Dla Niepodległej
dodano: 08.11.2019Zanim nadszedł upragniony dla Polaków Dzień Niepodległości 11 listopada 1918 r., nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez cały ten czas zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Dziś możemy powiedzieć, że dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane.
Z okazji 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu wzięli udział w spotkaniach poświęconych Ojczyźnie i wolności. Młodzież podczas zajęć wychowawczych umacniała postawę patriotyczną, rozwijała zainteresowania historyczne. Podczas spotkania pogłębiano umiejętności rozumienia dziejów Polski na tle historii Europy. Przybliżono sylwetki osób dzięki którym dziś możemy mówić, że żyjemy i mieszkamy w niepodległym kraju, który jest Naszą Ojczyzną. O takim wspaniałym wolnym kraju marzyli nasi przodkowie, nasi rodacy. Kompendium wiedzy stanowiła gazetka ścienna przygotowana przez wychowanków.
Kolejnym etapem pogłębiania wiedzy i patriotyzmu wśród młodzieży była Wieczornica Patriotyczna Dla Niepodległej przygotowana przez p. Małgorzatę Kitkę i p. Joannę Droździel. Podczas uroczystości młodzież wspólnie odśpiewała Hymn Państwowy oddając jednocześnie szacunek wszystkim Polakom. Młode pokolenie obejrzało film „Niepodległość” reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.
Narodowe Święto Niepodległości to symbol walki o wolność, a barwy narodowe to znak wiary i zwycięstwa. Wolność to nie tylko brak zewnętrznego przymusu, czy działania spośród których człowiek nie ma możliwości dokonywania dobrowolnego wyboru. Wolność to sytuacja w której człowiek ma prawo do własnych myśli, poczynań, wyborów. Wolność to warunki w których możemy się kierować własnym sercem, własną nieprzymuszoną wolą. Będąc ludźmi wolnymi mamy wolność wyznania, sumienia, przekonań czy uczestnictwa w życiu społecznym. Taką wolną Polskę ofiarowali Nam Ci, którzy poświęcili swoje życie by kolejne pokolenia cieszyły się brakiem nakazów ze strony państwa i nie naruszały obowiązujących praw.
Bursa Międzyszkolna nr 2 w Zamościu
Aktualności
więcej-
17. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
- Prowadził ciężarówkę pod wpływem alkoholu i został wydalony z Polski
- Tango dla starszej młodzieży
- Pijany i bez uprawnień kierował Volkswagenem
- Zbiórka elektroodpadów w Zamościu
- ‘’Magiczny Koncert – Bajki Świata’’ - koncert z okazji Dnia Dziecka
- Zwiększenie odporności gmin i sołectw na zagrożenia bezpieczeństwa państwa
- Medyka: tajemnicze grzyby wykryte przez SG i KAS
Komentowane Aktualności
- Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu (1)
- Pijany motorowerzysta wyjechał spod sklepu wprost pod nadjeżdżający radiowóz (1)
- Zamość inwestuje unijne miliony dla pieszych i rowerzystów (1)
- Zielone płuca dla Zamościa. W ciągu czterech lat przybyło już 700 drzew (1)
- Wypadek z udziałem Mercedesa i Mana na DK 74 (1)
- Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty (1)
- Strefa Płatnego Parkowania w Zamościu powraca! (5)
- Media bez wyboru (72)
- Stanowisko KMP Zamość dotyczące ,,pewnego artykułu" (36)
- Stanowczy sprzeciw (34)
- Nowe zasady bezpieczeństwa (32)
- Po 27 latach pracy ze stanowiskiem rozstał się dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok (28)
- Licznik długu miasta Zamościa na schodach ratusza (27)
- 1163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie województwa lubelskiego (23)
Komentowane TV
- XXVII sesja Rady Miasta Zamość (263)
- XXVI sesja Rady Miasta Zamość (608)
- Wypadek z udziałem karetki (7)
- Pożar lasu w powiecie biłgorajskim (5)
- Potrącenie 59-letniej rowerzystki (6)
- Marcin Zamoyski Honorowym Obywatelem Zamościa (25)
- 235. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (8)
- Dziękuję i życzę (1679)
- LXX Sesja Rada Miasta Zamość (1013)
- VI Sesja Rady Miasta Zamość (1007)
- IV Sesja Rady Miasta Zamość (990)
- XII Sesja Rada Miasta Zamość (884)
- X Sesja Rada Miasta Zamość (882)
- Michał Zawiślak kandydatem na wójta (802)
Inne informacje
Za swoje zachowanie nie poleciał na Sycylię
dodano: 21.04.2026Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG z Placówki w Lublinie interweniowali wobec agresywnego pasażera na pokładzie samolotu lecącego z Lublina do Trapani.
Zobacz materiałMajówka ze Sztukmistrzami w Zamościu
dodano: 24.04.2026Majówka ze Sztukmistrzami w Zamościu Rynek Wodny godz. 16:00-19:00
Zobacz materiałBohaterska postawa funkcjonariusza NOSG podczas zdarzenia drogowego
dodano: 15.04.2026W miejscowości Chyża w powiecie zamojskim doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty. Na miejscu jako pierwszy w czasie wolnym od służby znalazł się funkcjonariusz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, który natychmiast przystąpił do udzielania pomocy poszkodowanemu.
Zobacz materiałZbiórka elektroodpadów w Zamościu
dodano: 13.05.2026Już od 15 do 25 maja 2026 roku mieszkańcy Zamościa będą mogli wziąć udział w miejskiej zbiórce elektrycznych śmieci.
Zobacz materiał
Wasze komentarze (0)