zamosc.tv

Rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi Platforma Żywnościowa

dodano: 12 lutego 2020, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Po okresie intensywnych przygotowań w marcu 2020 roku rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi Platforma Żywnościowa. Opracowanie i wdrożenie Platformy Żywnościowej jest wynikiem innowacyjnego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i ujętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 ( z perspektywą do 2030 r.).

Celem projektu jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych.

Przygotowanie nowego narzędzia handlu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powierzył konsorcjum, którego liderem jest Giełda Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.Uruchomienie przez profesjonalny podmiot rynku kapitałowego, jakim jest grupa GPW S.A., elektronicznej platformy sprzedażowej umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie dużych, jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego, a co za tym idzie także ryzyka cenowego.

W pierwszej fazie działania Platformy, tj. w okresie od marca do sierpnia 2020 r. przeprowadzony zostanie pilotaż projektu. W tym czasie do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A,B,C) określonych przez GPW S.A. na podstawie konsultacji z rynkiem, a uczestnicy będą mogli zawierać rzeczywiste transakcje kupnasprzedaży z wykorzystaniem systemu magazynów autoryzowanych i domów maklerskich.

KOWR przygotował szereg działań informacyjno-edukacyjnych, w tym cykl spotkań informacyjnych o funkcjonowaniu giełdy. Spotkania te w pierwszej kolejności przeznaczone były dla doradców rolnych (grudzień 2019 r. i styczeń 2020 r.), a obecnie (od stycznia do maja 2020 r.) są organizowane dla zainteresowanych grup – m.in. producentów rolnych, przetwórców, eksporterów. Uruchomiona została strona internetowa poświęcona projektowi pod adresem: www.platformazywnosciowa.com.pl , na której zamieszczono szereg przydatnych informacji, w tym harmonogram szkoleń stacjonarnych i moduł szkoleń elektronicznych (e-learning). Ponadto opracowane zostały materiały i broszury informacyjne, które w przystępny sposób przedstawiają zasady funkcjonowania giełdy oraz korzyści i perspektywy rozwoju tej formy obrotu produktami rolno-spożywczymi.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz