zamosc.tv

Jaka przyszłość Partnerstwa Wschodniego?

dodano: 20 maja 2019, źródło: www.lubelskie.pl

16 maja 2019 r. w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyła się konferencja „Partnerstwo Wschodnie po 2020 r. W poszukiwaniu nowych priorytetów na kolejne 10 lat”. Organizacja wydarzenia wpisywała się w obchody 10-lecia inicjatywy Partnerstwa Wschodniego jak również 10-lecia istnienia wspólnego brukselskiego przedstawicielstwa województw Polski Wschodniej.

Celem seminarium było podsumowanie dotychczasowej współpracy województw podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego w dziedzinie Partnerstwa Wschodniego. Uczestnicy dyskutowali na tematy związane z wyzwaniami na przyszłość w tym obszarze, a w szczególności podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na pytania związane z celami polityki zewnętrznej UE i miejscem Partnerstwa Wschodniego w nowej koncepcji unijnego instrumentu finansowania. Dzięki obecności przedstawicieli krajów objętych inicjatywą spotkanie było doskonałą okazją do oceny skuteczności działań w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz spojrzenia na przyszłe cele i priorytety unijnej polityki zewnętrznej przez pryzmat głównych beneficjentów podejmowanych działań.
O przyszłości polityki wschodniej, a także o partnerstwie widzianym z perspektywy wschodu dyskutowano w panelu eksperckim. Wzięli w nim udział: Mykola Tochytskyi – Ambasador Ukrainy w Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luksemburga, Piotr Shulga – zastępca Ambasadora Białorusi w Królestwie Belgii, Rafał Wolski – Konsul Generalny RP we Lwowie; Weronika Frydryszek – Koordynator Zespołu ds. Polityki Wschodniej i Partnerstwa Wschodniego w Stałym  Przedstawicielstwie RP w UE; Wojciech Danecki – doradca polityczny, szef Działu Spraw Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Praw Człowieka w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Katarzyna Sobieraj – z dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.
Następnie o swoich doświadczeniach regionalnych, które realizowane są w kontekście Partnerstwa Wschodniego mówili marszałkowie województw. Lubelszczyznę reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski, Podkarpacie marszałek Władysław Ortyl, Podlasie marszałek Artur Kosicki, z województwa świętokrzyskiego przybyła wicemarszałek Renata Janik, a z warmińsko-mazurskiego także wicemarszałek Miron Sycz.
W swoim wystąpieniu Marszałek Jarosław Stawiarski przedstawił doświadczenia województwa lubelskiego we współpracy w Ukrainą i Białorusią. W swojej prezentacji zaznaczył, jak wielowymiarowa jest to współpraca. Obejmuje ona zarówno inwestycje w infrastrukturę, rozwój turystyki po obu stronach granicy, wsparcie dostępności usług medycznych, poprawę stanu środowiska naturalnego czy wspieranie ochotniczych straży pożarnych.
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz