zamosc.tv

Ruszyły prace na budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego

dodano: 20 maja 2019, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty oficjalnie rozpoczęto prace na budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. Wbicie łopaty  nastąpiło na przecięciu ul. ks. Ścigiennego z budowaną obwodnicą. W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Umowę na realizację obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w systemie projektuj i buduj podpisano w listopadzie 2017 r. Wykonawca inwestycji, firma Mota-Engil Central Europe, w pierwszym okresie aktualizowała dokumentację do obecnie obwiązujących przepisów uwzględniając modyfikację decyzji środowiskowej i uzyskując stosowne pozwolenia. W pierwotnym projekcie miała to być droga jednojezdniowa z obiektami inżynierskimi przechodzącymi nad trasą dostosowanymi do docelowych dwóch jezdni. Po zmianach, na odcinkach w obrębie węzłów, powstanie droga w układzie docelowym z dwoma jezdniami. Na pozostałej części będzie jezdniowa, a drugą nitkę zyska wraz z budową S17 od Piask do Hrebennego.
Trasa przebiegać będzie po wschodniej stronie miasta. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850 powstanie węzeł Tomaszów Lubelski Północ, a na włączeniu do przebiegu DK17 węzeł Tomaszów Lubelski Południe. Nad doliną rzeki Sołokiji droga pobiegnie estakadą, zbudowane zostaną również drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego. Wartość robót budowlanych to ok. 193,5 mln zł, a całkowity koszt inwestycji, uwzględniający wykup gruntów, prace projektowe, archeologiczne oraz nadzór nad realizacją, to blisko 292 mln zł. Planowany termin ukończenia budowy obwodnicy o długości ok. 9,6 km to wiosna 2021 r.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz