zamosc.tv

„STOP pożarom traw"

dodano: 21 marca 2019

Każdego roku w okresie wiosennym, strażacy w całym kraju walczą z "palącym" problemem jakim jest wypalanie suchych traw. W 2018r na terenie powiatu zamojskiego wystąpiło 104 pożary suchych traw i nieużytków. Pamiętać należy, że ubiegłoroczna wiosna była „mokra”, co nie sprzyjało powstawaniu pożarów suchych traw.

Od początku 2019 roku wystąpiło już 51 tego typu zdarzeń, z których 7 to pożary tzw., średnie o powierzchni przekraczającej 1 ha oraz 1 pożar duży (Dub 4 marca, gdzie spaleniu uległo 20 ha). Jak do tej pory zdarzenia nie wyrządziły większych szkód, straty w wysokości 1 tys. zł odnotowano jedynie przy pożarze w Szczebrzeszynie w dniu 28 lutego, gdzie spaleniu uległo 7 ozdobnych tuj. Dosyć często pożary suchych traw stanowią zagrożenie dla zabudowań oraz obszarów leśnych.
Wypalanie suchych traw, narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody, ustawy o lasach, kodeksu wykroczeń - grożą za to sankcje karne. W przypadku, gdy  wypalanie traw stanowi zagrożenie dla wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, sprawcę można ukarać kwotą nawet 5000zł.
Pożary traw z uwagi na swój charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu, gdzie są bardziej potrzebni.  
Mając powyższe na względzie apelujemy o rozwagę przy posługiwaniu się ogniem otwartym, chciejmy sami zadbać o bezpieczeństwo w tym obszarze.  


Oficer Prasowy
Komendy Miejskiej PSP 
 mł. bryg. Andrzej Szozda

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz