatku wyniesie dla przeszło 223 tys. zł. – Pierwsze wyrównania już trafiły do uprawnionych. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, ZUS wypłaca te środki z urzędu – informuje zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju, Bogdan Mach.
Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje na podstawie styczniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W jego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy od emerytur i rent, wynoszących od 4921 do 12800 zł, oblicza się na zasadach z poprzedniego roku. Dzięki temu tzw. Polski Ład jest neutralny dla bieżących wypłat tej grupy świadczeniobiorców.

W przypadku niemal wszystkich emerytur i rent wynoszących do 4920 zł brutto, tzw. Polski Ład spowodował wzrost wypłaty „na rękę”. – Różnica ta wynosi od złotówki do nawet 187 zł więcej miesięcznie – precyzuje dyrektor Mach.
Dla emerytur i rent powyżej 12800 zł zmiany podatkowe oznaczają nieco niższe wypłaty netto. Osób pobierających tak wysokie świadczenia z ZUS jest w całej Polsce około 460.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Oceń wideo:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

~Radny z PiS
- 08:58, 07.02.2022
Racja tu tylko przed wyborami wielkie obietnice
Odpowiedzi: 0
1
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV

~wsdfwde
- 12:22, 06.02.2022
tego się nawet k..a nie chce komentować.... w tym kraju komuna była jest i będzie, złodziejstwo, dla młodych zagranica.
Odpowiedzi: 0
4
0
Odpowiedz
Komentarz do wątku

Prosimy o kulturalną dyskusję.

Wysyłając ten komentarz akceptujesz regulamin serwisu Zamosc.TV