zamosc.tv

Zapowiedź spotkania autorskiego z Elizą Leszczyńską-Pieniak

dodano: 28 lutego 2020

3 marca 2020 roku o godz. 12.00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, ul. Pereca 14 w Zamościu odbędzie się spotkanie z Elizą Leszczyńską-Pieniak, autorką książki Czarodzieje wyobraźni. Portrety polskich ilustratorów.

Czarodzieje wyobraźni to zbiór wywiadów i reportaży. Całość urozmaicają ilustracje, które ukazują nie tylko warsztat artystów, ale także ich niezwykłe osobowości. Czytelnik ma okazję poznać sylwetki najwybitniejszych grafików książki m.in.: Bohdana Butenko, Elżbiety Gaudasińskiej czy Janusza Stannego.
Szare eminencje dzieciństwa, mistrzowie kreski, twórcy światów niebyłych i wysp wyobraźni. Ilustratorzy. Jedni mieszczą w pędzlu tęczę barw, innym wystarczy zaczarowany ołówek, piórko, odrobina tuszu. Różnią ich techniki, upodobania stylistyczne i stosunek do tekstu. Łączy przekonanie, że poprzez książkę kształtują osobowość dziecka. Kontakt z estetyczną ilustracją, widok dobrze narysowanej postaci i doskonałej kompozycji to przecież pierwsze lekcje sztuki, które dostajemy już w dzieciństwie. To dlatego tak ważne jest, by autorami tych prac byli MISTRZOWIE.
Eliza Leszczyńska-Pieniak (fragment wstępu)
Elizą Leszczyńską-Pieniak – dziennikarka i nauczycielka języka polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu. Stała współpracowniczka „Akcentu”. Jej publikacje ukazały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie Powszechnym”, „Przekroju” i „Tygodniku Zamojskim”. Laureatka II nagrody i wyróżnienia w Konkursie Dziennikarskim im. Mirosława Dereckiego w 2005 r., I nagrody w Konkursie im. Macieja Szumowskiego (2008) i II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż im. Zbyszka Nosala (2013).

 

 

 

Karolina Fidler-Niemczuk
Dział Rozwoju, Analiz i Działalności Wydawniczej
Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz