zamosc.tv

Konie nie gwiazdorzą

dodano: 05.10.2018

Niestraszny im chłodny Wieprz, który muszą forsować raz po raz. Nie prychają na kolejne duble. Nie wybrzydzają nad workiem owsa. Kawaleryjskie konie – gwiazdy powstającego na Lubelszczyźnie historycznego filmu „Ostatni Bój” - dzielnie znoszą trudy planu zdjęciowego.

Jest ich kilkanaście. Zachwycają swoją zgrabnością i lekkością ruchu. Mimo że na grzbiecie siedzi im uzbrojony kawalerzysta wraz z ekwipunkiem, jak żywcem wyjęty z kampanii wrześniowej 1939 roku. Bystre spojrzenie końskich oczu jasno daje do zrozumienia, że te zwierzęta w mig chwytają polecenia reżysera: ochoczo przeprawiają się przez Wieprz lub cwałują przez las. Dzięki ich dyscyplinie prace na planie filmowym „Ostatniego Boju” przebiega bezproblemowo.
Na Lubelszczyźnie kawalerzyści odtwarzają dzieje Pułku 3 Strzelców Konnych – polskiej jednostki, która we wrześniu 1939 roku najdłużej ze wszystkich stawiała zbrojny opór niemieckiemu najeźdźcy. Walki Pułku trwały aż 33 dni i zakończyły się dopiero zasadzką w Kalinowym Dole. To właśnie te przejmujące sceny, gdy zmęczeni, głodni, ale wciąż dzielni kawalerzyści zmagali się z przeważającymi siłami wroga, powstawały w czwartek. Kręcono również sceny przeprawy przez groble, po której nastąpił szturm na zajętą przez faszystów wioskę Kalenkowicze.
Całe przedsięwzięcie – i za sprawą smukłych koni, i dzięki kawalerzystom noszącym wiernie odwzorowane mundury oraz uzbrojenie – robiło doprawdy imponujące wrażenie. Pełne dynamizmu sceny będą mocnym punktem „Ostatniego Boju”, którego premiera została zaplanowana na 2019 rok.
Równolegle do działań na planie filmowym toczy się internetowa zbiórka na „Ostatni Bój”. Kawalerzyści liczą na wsparcie miłośników historii oraz osób, którym bliskie jest podtrzymywanie patriotycznych tradycji oraz upamiętnienie polskich bohaterów. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane do zrealizowania szczególnie trudnych scen (z udziałem sprzętu ciężkiego) oraz na efekty specjalne. Zbiórka crowdfundingowa trwa tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/ostatni-boj/

 

 

Przemysław Zieliński

Oceń news:
Umieść na stronie
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz